7 vecí, ktoré ma šokovali na Srí Lanke

Malá, nenápadná krajina ležiaca 30 km južne od Indie. To je Srí Lanka, mnohými prehliadaný ostrov, ktorý sa však v poslednej dobe stáva čoraz populárnejšou destináciou. Priznávam, návšteva tohto miesta ma nikdy nejako extra nelákala, pretože som netušila, čo také už mi len môže ponúknuť. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som do tejto krajiny zavítala a teraz na ňu nedám dopustiť.

 

Toto je 7 vecí, ktoré ma na Srí Lanke najviac šokovali:

1. Srí Lanka je najrozmanitejšia krajina, akú som kedy navštívila

 

Na malom území nájdete skutočne všetko, či už ste milovník adrenalínu, krásnych pláží, hôr, budhistických chrámov, malebných mestečiek, ayurvédy, čajových plantáží, surfu, alebo dokonca safari, Srí Lanka vám toto všetko ponúka.
Najviac nám učarovalo vnútrozemie, pretože také fascinujúce scenérie len tak ľahko neuvidíte. Majestátne hory pokryté bujnou zeleňou, strmé rokliny, dedinky v údolí, čajové plantáže, pomedzi ktoré vedie železnica a nekonečné serpentíny s očarujúcim výhľadom. Na juhu ostrova zasa nájdete úžasné pláže a malebné mestá, ako napríklad Galle a po celej krajine sa nachádza niekoľko desiatok národných parkov, kde môžete vidieť slony, opice, tigre a inú divú zver v ich prirodzenom prostredí. Príroda sa tu poriadne vyšantila a toto bol pre mňa asi najväčší šok (samozrejme pozitívny), pretože predtým som ani len netušila, že táto krajina je taká rôznorodá.

2. Jedlo

Toto je vec, ktorej som sa pred návštevou najviac obávala. Prečítala som veľa blogov, čo sa je na tomto ostrove a vedela som, že sa nevyhnem rôznym druhom karí, ktoré je tu národným jedlom a sama ho príliš neobľubujem. Keď som však prvýkrát ochutnala karí s ryžou v tejto krajine, bola som ohromená. Srílančania varia fa-móz-ne a jedlo tu bolo také chutné, že som sa zakaždým zalizovala. Navyše je veľmi lacné a vždy varia z čerstvých surovín. Dosýta sa tu naje každý. Okrem karí s ryžou sú veľmi populárne placky rotti, ktoré si môžete dať na slano alebo na sladko, my sme si obľúbili kottu rotti, čo je nasekaná placka s kúskami mäsa, zeleninou, vajíčkom a samozrejme s čili. Na raňajky sme si vždy dávali fantastické palacinky s karamelizovaným kokosom a k tomu lahodný cejlónsky čaj, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie čaje na svete. Ak ste milovníkom pikantných jedál, na Srí Lanke budete nadmieru spokojní 🙂 . Domáci tu jedia zvyčajne rukami, jedlo tak chutí oveľa lepšie než s príborom. Naše chuťové bunky tu zažívali doslova explóziu každý deň a často sme neodolali ani indickým pokrmom, najmä chapati alebo placky naan s rôznym druhom čili omáčok.
Určite navštívte aj miestne trhy s čerstvým ovocím, ktoré tu kúpite za zlomok ceny oproti Európe.

3. Šialená doprava

Tak toto je adrenalín, ktorý musíte zažiť! Kto neskúsi jazdu autobusom alebo vlakom, akoby na Srí Lanke ani nebol. Je to kombinácia nervov, strachu, nadávok, potu a som presvedčená o tom, že vodiči autobusov nie sú normálni ľudia 😀 . Obyčajná jazda busom je obrovskou skúškou odvahy a keď z neho na konci cesty vystúpite, ešte chvíľu vám potrvá, než sa z toho vôbec spamätáte. Vodiči autobusov tu sekajú zákruty v obrovskej rýchlosti, predbiehajú sa ako blázni a to, že centimeter od vás je niekoľkometrová roklina ich vôbec netrápi… veď je to sranda, predbiehať auto alebo iný autobus v zákrute vo veľkej rýchlosti a na úzkej ceste, kde sa ledva zmestia dve autá vedľa seba. Oni vás chcú presvedčiť, že sa tam vopchá ešte aj tretie auto, no problem 🙂 . A čo je na tom všetkom úplne najviac šialené? Že autobusy sú tu neskutočne preplnené, jazdia s otvorenými dverami a neraz sa nám stalo, že sme stáli vo dverách na posledných schodoch a polku tela sme už mali von z vozidla a zakaždým, keď sme sekali zákrutu, tak sme takmer vypadli z tohto diabolského dopravného prostriedku (dúfam, že to naše rodiny nečítajú 😀 ). Pre mňa to bol síce pozitívny adrenalín, ale na konci cesty sme vždy vystúpili spotení ako myši a ďakovali Bohu, že sme prežili.
Dopravné spojenia sú na ostrove výborné a diaľnice sú vo veľmi dobrom stave, čo ma tiež prekvapilo.

Najlepšiu jazdu svojho života s tou najkrajšou scenériou, akú si len dokážete predstaviť, môžete zažiť tiež na Srí Lanke. Ide o cestu vlakom z Kandy do Ella, ktorá bola vyhlásená za najkrajšiu železničnú trať na svete! Môžem potvrdiť, že je to pravda, boli sme očarení z tých nádherných výhľadov.

