Cestopis Srí Lanka – 06. Ella

Nine Arch Bridge v Ella

Ella je malá, horská dedinka v južnej časti Srí Lanky a miesto tvorí v podstate len jedna hlavná cesta, kde sa nachádzajú všetky obchody, reštaurácie a bary a niekoľko menších, bočných ciest, ktoré vás zavedú ďaleko do hôr v obkľúčení stromov a čajovníkových plantáží. Napriek tomu, že je to turistami vyhľadávané miesto, je tu neuveriteľný pokoj a má úžasnú rodinnú atmosféru.

Hneď, ako sme prišli do Elly, som Jankovi povedala, že sa tu cítim ako doma a tento pocit sme spolu zdieľali. Pôvodne sme chceli zostať 2 noci, ale náš pobyt sme si predĺžili, pretože sa nám tu veľmi zapáčilo a keďže je to horská dedina, aj klíma tu bola výborná.

Ella toho ponúka oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Na svoje si tu prídu milovníci horskej turistiky a na výber máte hneď z niekoľkých trás. Jedinečným zážitkom je výstup na Little Adam´s Peak a sledovanie východu či západu slnka. Je to nenáročná túra, ktorú zvládne naozaj každý. Cesta sem sa vinie medzi čajovníkovými plantážami a celá trasa vám ponúka nádherné výhľady.

Pre tých odvážnejších odporúčam výstup na Ella Rock, kam trvá cesta približne tri hodiny. Závisí to samozrejme od vašej kondície a zdravotného stavu. Táto trasa patrí medzi tie náročnejšie a je dobré ísť so sprievodcom, pretože na vrchol nevedú schody, ani žiadna označená cesta.

V okolí Elly nájdete aj pekné vodopády, najznámejší je Rawana Ella Falls, kúpanie je tu ale na vlastné riziko, na čo upozorňujú aj tabule. Niekoľko ľudí sa tu už v minulosti utopilo.

Keďže všade naokolo sú čajovníkové plantáže, bolo by hriechom vynechať ich návštevu a my jednoznačne odporúčame aj prehliadku niektorej z tovární na spracovanie čaju. Osobne sme zavítali do Uva Halpewatte, kde sme si najskôr vypočuli malú prednášku o tejto zázračnej rastline, jednotlivých fyzikálnych a chemických procesoch spracovania čaju a neskôr nás zaviedli aj priamo do továrne, kde sme si všetko pozreli na vlastné oči. Nasledovala ochutnávka rôznych druhov čaju, ktoré sme si na záver mohli aj zakúpiť. Milujem čaje, preto som neváhala ani minútu a čerstvý cejlónsky čaj priamo z továrne som si aj kúpila. Tá chuť je jedinečná a neskutočne lahodná 🙂 . Fotky priamo z továrne žiaľ nemáme k dispozícii, pretože natáčanie aj fotenie tam bolo prísne zakázané.

Prehliadka trvala hodinu a vstupné bolo 300 rupií. Dostanete sa sem veľmi jednoducho, buď tuktukom, alebo miestnym autobusom (zastávka v Ella je pri Curd Shope a tam si počkáte na bus Ella-Bandarawela, vystúpite na zastávke Kumbawela a počkáte si na ďalší bus Kumbawela-Badulla, šofér vám dá znamenie, kde máte vystúpiť). Potom je to ešte 1,7 kilometra do kopca priamo k továrni. My sme išli autobusmi a za lístky sme zaplatili 25 rupií/osoba. Oproti tomu tuktukári si za tú istú trasu pýtali 1200 rupií za spiatočnú cestu. Za 15 minútovú jazdu je to celkom dosť.

Ďalším skvelým zážitkom je známy Nine Arch Bridge, železničný most v horách medzi stanicami Ella a Demodara. Je to impozantná stavba s vysokými oblúkmi, postavená výhradne z kameňa a cementu. Z Ella sú to približne 3 kilometre a 2x denne tade prechádza vlak, preto si návštevu naplánujte práve na tieto časy, má to svoje čaro. Ranný vlak prechádza cez most 10:40 a poobedný 17:50. Samozrejme môžu meškať, ale rozhodne vám nebude vadiť chvíľu počkať, pretože výhľady sú tu bombastické.

Okrem turistiky ponúka dedinka aj jedinečný kulinársky zážitok a poviem vám, jedlo tu majú neskutočne dobré. Určite navštívte reštauráciu Matey Hut, ktorá je najlepšie hodnotená aj na Tripadvisore a naozaj právom. Jedlo je výborné, lacné a atmosféra miesta pohodová, taká originál backpackerská. Ľudia sa tu stretávajú, spoznávajú, vymieňajú si zážitky, tipy a infošky a kuchár je ozaj týpek, dal mi aj malú kuchársku lekciu prípravy Kotu Rotti, ktoré patrilo medzi naše obľúbené jedlá.

Večer zavítajte na chladené pivko či koktejly a fantastické, aj keď drahšie jedlo do Chill baru, kde to na troch podlažiach skutočne žije až do rána.

Po náročnom dni sa môžete nechať hýčkať na tradičnej ayurvédskej masáži alebo sa len prechádzať po dedine a vychutnávať si jeho atmosféru, ktorá nám pripomínala plážové letovisko počas príjemnej, letnej noci.

V Ella sme boli ubytovaní v Mc Queen homestay, trošku ďalej od hlavnej cesty a bola to skvelá voľba, pretože naša pani domáca bola tá najlepšia osoba pod slnkom. Zniesla by nám aj modré z neba, úžasne sa o nás starala a pri spomienke na jej kráľovské raňajky sa nám ešte aj teraz zbiehajú slinky v ústach. Konečne sme si vychutnávali tradičné srílanské raňajky (dhal kari, zemiakové kari, kokosové kari, placky rotti, fantastické palacinky plnené smaženým kokosom a palmovým cukrom a k tomu čerstvé exotické ovocie a šálka čierneho cejlónskeho čaju), mňam… jedna báseň.

Jednu noc sme strávili v Sudumal cottage, kde sme mali takisto milú pani domácu, ktorá nám hneď po príchode ponúkla kávu z čerstvo upražených kávových zŕn, ktoré im rastú priamo na záhrade. Lepšiu kávu som ešte v živote nepila! Večer nám pripravila bohatú hostinu (asi 10 rôznych druhov kari) a ak by ste mali záujem, robí aj cooking class, je to výborná kuchárka, určite odporúčam 🙂 .

Pre nás bola Ella miestom, kde sme sa cítili úplne najlepšie a aj keď ho mnohí označujú za spiace mesto, my ho tak rozhodne nevnímame a som si istá, že si tu každý návštevník príde na svoje.

Pridaj komentár