Magický chrámový komplex Angkor – symbol národnej hrdosti Kambodže

Mystický, tajuplný, majestátny, okúzľujúci, magický… ťažko sa mi hľadajú slová, ktoré by dokonale vyjadrili veľkoleposť miesta, akým je slávny chrámový komplex Angkor. Už niekoľko rokov som mala jeden sen. Obrovský cestovateľský sen a v hĺbke duše som dúfala, že raz sa mi ho podarí splniť. Prechádzať sa po Angkor Wate, nasávať jeho jedinečnú atmosféru, zblízka obdivovať každý jeden kameň z ktorého je postavený, dotknúť sa ho a dlhé minúty sa pozerať na všetky nádherné reliéfy, jednoducho zabudnúť na čas, ktorý tu prestal existovať a na malú chvíľu sa vrátiť do doby, kedy bol najvýznamnejším miestom na svete. Tento sen sa stal skutočnosťou a na vrchole chrámu som sa cítila voľná ako vták a najradšej by som vykričala do sveta, aká som neskonale šťastná.

Tisícročné chrámové komplexy ukryté v kambodžskej džungli patria k najvýznamnejším pamiatkam juhovýchodnej Ázie. Angkor bol hlavným mestom Kmérskej ríše v období jej rozkvetu od 9. až do 15. storočia, kedy zaberala územie dnešnej Kambodže, Thajska, Laosu a Vietnamu. V čase najväčšej slávy žilo v Angkore viac ako milión obyvateľov, čo je na 11. storočie naozaj úctyhodné číslo. Monumentálne paláce venovali kmérski králi hinduistickým božstvám, aby si získali ich priazeň a až koncom 12. storočia bol prijatý budhizmus panovníkom Jayavarmanom VII.

Chrámový komplex Angkor sa rozprestiera na obrovskej ploche neďaleko mesta Siem Reap, kam každoročne prúdia davy turistov. Do dnešného dňa sa zachovala približne stovka chrámov, ktoré môžu obdivovať a medzi najobľúbenejšie patrí impozantný Angkor Wat, chrám tajomných tvárí Bayon, či Ta Prohm, ktorý preslávila Lara Croft vo filme Tomb Rider.

Ako sa dostať do Siem Reap?

 

Ak plánujete návštevu Angkoru, ubytovanie budete riešiť pravdepodobne v Siem Reap, ktorý sa nachádza len 7 kilometrov od chrámového komplexu. Do Siem Reap môžete priamo priletieť, alebo využiť autobusovú dopravu z Phnom Penh, Bangkoku či iných lokalít. Všetky dôležité informácie ohľadom lístkov nájdete na stránke www.bookmebus.com, kde si ich viete aj priamo rezervovať.

 Ako sa môžete pohybovať po komplexe?

 

Máte niekoľko možností, ale nám osobne sa osvedčil tuk-tuk so šoférom, ktorý nás celý deň vozil po komplexe a stálo to 15 USD. Ak ste dvaja alebo maximálne štyria, je to celkom rozumná cena a podporíte aj živobytie vodiča. Zároveň je to najpohodlnejšia voľba, lebo ísť napríklad na bicykli v tej neskutočnej horúčave a po praživom slnku je mimoriadne náročné a vyčerpávajúce. Ceny za tuk-tuk je dobré zjednávať, pretože pravdepodobne vám najskôr povedia prestrelenú sumu, ale všeobecne platí, že by ste nemali platiť viac ako 20 USD na deň za celé vozidlo.

Populárnou alternatívou sú aj bicykle, ale toto je len pre ozajstných dobrodruhov. Areál je obrovský, k tomu úporná horúčava, silné slnečné lúče a vlhkosť a na konci dňa vás skolí únava a v horšom prípade riskujete aj úpal. Viem o čom hovorím, lebo minulý rok sme sa vybrali na bicykli preskúmať najvýznamnejšie mesto Siamského kráľovstva, Ayutthayu v Thajsku a veru sme nevládali so silami a ja som takmer skolabovala. Ak by ste sa predsalen rozhodli pre túto možnosť, určite si kúpte minimálne 3-dňový lístok, aby ste stihli pozrieť všetky dôležité chrámy.

