Cestopis Srí Lanka – 07. Mirissa

Pláž v Mirissa

Mestečko Mirissa leží na južnom pobreží Srí Lanky, približne 200 kilometrov od rovníka. Toto pôvabné, malé plážové letovisko má ideálnu polohu, pretože v jeho okolí sa nachádza množstvo turisticky atraktívnych miest, napríklad prístavné mesto Galle, má výborné dopravné spojenie aj s ostatnými plážami na juhu ostrova a ľahko sa odtiaľto dostanete napríklad do národného parku Yala alebo Udawalawe, kde môžete pozorovať slony a inú divokú zver v ich prirodzenom prostredí.
V Mirisse si každý cestovateľ príde na svoje, pretože sú tu bary, reštaurácie a ubytovacie zariadenia všetkého druhu – od lacných hostelov a guesthousov až po luxusné apartmány priamo na pláži.
Pláž je tu krásne čistá, zo svetlého piesku a je obmývaná tyrkysovo-modrou vodou. Mirissa je známa aj vďaka pozorovaniu delfínov a veľrýb. Okrem toho si tu viete aj parádne zasurfovať, prípadne ísť na šnorchlovací výlet.

Ostrov Srí Lanka sa pýši takmer 1600 kilometrami piesočnatých pláží a často je ťažké vybrať pre vás tú najvhodnejšiu. My sme hľadali kompromis medzi rušnejším letoviskom s barmi a reštauráciami na pláži a miestom, kde nájdeme aj určitú samotu. Zároveň bola pre nás dôležitá lokalita v blízkosti turisticky zaujímavého miesta a keďže si aj radi zaplávame, chceli sme pokojné more len s menšími vlnami. Všetky tieto atribúty spĺňala práve Mirissa, takže naša voľba bola jasná 🙂 .

Museli sme prekonať už len jedinú prekážku, dostať sa vysoko z hôr až na úplný juh Srí Lanky. Našťastie z mesta Ella jazdia pravidelne autobusy buď priamo do Galle (letovisko Mirissa je po ceste), alebo mesta Matara a tam prestúpite na ďalší spoj do Mirissy. Cesta z Ella trvá približne 5 hodín, takže pokiaľ si chcete ešte v ten deň zaplávať, je dobré vyraziť skoro ráno.

My sme si vybrali ranný spoj o siedmej hodine. Jednak to bol priamy spoj do Mirissy a okrem toho sme dostali od domácich doporučenie, že tieto skoré ranné spoje bývajú menej preplnené. Opäť prišlo sklamanie, pretože autobus bol narvaný už v Ella, ledva sme sa doňho zmestili. Evidentne nám nebolo súdené aspoň raz si vychutnávať bezproblémovú jazdu po srílanských cestách 🙂 .
Ľudia neustále vystupovali a nastupovali, bola tam poriadna tlačenica, v buse bola nechutná horúčava a boli sme radi, že sme nevypadli z otvorených dverí, keďže sme v nich stáli celú 5-hodinovú cestu, počas ktorej sme v obrovských výškach jazdili po serpentínach v šialenej rýchlosti. Kto pozná srílanský prípadne indický typ šoférovania, vie o čom píšem.

Boli sme šťastím bez seba, keď sme zacítili tú nezameniteľnú vôňu mora a bolo to dobré znamenie, že už nie sme ďaleko od nášho cieľa. V Matare vystúpila väčšina ľudí a konečne sme si mohli sadnúť. Potom sme si už len vychutnávali krásny výhľad z otvoreného okna, pretože celá cesta viedla popri pobreží.
Do Mirissy sme prišli okolo obeda, sadli sme si v miestnej vývarovni a začali hľadať ubytovanie. Nemuseli sme ani chodiť ďaleko, bolo to len cez cestu. Určite každému odporúčam Dream Palace Family Guest House, ktorý má výborné hodnotenie aj na Tripadvisore, aj na Bookingu a môžem to len potvrdiť. Izby boli komfortné, čisté, priestranné a personál veľmi milý a ochotný. Pláž bola hneď za ubytkom.

My sme si náš pobyt v Mirisse užívali plnými dúškami, perfektne sme si tu oddýchli po aktívnom, dvojtýždňovom putovaní a spoznávaní Srí Lanky a naozaj sme sa tu venovali len sladkému ničnerobeniu, leňošeniu na pláži, šanteniu sa v mori a chillu v plážovom bare, kde čerstvý mladý kokos stál v prepočte len neuveriteľných 40 centov!

Pláž je tu rozdelená na dve časti a medzi oboma plážami je malá úzka cestička, po ktorej sa počas odlivu môžete aj poprechádzať. Je zakončená veľkou skalou, ktorá doslova trčí z vody. Na skalu sa dá aj vyliezť a vychutnávať si odtiaľ nádherné západy slnka. Ak sa vám bude zdať tá väčšia pláž preľudnená, vyberte sa na druhú, menšiu. Nám sa tam podarilo nájsť zátoku, kde sme boli s Jankom jediní turisti 🙂 .

Večer tu bola vždy úžasná, letná, romantická atmosféra, v každej reštaurácii na pláži hrala živá muzika, vo vzduchu sa šírila vôňa čerstvo ugrilovaných rýb a prechádzka po jemnom piesku a počúvanie šumu mora už bola úplne ako scénka vytrhnutá z nejakého ľúbostného filmu 🙂 .

Pridaj komentár