Informácie o Bali

bali-flagBali je očarujúci tropický indonézsky ostrov ležiaci v západnej časti súostrovia Malé Sundy medzi ostrovmi Jáva a Lombok. Severné pobrežie obmýva Jávske more, južné Indický oceán. Je jedným zo 17 tisíc indonézskych ostrovov, s hlavným mestom Denpasar a počtom obyvateľov takmer 4 milióny.
Bali je malý ostrov s dĺžkou 112 km od severu na juh a od najzápadnejšieho bodu k najvýchodnejšiemu je to len 150 km. Najvyšším bodom je aktívna sopka Mount Agung. Posledná erupcia bola v 70tych rokoch minulého storočia. Stred ostrova je pokrytý horami, ktoré na juhu ustupujú do roviny. Pobrežie ostrova je na juhu tvorené bielo – zlatým pieskom a v ostatných častiach je piesok vulkanického pôvodu a má šedú až šedo – čiernu farbu.
Bali leží asi 8 stupňov od rovníka, preto tu prevláda tropická klíma s priemernou ročnou teplotou okolo 28 stupňov Celzia a relatívnou vlhkosťou 85 – 90 %. Strieda sa tu horúce, suché počasie s obdobím vlhka s väčším výskytom dažďov. Obdobie sucha trvá od apríla do septembra a obdobie dažďov je od októbra až do marca.

Príroda je tu veľmi rôznorodá a pestrá. Na severozápade ostrova nájdete mangrovníky, monzúnové lesy a pralesy, na juhozápade nádherné palmové háje a vnútrozemie je hornaté, tvorené spomínanou sopkou Mount Agung a Mount Batur . Nachádza sa tu mnoho prírodných jazier, vodopádov a vďaka sopečnému pôvodu je Bali obdarené mimoriadne úrodnou pôdou, vďaka ktorej môžeme obdivovať nádherné ryžové terasy, ktoré zaberajú asi 20 % územia.
Na ostrove sa nachádza asi 2000 druhov stromov, medzi inými fikusy, banánovníky, kokosové palmy a posvätné stromy Banyan a Frangipani ( pluméria). Posledný spomínaný má prekrásne kvety a často slúži ako obeť pre bohov. Okrem toho tu nájdete takmer 40 tisíc druhov kvitnúcich rastlín, vrátane 5000 druhov orchideí.
Aj fauna je tu neskutočne bohatá, predstavujú ju najmä opice, jašterice – gekoni, niekoľko tisíc druhov rýb a 300 druhov vtákov. Podmorský svet patrí medzi najkrajšie na svete, žijú tu delfíny, žraloky, koralové ryby a iné.
Nemôžem nespomenúť domáce zvieratá, teda najmä sliepky a kohútov, ktorí patria k obľúbeným domácim miláčikom a nájdete ich na každom dvore správneho Balijčana.

Bali mnohí volajú aj ostrovom bohov. Je to najmä tým, že takmer celá populácia je hinduistického vierovyznania, je to až 93 % obyvateľov, zvyšok tvorí islam, budhisti a kresťania.
Úradným jazykom je indonézština, okrem nej sa však používajú aj miestne jazyky – balijský, jávsky a iné.
Na ostrove sa platí indonézskou rupiou ( IDR). Za 1 euro dostanete asi 15000 rupií.

Kultúrny život Balijčanov je úzko spätý s tým duchovným a skoro každý deň je na Bali dôvod k oslavám. Životný rytmus obyvateľov sa bezvýhradne riadi náboženským kalendárom. Denne sa niečo oslavuje a často uvidíte ako skoro ráno pred prácou obyvatelia v tradičných šatách dávajú obete bohom – dobrým aj zlým. Bali je preslávené svojou rozmanitou a sofistikovanou formou umenia, ako maliarstvom, sochárstvom, drevorezbou, remeselnou prácou a divadelným umením. Balijčania vykresľujú hudbou často príbehy z hinduistických eposov, ako je Ramayana, ale s veľkým balijským vplyvom. K slávnym balijským tancom patrí pendet, legong, baris, topeng, barong, gong keybar a kecak (opíčí tanec). Bali sa môže pochváliť jedným z najrôznorodejších a inovatívne stvárnených divadelných umení a kultúry na svete.

Pridaj komentár