Cestopis Thajsko – 04. Chiang Mai

Bolo pol šiestej ráno, vonku ešte stále tma a práve otvárali ranné trhy s čerstvým ovocím, zeleninou, rybami a darmi mora, mäsom. Len sme sa tam prechádzali a nasávali tú úžasnú atmosféru. Milujem trhy v juhovýchodnej Ázii, pretože sú tak farebné, rôznorodé, všetko čerstvé a voňavé 🙂 (stánky s rybami by som tak voňavými zrovna nenazval –J.). Kúpili sme si nejaké ovocie a išli sme k Thapae Gate, kde je vstup do tzv. historického centra mesta.

 

Prešli sme sa až ku Three Kings Monument, kde sme videli postávať nejakých ľudí a oslovila nás jedna pani, či sa k nim nechceme pridať k rannému cvičeniu tai-chi. Aj keď sme boli unavení, nevyspatí a vyčerpaní, z posledných síl sme sa pridali a nakoniec sme to neoľutovali, bolo to pomalé, ale plynulé cvičenie s dôrazom na správne dýchanie a sústredenie sa. Čo sa mi najviac páčilo bolo to, že sme boli asi jediní mladí bieli farangovia (okrem Američanky, ktorá nás oslovila) a všetci ostatní boli postarší Thajčania, s vekovým priemerom asi 70 rokov, pri ktorých sme sa my mladí hanbili za našu kondičku a závidela som im ich neskutočnú ohybnosť. Sám precvičujúci mohol mať niečo po sedemdesiatke a videli sme na ich tvárach, akí boli radi, že sme sa k nim pridali, ešte aj tempo cvičenia nám prispôsobili. Bolo to veľmi milé privítanie. Na konci sme sa všetci poďakovali a už aj slniečko vyšlo.

Ešte sme sa chvíľu rozprávali s pani z Ameriky a potom sme sa konečne mohli ísť najesť, pomaly sa otvárali aj prvé kaviarne. Po výdatných raňajkách sme sa ešte prešli po historickom centre, ale viac sme už nezvládali a rozhodli sme sa, že sa vrátime na hotel, snáď nám dovolia zložiť sa na pohovke na recepcii. Veľké prekvapenie nás čakalo, keď nám krátko po desiatej ráno oznámili, že izba je už pripravená a môžeme sa ubytovať. Bol to ako dar z nebies a po krátkej sprche sme sa išli dobre vyspať.

Neskôr poobede sme sa ešte kúpali v bazéne a potom sme vyšli do ulíc pozrieť sa, ako vyzerá nočný život v meste. Ten nesklamal, pretože ak ste takí gurmáni, ako my, Chiang Mai je pre vás ako stvorený. Jeden street food market za druhým, jedlá od výmyslu sveta, takisto čerstvé ovocie, šťavy a smoothie z neho, nebíčko v papuľke. Prejedávanie sa konalo každý večer, ale nemohli sme tým dobrotám odolať. Najviac sme si obľúbili grilované ryby s cesnakom a chilli a smoothie z passion fruit (maracuje). A čo bolo najlepšie na týchto trhoch, že boli neskutočne lacné, napríklad mladý kokos tu stál asi 20 bahtov, čo je cca. 50 centov a všetky smoothies stáli tiež okolo 20-25 bahtov. V sobotu sa navyše konal tzv. Saturday Market a celá ulica bola doslova zaplavená predajcami všelijakých maškŕt od výmyslu sveta, suvenírov a šikovnými remeselníkmi. Jediná nevýhoda bola, že tam bola hlava na hlave a nedalo sa tam moc hýbať. Na malú chvíľu sa tam dokonca vytvorila aj dopravná zápcha, haha.

 

Prvý deň na severe Thajska sme zakončili takto príjemne gurmánsky (ako každý jeden ďalší) a o polnoci sme si ľahli do postele pripravení na nové zážitky.

Pridaj komentár