Koh Rong – exotický raj v Kambodži

Čo by ste povedali na miesto, kde nájdete prekrásne, až gýčové pláže so snehobielym pieskom, tyrkysovým morom, kokosovými palmami a k tomu všetkému len minimálne zasiahnutý turizmom, kde si každý nájde svoju panenskú, opustenú pláž? Lákavá predstava, čo poviete?
My sme nedávno jedno takéto miesto navštívili a našli sme tam náš súkromný, osobný raj na Zemi. Je to malý ostrov na juhu čarovnej Kambodže a nesie názov Koh Rong.

Po niekoľkotýždňovom spoznávaní Dubaja a Srí Lanky sme sa rozhodli pre odpočinok, aby sme nabrali silu a energiu na pokračovanie v našom dobrodružnom tripe po Ázii a naše cesty nás nakoniec zaviedli na malebný ostrov Koh Rong, kde sme začali  naše putovanie po exotickej Kambodži. Možno ste o tomto mieste ešte nepočuli, predsalen, kambodžské pláže ešte nie sú také preslávené ako tie thajské a väčšina turistov prichádza do krajiny najmä kvôli Angkoru, je to však dobrá správa pre vás, pretože tu môžete zažiť ničím nerušenú dovolenku bez zástupu turistov. Neviem, dokedy ostane takým malým neobjaveným rajom juhovýchodnej Ázie (Číňania vo veľkom okupujú každý kúsok Zeme 🙂 ), preto by ste nemali zaváhať a navštíviť ho čím skôr, tým lepšie.

Keď sme vystúpili z lode na palmovej pláži na severe ostrova, nechceli sme veriť vlastným očiam, bol to moment ako z najdokonalejšieho sna, taká nádhera sa len tak často nevidí. Piesok biely ako múka, more v 50 odtieňoch modrej, na pláži hrala reggae hudba a na malú chvíľu som nevedela, či sa mi to celé naozaj len nesníva. Veď takéto niečo som predtým videla len na internete na fotkách zo Seychelov, Zanzibaru alebo Maledív a nečakala som, že práve Kambodža ukrýva takýto poklad.

Koh Rong však nie je len o leňošení na pláži, jeho malebná príroda vás doslova láka na objavovanie a zažiť tu môžete napríklad kajakovanie v mangrovníkovom pralese na severe ostrova, návštevu rybárskej dedinky, kde sú drevené domčeky postavené na stračích nôžkach a vynechať by ste rozhodne nemali jeden zo šnorchlovacích výletov, či top atrakciu – nočné plávanie so svetielkujúcim planktónom. Na svoje si tu prídu aj vášniví rybári, potápači, mladí ľudia túžiaci po zábave, ale aj rodiny s malými deťmi, more je tu veľmi pokojné a takmer bez vĺn.
A čo je úplne najlepšie na dovolenke v exotickom raji na Koh Rongu? Že tu môže cestovať lacno naozaj každý bez toho, aby vás to finančne zruinovalo. Prinášam vám tipy a triky, ako si ostrov užiť čo najlepšie a praktické informácie, ktoré by ste pred cestou mali vedieť.

Ako sa sem dostať?

Z Európy letecky do hlavného mesta Phnom Penh alebo do Siem Reap. Letieť môžete napríklad aj do Bangkoku a odtiaľ potom autobusom alebo letecky nízkonákladovkou Airasia do už spomínaných miest v Kambodži. Dnes už ľahko natrafíte na cenovo výhodné letenky do celej Ázie, stačí sledovať niektoré portály, ako napríklad www.kadetade.com, www.fly4free.com, www.azair.eu, www.pelikan.sk, či www.skyscanner.cz. Na facebooku takisto nájdete niekoľko stránok, ktoré uvádzajú super ponuky lovcov leteniek za občas šialene nízku cenu, preto sa často môže stať, že do juhovýchodnej Ázie poletíte za 300-350 EUR alebo ešte menej. Ja osobne mám na fb lajknuté stránky ako Letenky za babku, Fly4free, Akční letenky a Pelikán.sk/cz a každý deň tam natrafíte na brutálne lacnú letenku na exotické miesta.
Po pristátí v Phnom Penh alebo Siem Reap sa musíte ešte dopraviť na juh Kambodže, do mesta Sihanoukville, odkiaľ odchádzajú lode na ostrov Koh Rong a Koh Rong Samloem. Najvyužívanejšia je cestná (autobusová) doprava. My sme celú dopravu po Kambodži riešili až na mieste, ale pokiaľ si na to netrúfate a chcete mať všetko dopredu naplánované a vybavené, potom vám odporúčam stránku www.bookmebus.com, kde si v pohodlí domova môžete pozrieť všetky autobusové spoje po krajine a výhodou je aj rezervácia či zakúpenie lístka online, bez stresu, bez nervov a je to veľmi jednoduché, zvládne to naozaj každý, aj cestovateľ-začiatočník 🙂 .

