10 dôvodov, prečo si aj vy zamilujete ostrov Koh Phangan

Koh Phangan sunset

Hovorí sa, že neplánované akcie sú tie najlepšie a podobne začínal aj náš výlet na Koh Phangan, ostrov ležiaci v Thajskom zálive na juhovýchode krajiny. Jeho návštevu by sme pravdepodobne vynechali, nebyť jednej prekrásnej udalosti, thajskej svadby našich dvoch kamarátov, ktorá sa konala práve na tomto mieste. Dnes som veľmi vďačná, že nás sem osud priviedol, pretože Koh Phangan je stelesnením všetkých predstáv, aké má človek o dokonalom tropickom raji.

Pohodová atmosféra ostrova je doslova nákazlivá a ľudia, ktorí sem prichádzajú, nakoniec zotrvajú oveľa dlhšie ako pôvodne plánovali (bol to aj náš prípad).

Čo je na tomto ostrove také úžasné a prečo si Koh Phangan obľúbite aj vy? Dôvodov je hneď niekoľko:

1. Očarujúca príroda

Hornaté vnútrozemie, nekonečná džungľa, ktorá pokrýva väčšinu územia, kokosové plantáže, vodopády a úžasné pláže lemujúce celý ostrov… všetky tieto prírodné krásy pôsobia ako magnet na turistov a už len obyčajná jazda na skútri je jedinečným a nezabudnuteľným zážitkom. Výhľady sú tu skutočne fascinujúce a nikdy vás neomrzia 🙂 .
Na ostrove nájdete niekoľko vodopádov, medzi najznámejšie patrí vodopád Phaeng, ktorý je zároveň aj najväčší, ďalej Thaan Sadet, Thaan Prapaad, či Wang Sai. V období sucha bývajú tieto vodopády zvyčajne vyschnuté, ale aj napriek tomu odporúčame ich návštevu, pretože ich obklopujú malebné scenérie.

2. Krásne pláže

Okolo celého ostrova sa tiahnu nádherné pláže, pričom každá je iná, niečím špecifická. Najkrajšie západy slnka môžete sledovať na západnom pobreží, kde sa nachádzajú pláže Haad Son, Haad Yao, Haad Salad, či Chao Phao. Jediná nevýhoda západnej strany ostrova je, že počas odlivu tu býva veľmi málo vody a v mori si nezaplávate.

Na severe ostrova sú tie najlepšie pláže s bielym pieskom, ako napríklad Haad Mae Haad, z ktorej vedie piesočná plytčina na malý ostrovček Koh Ma, pláž Malibu, Coconut beach a Bottle beach.

Na juhovýchode ostrova sa nachádza najznámejšia pláž Haad Rin, kde sa každý mesiac koná známa Full Moon party. Táto pláž býva obvykle preplnená turistami, sústreďuje sa tu väčšina barov, hostelov a býva centrom bujarej zábavy.
Som si istá, že na Koh Phangane si každý milovník pláže príde na svoje.

3. Priateľskí ľudia

Thajci sú veľmi priateľskí a tolerantní ľudia, o obyvateľoch ostrovov to platí dvojnásobne. Možno je to budhistickým náboženstvom, ktoré je také mierumilovné a možno je dôvod ukrytý inde. Žijú si svoj jednoduchý, ostrovný život bez zbytočného stresu, za ničím sa nenaháňajú, na všetko majú čas a nič im vlastne nechýba, sú šťastní. Najdôležitejší je úsmev, ktorý im na perách nikdy nechýba a neženú sa za materiálnymi vecami, ktoré vo finále vlastne ani nepotrebujeme.
Až na takýchto miestach si potom človek uvedomí, že za nič nestojí sa neustále niekam ponáhľať a stresovať, sú oveľa dôležitejšie veci v živote a to mi je na Thajčanoch najviac sympatické, že u nich hrá najdôležitejšiu úlohu rodina, komunita a priatelia. Máme sa od nich ešte čo učiť 🙂 .

4. Príjemná a uvoľnená atmosféra

Koh Phangan je charakteristický svojou pohodovou atmosférou, ktorá vás úplne pohltí. Nikto sa nikam neponáhľa, nič neplánuje, len sa necháte unášať prúdom udalostí a užívate si každý moment života.
Ráno vstanete a pôjdete si zaplávať, alebo si radšej dáte hodinu jogy, poobede môžete ochutnávať fantastické chute thajskej kuchyne a dať sa pri tom do reči s neznámym človekom, ktorého ste práve stretli, požičiate si motorku a vydáte sa na západ ostrova sledovať očarujúci západ slnka, zajazdíte si po všetkých kopcoch ostrova s prekrásnym výhľadom a večer si sadnete do piesku na pláži s osviežujúcim koktejlom v ruke a budete počúvať šum mora.
A možno to bude úplne inak. Aj o tom je ostrovný život, veci sa tu vyvíjajú spontánne podľa nálady.