4. Bieli turisti ako celebrity

Síce sme už zvyknutí na to, že v každej ázijskej krajine, ktorú navštívime, pútame pozornosť vďaka svetlej pokožke, no na Srí Lanke to bol úplne iný level. Po ulici sme sa nemohli ani len prejsť bez toho, aby sa s nami nechcel niekto odfotiť. A ak sa našiel jeden smelý človek, ktorý k nám prišiel a poprosil o fotku, potom sa k nemu pridali aj ďalší ľudia a nakoniec to bola celá skupina Srílančanov, ktorí považovali za veľkú výhru to, že sa mohli odfotiť s bielym turistom. Toto sa opakovalo minimálne 5x denne, v botanickej záhrade Peradeniya sme sa museli fotiť s domácimi takmer nonstop. Bolo to síce ku koncu už vyčerpávajúce, ale úsmev na ich tvárach nám nedovolil povedať nie, tak sme ochotne pózovali s každým, kým sme neuspokojili ich potreby. Najviac ma prekvapilo to, že ženy si stále obzerali mňa a nie Janka a nevedeli zo mňa spustiť oči, stále opakovali, aká som “bjutifúl” a dotýkali sa ma. Chlapci zasa obdivovali Janka. No zažili sme kopec srandy, čo vám poviem 🙂 .

5. Na Srí Lanke je sezóna počas celého roka

Srí Lanka je destinácia vhodná na dovolenku v ktoromkoľvek mesiaci. Hlavná sezóna je od decembra do apríla, ale doporučujeme vycestovať ideálne tesne pred alebo po sezóne. Počasie je stále dobré, teploty príjemné a je tu menej turistov.
Srí Lanku ovplyvňuje viac monzúnov, ktoré prinášajú dážď v rôznych kútoch ostrova v inom období. Toto je výborná správa pre vás, pretože ostrov môžete navštíviť prakticky kedykoľvek, stačí si len vybrať správnu oblasť, aby ste sa vyhli zlému počasiu.
Na juhu a západe Srí Lanky trvá obdobie dažďov od mája do septembra a na severe a východe je to od októbra do januára. Ani to však neznamená, že vám bude pršať celý deň, sú to skôr krátke, no intenzívne lejaky a väčšinou prší až poobede alebo v noci.
My sme boli na ostrove v druhej polovici apríla, na juhozápade ostrova, kedy sa práve mení sezóna a spočiatku sme mali obavy, či nám vyjde dobré počasie. Nakoniec to dopadlo tak, že nám za celú dobu pršalo len raz, aj to iba v noci. Cez deň boli naopak obrovské horúčavy a varili sme sa vo vlastnej šťave. Slnko nám nonstop svietilo, na oblohe nebol ani jeden obláčik, šťastena nám bola naklonená počas celého pobytu.

6. Občianska vojna skončila v roku 2009

Ostrov sa naplno otvoril turizmu len pred niekoľkými rokmi. Bolo to zapríčinené občianskou vojnou, ktorá tu pretrvávala od roku 1983 medzi menšinovými Tamilčanmi a Sinhálcami. Tamilčania sa snažili na severe a východe ostrova vytvoriť samostatný štát tzv. Tamilský Ilam. Vojna sa skončila v roku 2009 smrťou veliteľa tamilských rebelov. Napätie medzi menšinovými Sinhálcami a Tamilčanmi stále trvá a na severe ostrova ešte môžete vidieť veľa policajtov a vojakov, ale nemusíte sa ničoho obávať, táto krajina je veľmi bezpečná a nehrozí vám žiadne nebezpečenstvo.

7. Dvojité ceny pre turistov

Ako posledný bod by som uviedla aj jeden nepríjemný šok, ktorý sme tu zažili, a síce dvojité ceny pre turistov, ktorí sa tento ostrov rozhodli navštíviť.
Samozrejme chápem, ak sú ceny pre lokálnych ľudí o niečo nižšie, ako pre nás turistov, ale ak je to 10, 20, či dokonca takmer 100 – násobok, tak to mi už celkom vadí. Ako dobrý príklad vám uvediem vstupné na slávnu Sigiriyu, kde domáci platili za tú istú vstupenku 90x menej než my! A to už je vyslovene nehoráznosť. Bežne sa nám napríklad stávalo, že autobusári si od nás pýtali za tú istú trasu zakaždým inú sumu, samozrejme tiež niekoľkonásobne vyššiu, na trhoch musíte neustále zjednávať, aby vás neobrali o všetky prachy, s taxikármi a tuktukármi sa tiež treba nonstop dohadovať.
Domáci vás skrátka považujú za bankomat s peniazmi a snažia sa z vás vyťažiť úplné maximum. Je už len na vás, či im podľahnete, alebo im ukážete, že si z vás nemajú robiť dobrý deň.
Toto bola pre nás vec, ktorá nás najviac vytáčala na tomto ostrove a nikde inde sme zatiaľ nezažili až takýto extrém. U nás v Európe sú dvojité ceny zo zákona zakázané a preto to niektorým z vás môže robiť v cudzine problém, aj preto vám píšem, aby ste sa na takúto skúsenosť pripravili a neboli ste tak nepríjemne prekvapení ako my.

Srí Lanka je krajina, ktorá nás skutočne prekvapila, našli sme tu kombináciu všetkého, čo očakávame od exotickej destinácie a jeho nádherná príroda nás omámila. Vydajte sa na dobrodružnú cestu na tento ostrov aj vy, určite nebudete ľutovať.
Ak sa vám článok páčil, budeme vďační za jeho zdieľanie a komentovanie.

Vaša Livka

Comments

  1. Janka says:

    Zlatko uzasne napisane!!! ja teda s mojou pracou cestujem hodne ale takto uzasne by som to zhrnut nedokazala…!!!!

    1. traveLiv says:

      Dakujeme! Tvoj komentar nas velmi potesil 🙂

Pridaj komentár