Videli sme veľa turistov aj na motorkách, ktoré sa dajú požičať priamo v Siem Reap a ceny sa pohybujú do 10 USD/deň. Výhodu vidím v tom, že ste sami sebe pánom, navštívite tie chrámy, ktoré vás zaujímajú a nie ste viazaní na presnú trasu, akou jazdia napríklad tuk-tukári.

Kde sa ubytovať?

 

Ako som už spomínala, najbližšie ku komplexu je mesto Siem Reap, kde je široká škála hostelov a hotelov, od lacnejších, až po tie najluxusnejšie. Výber je len na vás, podľa toho čo preferujete. My si v každej krajine raz priplatíme za slušnejšie ubytovanie a presne tento prípad bol aj Suon Angkor Boutique, ktorý ma dobré hodnotenie aj na booking.com. Je to hotel s dvomi bazénmi, peknými priestrannými izbami (niektoré s vaňou), úžasným personálom a servisom ako v 4-hviezdičkovom hoteli. Cena je pritom relatívne nízka, za 4 noci sme zaplatili 77 EUR/2 osoby s raňajkami a páčilo sa nám tu tak veľmi, že sme si predĺžili pobyt ešte o jednu noc 🙂 .

K dispozícii majú aj vlastného tuk-tukára, ktorý nás dokonca vyzdvihol po našom príchode do mesta úplne zadarmo na autobusovej stanici. A majú aj happy hour na koktejly 😛 .

 

 Vstup do Angkoru

 

Lístky sa nekupujú priamo v areáli, ale v Angkor Ticket Office, ktorý sa nachádza približne na pol ceste medzi Siem Reap a Angkorom. Nemajte obavy, každý tuk-tukár toto miesto pozná, ale keby ste sa sem vybrali na bicykli alebo motorke, nová adresa je: Street 60, Krong Siem Reap, Cambodia.

Toto návštevnícke centrum je otvorené každý deň od 5:00 do 17:30. Lístky si viete kúpiť na nasledujúci deň po 17-tej hodine a predídete tak dlhému čakaniu v rade skoro ráno, kedy je tam najväčší nával turistov.

Na výber máte tri druhy lístkov (nový cenník platný od 1.2.2017):

  • Na 1 deň: 37 USD
  • Na 3 dni: 62 USD
  • Na 7 dní: 72 USD

Od augusta 2017 môžete za lístky zaplatiť aj platobnou kartou.

Pri kúpe lístka je každý návštevník odfotený a jeho elektronická fotografia bude na lístku. Lístok si noste vždy so sebou, pretože ho kontrolujú pri vstupe do každého chrámu. Ak ho stratíte a vstúpite do areálu bez lístka, čaká vás obrovská pokuta!

Koľko dní je potrebných na prehliadku?

 

To je veľmi individuálne. Ak ste v časovej tiesni alebo nie ste nadšení historici, bude vám stačiť jeden deň, za ktorý prejdete tie najznámejšie chrámy, ale pokiaľ sa chcete o komplexe dozvedieť viac, vyhraďte si minimálne tri dni na prehliadku. Navštívte aj menej známe chrámy, pretože aj tie sú fascinujúce a navyše bez davu ľudí, Angkor si tak užijete z úplne inej perspektívy.

Robí sa tzv. Malý okruh, ktorý sa dá zvládnuť za jeden deň a uvidíte tie najdôležitejšie chrámy a potom je aj Veľký okruh, ktorý zahŕňa aj vzdialenejšie komplexy, napríklad mimoriadne pôsobivý Banteay Srei. Ak sa chcete vyhnúť veľkému množstvu turistov, vydajte sa po takej trase, ktorá vedie v protismere väčšine ľudí (stačí poprosiť vášho tuk-tukára).

