3 dni plné zážitkov v Dubaji, meste luxusu a superlatívov

i love Dubai
Mesto neobmedzených možností. Mesto, ktoré je synonymom bohatstva, luxusu a prepychu. Mesto, kde sa ráno môžete kúpať v mori, poobede si ísť zalyžovať a večer sledovať západ slnka v púšti. Cestou možno uvidíte aj nejakého šejka venčiaceho svojho tigra a luxusné autá limitovanej edície, aké nikde inde vo svete nenájdete.
Za dve desaťročia sa z vyprahnutej púštnej krajiny stalo miesto luxusu a prepychu.
Dubaj leží na pobreží Perzského zálivu, patrí do federácie siedmych arabských emirátov (SAE) a je považovaný za najbezpečnejšiu dovolenkovú destináciu na svete.
My sme si Dubaj vybrali ako prvú zastávku nášho dobrodružného cestovateľského tripu. Jednak má výbornú polohu a je akousi vstupnou bránou na ázijský kontinent a aj preto, lebo tu žije Jankova sestra, ktorú sme túžili po dlhej dobe navštíviť.
Podarilo sa nám booknuť lacné letenky cez spoločnosť Smartwings za 120 EUR s odletom z Prahy a už nám neostávalo nič iné, len si zbaliť kufre a vyraziť na cestu. Spočiatku sme boli skeptickí po prečítaní recenzií na túto leteckú spoločnosť, ale obavy boli našťastie neopodstatnené. Let bol bezproblémový, mali sme dosť miesta na nohy, letušky boli príjemné a dokonca sme dostali aj jedlo a nápoje zdarma, s čím sme ani nepočítali (vzhľadom k tomu, že ide o nízkonákladovku).

Večer naše lietadlo úspešne pristálo na dubajskom letisku, kde nás už čakala Jankova sestra a išli sme sa ubytovať.
Ráno sme sa zobudili čerství a fit, pripravení na objavovanie magického mesta, akým Dubaj bezpochýb je.

Čo by ste nemali vynechať pri návšteve mesta?

• Burj al Arab: So svojimi 321 metrami sa krásne vyníma na umelo vybudovanom ostrove, ktorý stojí len 280 metrov od Perzského zálivu. Tento superluxusný hotel v tvare plachetnice sa stal akýmsi symbolom a ikonou moderného Dubaja. Má neoficiálnych 7 hviezdičiek a patrí medzi najdrahšie stavby sveta. Celkovo sa tu nachádza 202 apartmánov, pričom každá izba má svojho vlastného sluhu, nájdete tu niekoľko nóbl reštaurácií (dokonca aj podvodnú a jednu na vrchole s vyhliadkou), na streche hotela je heliport a tenisové ihrisko, hoteloví hostia tu môžu navštíviť jachtársky klub, aquapark a samozrejmosťou je súkromná pláž.
Ak by ste mali záujem sa tu ubytovať, tak vedzte, že jedna noc vás tu vyjde na 1000 EUR za najlacnejšiu izbu až po 28 tisíc EUR za prezidentský apartmán 🙂 .

• Jumeirah beach: Je jednou z najkrajších a najobľúbenejších pláží v Dubaji. Nachádza sa približne 40 km od centra mesta v lokalite, ktorej dominujú luxusné hotely, z ktorých najznámejší je práve spomínaný Burj al Arab. Táto kúzelná niekoľkokilometrová verejná pláž s bielym pieskom a priezračným teplým morom je vhodná aj pre rodiny s deťmi vďaka miernemu spádu vstupu do vody.

• Burj Khalifa: Táto impozantná budova, ktorá sa týči do výšky 828 metrov je najvyšším mrakodrapom na svete.

Bola slávnostne otvorená 4.1.2010. Najväčším lákadlom pre návštevníkov je vyhliadková plošina At the Top na 124. poschodí vo výške 452 metrov nad zemou. Výhľad je tu naozaj kúzelný, môžete sa o tom presvedčiť aj vďaka nasledujúcim fotkám.

