Maldivy – potápačský raj na ostrove Rasdhoo

Po štyroch kúzelných dňoch strávených na Ukulhas naša cesta pokračovala na ďalší maldivský ostrov – Rasdhoo. Nastal čas, aby dokonalú romantiku a ničnerobenie vystriedalo trocha akčnosti a verte, že tu sa nudiť určite nebudete. Najlepšie potápanie, úžasné šnorchlovanie, či blízkosť dychvyrážajúcich neobývaných ostrovov je len zopár vecí, ktoré tu môžete zažiť.

 

Rasdhoo je malý ostrov nachádzajúci sa na atole Alifu Alifu, 56 kilometrov od mesta Malé. Jeho rozmery sú skutočne miniatúrne – necelých 500 metrov na dĺžku a 600 metrov na šírku. Populácia je približne 1600 ľudí, čo je celkom dosť vzhľadom na jeho veľkosť, napriek tomu sme tam nikdy nemali pocit, že by bol preľudnený. Práve naopak, cez deň boli ulice takmer prázdne. Rasdhoo je zároveň administratívnym hlavným mestom atolu North Ari atoll a preto je aj jeho infraštruktúra veľmi rozvinutá.
Nájdete tu niekoľko obchodov s potravinami, kde je celkom slušný výber oproti tomu, čo sme videli na Ukulhas, na tzv. shopping street si môžete nakúpiť suveníry od výmyslu sveta (ich ceny boli asi 8x nižšie, než na letisku a dá sa aj zjednávať), sú tu aj kaviarne (naša obľúbená sa volala Cafe Olé) a reštaurácie. Okrem toho tu nájdete banku, bankomat, obchod mobilného operátora, kde si viete zakúpiť miestnu SIM kartu s dátovým balíčkom, poštu, policajnú stanicu a dokonca nemocnicu.
Na ostrove je jedna bikini pláž, ktorá je síce menšia, ale zato čistá, bez odpadkov a sú tam aj stromy, pod ktoré sa môžete skryť pred horúcim, praživým slnkom. Vstup do mora je pozvoľný, bez koralových úlomkov, niekomu by však mohli vadiť prítomné morské riasy, ktoré vytvárajú taký prstenec okolo celého ostrova. Sú však neškodné a keď ich preplávate, opäť sa môžete tešiť z čistej, tyrkysovej vody.
Čím sa Rasdhoo preslávil, sú jeho poklady ukryté pod morskou hladinou a bol to jeden z hlavných dôvodov, prečo sme si vybrali práve túto destináciu. Rasdhoo atol je považovaný za jeden z najkrajších na Maldivách a na ostrove sa nachádza hneď niekoľko potápačských centier.
Ak vás neláka potápanie, skúsiť môžete napríklad šnorchlovanie a doslova len kúsok od pobrežia vás privíta nádherný, farebný podmorský svet.
Medzi ďalšie lákadlá patrí návšteva susedných neobývaných ostrovčekov Madivaru a Madivaru Finolhu, kde je aj fantastický sandbank s bielym pieskom, ktorý nám až vypaľoval oči a s vodou v 50 odtieňoch modrej. Bude sa tu páčiť aj rybárom a absolvovať môžete niekoľko výletov spojených s chytaním rýb a ich následným grilovaním.

 

Transfer na Rasdhoo

 • Trajekt pre verejnosť: premáva v rovnakom čase, ako na Ukulhas, čiže z Malé každú nedeľu, utorok a štvrtok o 9:00 ráno. Cesta trvá tri hodiny a stojí 4 USD na osobu.
  Naspäť z Rasdhoo do Malé premáva v pondelok, stredu a sobotu o 11:00 doobeda.
 • Verejná rýchloloď: doprava je rýchlejšia, cesta trvá približne hodinu až hodinu a pol a takáto loď premáva každý deň. Rozpis nájdete na stránke www.atolltransfer.com. Cena išla oproti minulému roku hore a momentálne stojí 45 USD na osobu za jeden smer.
Zvoliť si môžete napríklad aj hydroplán, ale ten už stojí okolo 400 USD/ osoba obojsmerne.

 