A koľko vlastne trvá presun zo Siem Reap či Phnom Penh na samotný Koh Rong? Vedzte, že sa to dá zvládnuť za jeden deň. Ráno vyrazíte z letiska a poobede sa už kúpete v krištáľovo čistej vode.

Phnom Penh – Sihanoukville: cca. 6 hodín (lístok stojí 9 – 11 USD) + 1 hodina rýchloloďou na Koh Rong (spiatočný lístok stojí 20 – 25 USD v závislosti od dopravnej spoločnosti)
Siem Reap – Sihanoukville: cca. 12 hodín (lístok stojí 18 USD, pričom na tejto trase premáva aj nočný autobus) + 1 hodina rýchloloďou na Koh Rong

V Sihanoukville je niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú transfer loďou na ostrov Koh Rong alebo Koh Rong Samloem, nájdete ich aj na internete, stačí zadať do vyhľadávača Koh Rong speedboat a podobne a prečítajte si aj recenzie od iných cestovateľov, aby vám to uľahčilo výber tej správnej spoločnosti. Všeobecne platí, že za spiatočný lístok by ste nemali zaplatiť viac ako 20 – 25 USD/osoba. My sme cestovali súkromným trajektom, ktorý patril k ubytovaniu Palmbeach resort, takže osobnú skúsenosť s rýchloloďou nemáme.

Kedy ísť na Koh Rong?

Top sezóna trvá od novembra do februára, kedy je príjemná teplota, pripravte sa však na vyšší počet turistov, najmä v období Vianoc a Nového roka.
Marec až máj sa vyznačuje vysokými teplotami a vlhkosťou vzduchu, turistov je už pomenej.
V období od júna do októbra sa tu vyskytujú mohutné dažďové prehánky a počet slnečných dní rapídne klesá. Stále však platí, že počasie v Ázii je nevyspytateľné, preto sa pokojne môže stať, že tu v júni zažijete ideálnu slnečnú dovolenku bez mráčika, navyše aj ceny sú v tomto období mimoriadne priaznivé, takmer tretinové oproti top sezóne 🙂 .

Kde sa ubytovať?

Prístavné mesto Koh Tui je živé, s množstvom barov a reštaurácií, obchodíkov a takisto ubytovacích zariadení. Mimo sezóny si tu nájdete ubytovanie aj bez predošlej rezervácie, priamo na mieste, stačí sa len spýtať domácich a zjednávať. V hlavnej sezóne je dobré rezervovať si ubytko dopredu (aspoň mesiac), nám sa osvedčil www.booking.com, prípadne www.agoda.com, kde ich nájdete neúrekom.
Veľmi sa nám páčilo naše ubytovanie na severe ostrova, v Palm beach bungalow resort, kde sme mali takmer celú panenskú pláž len pre seba a zažili sme tam fantastické chvíle v obklopení prírody. Majitelia boli úžasní, pohodoví ľudia, ktorí nám zabezpečili pocit domova a všetci sme tam boli ako jedna veľká rodina. Bývali sme v malých, drevených bungalovoch s ventilátorom, deluxe izby mali aj klímu. Jedna noc nás tu vyšla na 18 USD/izba, na ostrove samozrejme nájdete aj lacnejšie ubytovanie už od 3 USD, nám však nič nenahradí ten neskutočný pocit, keď sme na celej pláži sami, bez jediného turistu. Úplne najlepšie bolo to, že kajaky sme tu mali ZADARMO počas celého pobytu, aj potreby na šnorchlovanie a absolvovali sme tu aj šnorchlovací výlet spojený s chytaním rýb pri západe slnka a nočným plávaním so svetielkujúcim planktónom za 12 USD/osoba. V cene bolo aj občerstvenie a veľká misa ovocia, pivo a nealko nápoje.
Jediná nevýhoda tohto ubytovania bola, že v okolí nebola žiadna iná reštaurácia, len tá naša, kde priemerná cena za jedlo bolo 5 – 6 USD. Inak v prístavnom meste sa dá najesť za nejaké 2 – 3 USD.