 

Výťah, ktorý vás sem vyvezie, dosahuje rýchlosť až 10 m/s, pričom jazda je veľmi komfortná a ani nepocítite ten tlak. Na vyhliadke At the Top sme sa ocitli presne za jednu minútu. V budove sa nachádza najvyššie obývané poschodie na svete (160.), najvyššie položená reštaurácia planéty At.Mosphere, kancelárie či hotel od návrhára Armaniho.
Ak sa chcete vyviesť na vyhliadkovú plošinu a mať Dubaj ako na dlani, odporúčame si rezervovať lístky aspoň deň dopredu. Najmä termíny počas západu slnka bývajú rýchlo vypredané. Link na nákup vstupeniek nájdete TU.

• The Dubai Mall: Opäť musím písať v superlatívoch, ale svojou plochou patrí bezkonkurenčne k najväčším nákupným a zábavným centrám na svete. Nájdete tu viac ako 1200 obchodov svetových značiek a nejedna nákupná maniačka si tu príde na svoje.
Okrem obchodov sa však môže pochváliť aj obrovským klziskom, vodopádom a akváriom, vonkajšou spievajúcou fontánou a vstupom na Burj Khalifa.

• The Dubai fountain alebo tzv. Tancujúca fontána: Hneď vedľa Burj Khalify sa nachádza umelo vybudované tyrkysové jazero s najväčšou tancujúcou fontánou na svete (ako vidíte, Arabi sa naozaj snažia mať vo všetkom prvenstvo a neuspokoja sa s málom), kde si od 18:00 do 23:00h každú polhodinu môžete vychutnať fascinujúcu svetelnú šou, navyše úplne zdarma. Osvetľuje ju 6600 svetiel a 25 farebných projektorov. Voda strieka až do výšky 152 metrov. Svetelná šou je sprevádzaná klasickou, ale aj súčasnou arabskou a svetovou hudbou.

• The Dubai Desert alebo púštne safari: Večerné púštne safari v Dubaji je jedinečný adrenalínový zážitok, ktorý musíte jednoznačne vyskúšať. Všetko sa to začína zjazdom mohutných piesočných dún pomocou džípu skrz nekonečnú púšť so svojím osobným šoférom a ak budete mať šťastie ako my a „vychytáte“ bláznivého vodiča, užijete si naozaj parádnu a zábavnú jazdu. Šmyk sem, šmyk tam, poriadne zadriftovať, samozrejme vyjsť na najvyššiu dunu a potom sa spustiť vo veľkej rýchlosti takmer kolmo dolu… zážitok na nezaplatenie!
Tí odvážnejší si môžu zjazdiť piesočnú dunu na lyžiach alebo pridať jazdu na štvorkolkách.
Po takomto adrenalínovom zážitku vás čaká návšteva ťavej farmy a možnosť povoziť sa na chrbte ťavy a zlatým klincom programu je veľkolepá tanečná ohňová šou s bufetom a posedením.

Bežný balíček púštneho safari stojí okolo 50-60 EUR a zahŕňa aj odvoz z/do hotela. Tento výlet robí niekoľko spoločností, môžete sa na to pozrieť TU.

