Jedna z navýznamnejších tropických botanických záhrad sveta leží v srdci Srí Lanky, len 6 kilometrov od kráľovského mesta Kandy. Je ohraničená riekou Mahaweli Ganga a tento ohromný areál zaberá neuveriteľných 59 ha.
História tohto miesta siaha až do 14. storočia a pôvodne tu boli záhrady kráľovského dvora, kde oddychovala kandyjská šľachta. V 18. storočí však boli poničené a neskôr v roku 1821 tu vznikla botanická záhrada, ktorá sa dnes môže chváliť s vyše 4000 druhmi rastlín, stromov a krov.
Ako veľká milovníčka rastlín som samozrejme nemohla vynechať návštevu tohto miesta a najviac som sa tešila na zbierku orchideí a paliem.
Z mesta Kandy sem jazdia pravidelne autobusy každých 10-15 minút zo stanice Torrington. Keď nebudete vedieť, ktorý autobus tam jazdí, stačí sa len spýtať hociktorého šoféra a oni vás už nasmerujú. Lístky stáli 20 rupií a cesta tam trvala približne hodinu kvôli dopravnej situácii v meste, naspäť to bolo už len 30 minút.
Po zaplatení vstupného, čo bolo 1500 rupií/osoba sme sa okamžite pustili do preskúmania areálu. Hneď pri vstupe nás vítala bylinková záhradka s množstvom exotického korenia, ako napr. škorica, vanilka, kardamón, muškátový oriešok a iné. O pár metrov ďalej sa nachádzal jedinečný Dom orchideí s bohatou zbierkou týchto rastlín a ja som sa nemohla vynadívať, toľko krásy na jednom mieste.
Vegetáciu záhrad tvoria tropické druhy rastlín pochádzajúce z celého sveta a nájdete tu aj niekoľko rarít, ako napríklad Jávsku vŕbu (Ficus benjamina) uprostred veľkej trávnatej plochy a jeho koruny zaberajú rozlohu 16 árov. Ďalším unikátom je tzv. Double Coconut Palm (palma seychelská) – palma, ktorá má dvojité kokosové orechy, pričom ide o najväčšie a najťažšie orechy v rastlinnej ríši. 1 kus váži v priemere až 15-20 kilogramov! Nuž, nechcela by som stáť pod tou palmou keď z nej náhodou padne kokosový orech.
Cez bohatú kolekciu fikusov sme sa dostali až k visutému mostu nad riekou Mahaweli Ganga a pre mňa to bola skúška odvahy. Jednak sa bojím výšok a zároveň to bol prvý visutý most, cez ktorý som kedy prešla. Nakoniec som bola na seba hrdá, že som to bezproblémovo zvládla, strach je predsa na to, aby sa prekonával. Odmenou mi bol úžasný adrenalínový zážitok a nádherný výhľad na tečúcu rieku obklopenú bujnou vegetáciou.
V diaľke sme už videli tzv. Veľký kruh, ku ktorému sme sa dostali cez dlhú palmovú alej a všade navôkol poskakovali hravé opice. V korunách stromov sme badali čosi visiace a keď sme sa priblížili, videli sme,že sú to veľké netopiere. Niektoré ešte spali a niektoré už veselo poletovali okolo stromov.
Tieto záhrady navštevujú aj oficiálne štátne návštevy ostrova a všetky významné osobnosti tu majú zasadený svoj strom. Preto tu nájdete napríklad aj strom Lady Diany, anglickej kráľovnej Alžbety, cisára Františka Jozefa alebo aj prvého kozmonauta Jurija Gagarina.
Miesto je bohaté aj na faunu a môžete tu vidieť vyše 80 druhov vtákov, z toho 10 endemických, 80 druhov motýľov, plazy, niekoľko druhov obojživelníkov, hmyz, opičky makak, netopiere alebo aj cibetku.
Každoročne túto botanickú záhradu navštívi až okolo 1,5 milióna ľudí. My sme tu strávili takmer celý deň, pretože to bol obrovský areál a chceli sme z neho vidieť čo najviac.
Po návrate do Kandy sme sa znova chceli zastaviť v chráme Budhovho zubu, tentokrát som však ja nebola vhodne oblečená, mala som totiž viac vykrojené šaty, než uznali za vhodné. Dress code je tu naozaj prísny a vojak/vojačka pri vstupe kontroluje každý odhalený milimeter vášho tela. Popri chráme sa potuloval predajca sarongov, ktoré ponúkal na predaj za neuveriteľných 10 EUR. No nekúp to 😀 . Bežná cena na miestnom trhu je 2-3 eurá za kus, avšak už bolo všetko zavreté a nám nič iné neostávalo, než sa vrátiť na naše útulné ubytko na svahu.
Odtiaľ sme si už vychutnávali krásny západ slnka s chladeným pivom Lion v ruke. Dokonalá romantika, čo poviete? 🙂