S čím na Koh Rongu musíte rátať, je slabá wifi, v mnohých prípadoch takmer vôbec nefunguje. Problém sa dá jednoducho vyriešiť zakúpením miestnej SIM karty s dátovým balíčkom v ktoromkoľvek väčšom meste v Kambodži. My sme si kúpili 2 GB balíček so 4G internetom za 3 doláre a na rýchlosť pripojenia sa nemôžem sťažovať.

Ceny na Koh Rongu

Kambodža je všeobecne veľmi lacná destinácia. Platí sa tu americkými dolármi (USD) alebo miestnou menou kambodžský riel (KHR), pričom platí, že 1 USD = 4000 KHR.
Tip: Eurá si za doláre zameňte doma na Slovensku, pretože v Kambodži je kurz za euro mizerný.

Ak vás zaujíma, koľko stojí bežný život v Kambodži, kliknite na stránku www.numbeo.com alebo www.nomadlist.com, kde nájdete podrobný rozpis cien a výdavkov za ubytovanie, jedlo, nápoje, služby a iné.

Čo najviac prekvapilo nás s Jankom, bol neuveriteľne lacný alkohol. Miešané drinky stáli 1,5 USD, importovaná kvalitná whisky takisto 1,5 USD/pohár, veľké pivo 1 USD a napríklad Bombay Sapphire gin jeden liter bol za 11 USD.
Jedlo bolo veľmi chutné a v reštauráciách sa najete za 3 – 4 USD.
Ako vidíte, za takúto exotiku nemusíte minúť celý majland a dovolenkovať sa dá všade lacno, jediná finančne náročná položka je kúpa letenky.

Koľko nás to vlastne stálo?

Po spočítaní všetkých výdavkov nám vyšla suma 25 USD za osobu/deň. Je v tom zahrnuté úplne všetko – ubytovanie, jedlo, voda, alkohol, výlety. Zvládli by sme to aj za polovicu, ale toto miesto sme si chceli maximálne užiť a nešetriť na každej položke 🙂 .

Čo by ste mali ešte vedieť pred odletom?

Do Kambodže potrebujete víza. Tie vybavíte na každom letisku a hraničnom priechode a je to veľmi jednoduché, stačí vám k tomu fotografia pasového formátu, vyplniť tlačivo, ktoré vám dajú na mieste a 30 USD poplatok za vízum, ktoré dostanete na 30 dní.
Aj keď bola táto krajina v minulosti ťažko skúšaná osudom, v dnešnej dobe sa považuje za veľmi bezpečnú a ani raz sme sa necítili v ohrození. Práve naopak, ľudia sú tu láskaví a milí, jediná vec, na ktorú sa musíte pripraviť, je žobranie detí. Bol to pre nás smutný pohľad, ale po čase sme boli nútení si na to zvyknúť, keďže sme sa s týmto fenoménom stretávali na dennom poriadku.

Tip pre vás: Na Koh Rongu sú rozšírené piesočné mušky, ktoré vás vedia poriadne doštípať, sama som mala telo posiate štipancami a bolo to dosť nepríjemné. Zoberte si preto so sebou kokosový olej, ktorý slúži ako dobrá ochrana proti dotieravým muškám (na druhý deň sme to vyskúšali na sebe a fungovalo to) 🙂 .

Dúfam, že som vo vás vzbudila záujem o tento skutočný raj na Zemi a Koh Rong sa definitívne dostal na váš zoznam miest, ktoré chcete v budúcnosti navštíviť. My sme ním boli očarení a aj vďaka tomuto zážitku považujeme Kambodžu za miesto, ktoré nám prirástlo k srdcu zatiaľ úplne najviac z celej Ázie. Preto neváhajte a určite tento exotický ostrov navštívte aj vy.

Ak sa vám článok páčil, budeme veľmi vďační za jeho zdieľanie a komentovanie a v prípade ďalších otázok nám napíšte na kontakt@traveliv.sk, radi vám odpovieme.

Pridaj komentár