Ubytovanie na Rasdhoo

Na ostrove sa nachádza veľa guesthousov a dokonca aj hotel, osobnú skúsenosť máme s ubytovaním Holiday garden resort, ktorý vám rozhodne odporúčam na strávenie perfektnej dovolenky. Manažér ubytka nás prišiel osobne privítať do prístavu, dozvedeli sme sa od neho zaujímavé informácie o ostrovnom živote, ukázal nám jeho obchodík so suvenírmi, kde sme mali dokonca 20% -nú zľavu a ako pozornosť nás čakal fantastický, osviežujúci welcome drink. Neustále zdôrazňoval, aká je preňho dôležitá čistota, čo bolo skutočne vidieť na každom kroku. Dvorček pred ubytkom každú chvíľu zametali, izby boli také čisté, že by sme mohli jesť zo zeme a všetko voňalo novotou (guesthouse otvorili v minulom roku 2016). Najlepšie bolo, že sme mali potreby na šnorchlovanie úplne zadarmo. Aktivity, ktoré ponúkali boli síce o niečo drahšie ako na Ukulhas, ale aj tu sa dalo zjednávať a napríklad výlet na Madivaru Finolhu nás namiesto 45 USD vyšiel na 35 USD/ osoba. Personál hovoril plynulou angličtinou a vždy boli perfektne naladení.
Ako som už spomínala, Rasdhoo sme si vybrali najmä kvôli potápaniu a Janko tu chcel absolvovať niekoľko ponorov. Veľmi sa nám osvedčilo potápačské centrum Rasdhoo Scuba, kde mal každý inštruktor a vlastne celý personál veľmi osobný prístup ku každému, bolo skutočne vidno, že to, čo robia, robia celým svojim srdcom.
Na Rasdhoo sme prišli z neďalekého ostrova Ukulhas trajektom a cesta trvala menej ako hodinu. V prístave nás už čakal manažér nášho ubytka Ahmed, ktorý nás previedol po ostrove, ukázal nám bikini pláž a ešte chvíľu sme s ním kecali na terase guesthousu. Poobede sme sa boli prejsť po pláži a preskúmali sme takmer každý kút ostrova, pričom sme zistili, že futbal je tu naozaj veľmi populárny šport, hrá sa na lokálnom štadióne viackrát denne a zakaždým je to veľká udalosť, kedy sa tam zíde polka dediny.
Večer sme si samozrejme nemohli nechať ujsť romantický západ slnka na pláži a ako bonus sme videli nádherné raje len pár krokov od pobrežia. Po takomto divadielku sme sa išli najesť do nášho obľúbeného Cafe Olé (večeru servírujú až od 18:00) a náš nasledujúci deň sa niesol v podobnom duchu, proste easy life.
Na tretí deň si Janko dohodol potápanie a konečne sa mu splnil jeden obrovský sen, plával so žralokmi (grey reef shark)!!! Nie s jedným, ani s dvomi, ale rovno s desiatimi. Videl aj niekoľko delfínov s malými delfínčatami, obriu korytnačku, raje a veľa farebných rýb a nádherných koralov. Na izbu sa vrátil úplne nadšený a celý vytešený a ja som sa tešila s ním, že ho vidím takého šťastného.
Posledný deň nás čakal výlet na ostrov Madivaru Finolhu s prekrásnym sandbankom, kde sme strávili celý deň. V cene 35 USD/ osoba sme mali aj veľký club sendvič, vody a colu, takže o nás bolo dobre postarané 🙂 .
Ako highlight výletu považujem kŕmenie rýb pri obrovskom korale, kde sme sa boli šnorchlovať a okolo nás plávala asi tisícka rýb, ktoré čakali na svoje sústo. Tu nám žiaľ vypovedala službu kamera, takže z tohto super zážitku nemáme žiadne zábery 🙁 .
Tento výletík bol najlepším zakončením nášho pobytu na Rasdhoo. Ďalší deň nás čakal presun do Malé a následne do Hulhumale, kde sme mali stopover pred návratom na Slovensko.
Môžem povedať, že tieto lokálne ostrovy si získali naše srdcia, a to nielen vďaka svojej kráse, ale najmä kvôli ľuďom, ktorým skutočne záležalo na tom, aby ste sa tam cítili ako doma. Veľmi sa nám páčilo, že po dlhej dobe to bola prvá krajina, kde sa nás bielych turistov nesnažili oklamať a nemuseli sme sa každú chvíľu s niekým dohadovať o cene a podobne. Maldivy sa pre nás stali zatiaľ úplne TOP krajinou, ktorú sme navštívili a pevne verím, že to nebolo poslednýkrát 🙂 .

Na záver by som sa s vami chcela podeliť o niekoľko našich postrehov:
 • takmer každý tu vlastní iPhone a sociálne siete sú veľmi populárne
 • milujú futbal a chlapi často nosia futbalové dresy alebo tričká s nápisom ich obľúbeného klubu
 • nie sú tu asfaltové cesty, len také provizórne z piesku a štrku
 • ľudia jazdia hlavne na skútroch, málokto vlastní auto a pešo by ďaleko neprešli (bola celkom sranda sledovať ženy v burke, ako šoférujú motorku 🙂 )
 • po skúsenostiach z ostatných ázijských krajín nás príjemne prekvapilo, že sme tu nevideli biedu, rozpadnuté chatrče a bezdomovcov, ľudia tu mali pekné murované domčeky a o svoje okolie sa príkladne starali (občas som mala pocit, že celý deň iba zametajú 😀 )
 • detské ihriská by im Slováci mohli závidieť, pretože boli neskutočne moderné a čisté
 • recyklujú odpad!
 • deti nosia do školy a škôlky rozkošné uniformy s kravatou
 • do nemocnice na Rasdhoo bol prísny zákaz nosiť sladené, bublinkové nápoje, na čo upozorňovala aj obrovská tabuľa pred vstupom – tento nápad sa nám veľmi páčil a snáď sa toho raz dočkáme aj na Slovensku 🙂
 • všetci chlapi tu kávičkujú! Keďže alkohol je tu prísne zakázaný, kaviarne sú vždy plné (lokálnych chlapov, ženy do reštiky a kaviarne nechodia) a takmer celý deň len pijú kávu
 • ak si vypýtate kávu s mliekom, prinesú vám napenené mlieko, do ktorého dajú lyžičku instantnej kávy
 • všetko strašne pripekajú… napríklad ak si dáte toast, prinesú vám ho taký opečený, že je tvrdý ako kameň. Takisto vyprážané jedlá pripečú tak, že ten váš kus mäsa alebo ryby je celý čierny.
 • keď pijú z fľaše, nikdy si ju neprikladajú k ústam, ale vodu lejú priamo do hrdla 😀
 • ak nevysedávajú na kávičke, tak celý deň presedia v stoličkách zo sieťky, ktoré sú rozmiestnené po celom ostrove a užívajú si jednoduchý ostrovný život

Pridaj komentár