5. Úžasné jedlo

Asi nikomu nemusím pripomínať, že thajské jedlo je mimoriadne chutné. Keď budete na Koh Phangan, určite navštívte večerné trhy Thongsala Night Market, kde sa môžete najesť do prasknutia. Ponúkajú obrovský výber tradičných thajských dobrôt od fantastických palaciniek, cez pad thai, rezancové polievky, karí, až po pečené chrobáky a iné delikatesy.
Na svoje si prídu aj vegáni, pretože výber čerstvého exotického ovocia je takisto veľmi bohatý.
Nemali by ste vynechať ani ochutnávku morských špecialít, majú tu úžasné grilované ryby, kalamáre, či chobotnice. Všetko čerstvo ulovené!

6. Thajský box

Koh Phangan a thajský box k sebe patria ako soľnička a korenička. Je to tu najpopulárnejší šport a po celom ostrove nájdete telocvične, kde si môžete vyskúšať tento šport na vlastnej koži, prípadne absolvovať niektorý z intenzívnych kurzov s certifikátom o absolvovaní.
Je tu aj hlavný štadión, kde sa odohrávajú zápasy v thajskom boxe a takúto udalosť by ste rozhodne nemali vynechať. Je to zážitok na celý život.

7. Nikdy nekončiaca zábava

Pravidelne každý mesiac prichádza na pláž Haad Rin približne 10 tisíc ľudí, aby si užili známu Full Moon party, ktorá sa tu koná v období splnu mesiaca. Je to jedna z najväčších plážových party na svete a trvá až do druhého dňa, pričom nechýbajú hektolitre alkoholu, drogy, hlasná hudba a divoké tance na pláži.
Bujará zábava tým nekončí, na Koh Phangan je nejaká menšia party takmer každý večer. Medzi najpopulárnejšie patria napríklad Half Moon party, ktorá sa koná dvakrát do mesiaca, Black Moon party, alebo Shiva Moon party. Na zábavu sa tu skrátka vždy nájde nejaký dôvod.

8. Aktivity, ktoré vás vytrhnú z nudy

Ak už budete mať dosť zábavy, thajského boxu, leňošenia na pláži, či objavovania nádherných kútov ostrova na skútri, môžete skúsiť jogu, thajskú masáž, alebo sa vydať na treking po džungli. A to nie je všetko, Koh Phangan toho ponúka oveľa viac.
Nájdete tu krásne budhistické chrámy, sloniu farmu, vyskúšať môžete aj bylinnú saunu v Baan Tai, zipline vo vnútrozemí, šnorchlovanie a potápanie, kurzy varenia, populárny je aj kitesurfing a wakeboarding.

Obľúbené sú výlety do národného parku Angthong Marine Park, ktorý je perlou Thajského zálivu a pozostáva zo 42 ostrovov. Z Koh Phangan je tento národný park mimoriadne dostupný a veľa cestovných agentúr sem ponúka výlety, ktoré zahŕňajú šnorchlovanie, návštevu pláží, niektoré aj kajakovanie, či treking na vyhliadkové miesta. Absolútnym vrcholom výletu je návšteva jazera Emerald Lake, ktoré pripomína scény zo známeho filmu pláž.

9. Dych vyrážajúce západy slnka

Moja najobľúbenejšia činnosť pri mori je sledovanie západu slnka, na to neskutočné divadlo na oblohe by som sa dokázala pozerať aj celé hodiny (ak by to bolo možné). Na celom západnom pobreží Koh Phanganu uvidíte nádherné západy slnka, ale jedno miesto je predsa len populárnejšie, ako tie ostatné, a to je Amsterdam bar. Je vyhľadávaným miestom, odkiaľ môžete sledovať západ slnka, s pohodovou atmosférou, drinkom v ruke a úžasným výhľadom na okolie. Príďte sem skôr, aby sa vám ušlo dobré miesto, bar totiž býva preplnený turistami.

10. Nákupná mánia na ostrove

Na Koh Phangan vlastne ani nemusíte nič brať so sebou, na tomto mieste kúpite všetko možné, čo vás len napadne. Stačí sa prejsť po Thongsala Walking Street, zjednávať a domov odídete s plnými taškami. Plavky, tričká (nielen) s Full Moon nápisom, plážové topánky, plážové šaty, sarongy, slnečné okuliare, bižutériu, magnetky, obrazy, suveníry od výmyslu sveta… to všetko si tu viete nakúpiť za priaznivé ceny (po zjednávaní).
Večer sa presuňte na trhy s jedlom a nakúpte si poriadne zásoby exotického ovocia, ktoré je tu tiež veľmi lacné a chuťovo bombastické. Väčšina obchodov a trhov je otvorená až do neskorého večera, takže no stress, nemusíte sa nikam ponáhľať.

Nám sa tu veľmi páčilo a pevne verím, že z návštevy Koh Phanganu budete mať podobné pocity. Snáď sa mi týmto článkom podarilo presvedčiť vás o tom, že sa sem oplatí vycestovať aj keď len na pár dní. Nebudete ľutovať.

Ak by ste chceli nejakým spôsobom oceniť našu snahu pri písaní článku, budeme vďační za jeho zdieľanie, je to pre nás tá najväčšia odmena. Ďakujeme priatelia 🙂 !

Pridaj komentár