Doprava

Letecké spojenie s Európou je na veľmi dobrej úrovni. Bali má svoje medzinárodné letisko – Ngurah Rai Airport a lieta tam takmer každá väčšia letecká spoločnosť vrátane Emirates, Qatar, prípadne Air Asia a iné.

Na prepravu v rámci Bali využijete najmä skútre, prípadne si môžete požičať auto na viac dní ( aj so šoférom), vyjde to naozaj lacno. My sme cestovali štyria a stálo nás to necelých 5 Eur na osobu/deň. Benzín je tu tiež veľmi lacný, tak sa netreba obávať vysokých výdavkov. Cesty nie sú najkvalitnejšie, najmä vo vnútrozemí, s tým treba rátať aj pri presunoch na kratšie vzdialenosti. Aj niekoľkokilometrový úsek vám môže zabrať celé hodiny, pretože cesty sú úzke (niekedy sme mali pocit, že v žiadnom prípade vedľa seba nemôžu prejsť dve autá, no mýlili sme sa 🙂 ), je tu veľa zákrut keď nikdy neviete, kedy sa vyrúti oproti idúce auto, preto sa tu aj neustále trúbi keď idete do zákruty, najmä vo vnútrozemí sú všade serpentíny, no a samozrejme nekvalitné, prašné cesty. K tomu ešte pridáte jazdu po ľavej strane a preplnené cesty a chaos je zaručený.

Z Bali sa veľmi ľahko dostanete na okolité ostrovy, stačí využiť lodnú dopravu, ktorá je na dobrej úrovni. Je tu veľa cestovných agentúr, ktoré zabezpečujú výlety na jednotlivé ostrovy, prípadne ich kombinácie, alebo sa vybrať na vlastnú päsť a kúpiť si lístok priamo v prístave.
My sme si zakúpili lístky na neďaleký ostrov Gili Air, ktorý sa nachádza pri Lombok-u a cesta rýchloloďou trvala 2 hodiny. Môžete tak spraviť buď zakúpením lístkov na stránke https://www.gilitickets.com/, alebo cez miestnu cestovku, ktorá sa nachádza v každej turistickej oblasti, alebo tak, ako my – cez Slováka Filipa, ktorý žije na Bali už niekoľko rokov ( viac na stránke http://www.zivotnabali.cz/ ).

Pridaj komentár