Angkor a dress code

 

Vstup do areálu je povolený len v nohaviciach alebo sukni, ktoré siahajú pod kolená a v tričku, ktoré zakrýva ramená. Niektoré ženy som videla aj v tielku na ramienka a cez plecia mali prehodenú šatku, ale toto by som radšej neriskovala. Pravidlá sú tu naozaj prísne a už len z úcty treba rešpektovať miestnu kultúru a tradície.

Ako je to so stravou a vodou?

 

V komplexe je niekoľko reštaurácií a warungov, takže hladní určite neostanete. Ceny sú však o niečo vyššie než v meste Siem Reap. Dôležité je dbať na pitný režim, pretože je tu obrovská horúčava, takže si so sebou zoberte veľa vody, aspoň 4 litre na osobu. V areáli sa samozrejme dá dokúpiť.

Chrámy, ktoré nás zaujali najviac


Bayon temple
– tento prekrásny chrám bol pre nás zároveň najfotogenickejší. Z 54 veží sa na každú svetovú stranu pozerá tajomná tvár kráľa Jayavarmana VII., čo je dokopy 216 tvárí. Na tomto mieste som obdivovala aj nádherné reliéfy po stenách chrámu.

Ta Prohm – tento chrám preslávila Lara Croft a film Tomb Rider. Zaujímavý je tým, že tu príroda ukázala v plnej kráse svoju silu a stáročné múry sú prerastené mohutnými koreňmi stromov. Tieto stromy však narúšajú stabilitu budov a preto ich postupne odstraňujú.

Angkor Wat – najkrajší a najimpozantnejší chrám zo všetkých. Dal ho postaviť kráľ Suryavarman II. Dominantou tejto stavby je hlavná veža, týčiaca sa do výšky 55 metrov, ktorá symbolizuje posvätnú hinduistickú horu Meru. Väčšina turistov sem chodí sledovať východ slnka, no my sme túto “zábavku” vynechali, pretože Angkor sme túžili prejsť v pokoji a netlačiť sa v dave ľudí. Angkor Wat sa stal symbolom kambodžskej hrdosti a je znázornený aj na ich štátnej vlajke, peniazoch či dokonca pive (ktoré mi mimochodom chutilo najviac z celej juhovýchodnej Ázie, takže ak by ste sa tam náhodou ocitli, pokojne mi môžete jednu plechovečku priniesť 😀 ).

Ďalšie chrámy, ktoré sa oplatí navštíviť sú napríklad Ta Keo, Pre Rup, Banteay Srei, Beng Mealea, Baphuon či Slonia terasa. Úžasný zážitok máme napríklad z Banteay Kdei, kde sme boli jediní turisti a celý chrám sme mali len pre seba. Vtom sa spustil mohutný lejak, ktorý sme sledovali z jeho tajomných zákutí. Len my, mystické miesto, padajúce kvapky dažďa a zvuky džungle… bol to magický moment, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

 

Mapa areálu Angkor, zdroj: www.commons.wikimedia.org

 

Angkor nás skutočne ohromil, predčil moje očakávania a Kambodžania môžu byť právom hrdí na túto svoju pýchu. Jeho krásy sme objavovali od skorého rána do západu slnka v 40-stupňovej horúčave a vysokej vlhkosti vzduchu, takže sme boli mokrí ešte aj za ušami a večer sme padli do postele úplne vyšťavení. No neľutujem ani jedinú minútu, pretože takáto nádhera sa len tak nevidí. Už teraz sa teším na našu ďalšiu návštevu, aby sme preskúmali aj tie vzdialenejšie chrámy a dozvedeli sa opäť niečo nové o histórii tohto magického miesta 🙂 .

Pozrite si aj ďalšie fotky z Angkoru:

 
 

Pridaj komentár