My sme toho za náš krátky pobyt v Dubaji viac nestihli, ale myslím si, že sme si tieto tri dni užili dosýtosti a rozhodne sme sa nenudili 🙂 .
Ja som tu dokonca oslávila aj svoje narodeniny a už od rána ma čakalo jedno prekvapenie za druhým.
Môj drahý spolu so sestrou všetko držali v prísnej tajnosti, ja som len nečinne pozorovala, ako si stále niečo šuškajú a hľadajú niečo na internete (to som vtedy ešte netušila, že práve rezervujú lístky na Burj Khalifa a púštne safari) a v deň mojich narodenín ráno záhadne zmizli na pol hodinku. Keď sa vrátili, vytiahli ma z postele a v kuchyni ma už čakalo sladké prekvapenie (už vedia, aký mám mlsný jazýček a zákuskami nikdy nepohrdnem) 🙂 .
Môj narodeninový deň bol vďaka nim úžasný a dokonalý až do samotného večera, za čo som im nesmierne vďačná :-* .
Na záver pridávam ešte niekoľko praktických rád a informácií.
Najvhodnejším obdobím na návštevu sú zimné mesiace november – marec, kedy sú teploty ideálne, do 30°C. Od mája do októbra už býva naozaj veľmi teplo a teplomer može presahovať až 45 °C.
Pre občanov SR/ČR platí od roku 2014 bezvízový styk v SAE a „Visa on Arrival“ obdržíte po príchode do krajiny na letisku na dobu 30 dní.
Na dopravu po meste môžete využiť MHD, musíte si však dopredu zakúpiť kartu buď na staniciach metra, zastávkach autobusov alebo vo vybraných obchodoch a bankách. Metro je tu čisté, moderné a stojí pri takmer každej turistickej atrakcii. Dobrá rada nad zlato: v metre v žiadnom prípade nežujte žuvačku a chlapi by si mali dávať pozor pri nástupe, pretože niektoré vagóny sú výhradne dámske a koledujete si o vysokú pokutu, ak zákaz porušíte.
Cenovo dostupná je aj preprava taxíkmi, avšak vždy trvajte na zapnutom taxametri. Využiť môžete samozrejme aj ponuku UBER.
My sme využívali najmä prepravu taxíkom a našťastie sa nám nikdy nestalo, že by sa nás snažili nejako oklamať. V niektorých prípadoch sa môže stať, že šofér zvolí dlhšiu trasu, alebo takú, o ktorej vie, že sa tam tvoria zápchy, ale sú skôr ojedinelé.
Oficiálnym náboženstvom je tu islam, preto netreba zabúdať na rešpektovanie miestnych zvyklostí (nap. nekritizovať vieru a vládu, konzumácia alkoholu na verejnosti je zakázaná – neplatí pre hotelové rezorty, nudizmus je tu takisto zakázaný, plážové oblečenie nosiť naozaj len na pláži, neobliekať sa príliš vyzývavo).
Víkend v SAE je v piatok a sobotu, pričom za hlavný modlitebný deň je považovaný piatok.
V SAE sa používajú elektrické zásuvky s troma kolíkmi, ktoré sú bežné napr. vo Veľkej Británii. Do kufra si preto nezabudnite pribaliť adaptér.
Čo sa týka ubytovania, nájdete tu lacnejšie hotely s cenou od 20 EUR za noc až po luxusné apartmány, kde hranicou je hviezdne nebo. Odporúčam vám ubytovať sa v centre mesta alebo v blízkosti stanice metra, aby ste mali čo najjednoduhšie presuny po meste. My používame na rezerváciu ubytka štandardne booking.com alebo agoda.com, prípadne trivago.com, obľúbené je aj Airbnb. Na všetkých uvedených stránkach nájdete širokú škálu ubytovacích zariadení všetkého druhu, výber je už len na vás.
A teraz ostáva už len tá najdôležitejšia vec, koľko nás stál celý tento výlet?
Letenka: 120 EUR/os
Vstupenky na atrakcie: 100 EUR/os
Preprava a ostatné výdaje: cca. 50 EUR/os
Ubytovaní sme boli u Jankovej sestry, takže tieto náklady nám odpadli.
Dokopy je to teda približne 270 EUR/osoba, už aj spolu s letenkami. Áno, je to celkom dosť, Dubaj je drahé mesto, priplatíte si najmä za vstupenky na rôzne atrakcie, ale ich návšteva rozhodne stojí zato a neoľutujete to. Ušetriť sa dá potom napr. na strave alebo ubytovaní.

Naše dojmy z tohto mesta sú zmiešané, úprimne, čakali sme od neho viac. Najviac nás sklamalo asi centrum mesta, mysleli sme si, že je oveľa väčšie, veľkolepejšie, samozrejme je to len náš subjektívny pohľad. Rozhodne to nie je destinácia, kam by sme sa vybrali na rodinnú dovolenku, jedine ak s miliónmi na účte 😀 , to by sme si mesto vedeli určite viac vychutnať.

Pridaj komentár