Maldivy – stopover v Malé a Hulhumale

Ak pôjdete na Maldivy, môže sa stať, že jednu alebo dve noci budete nútení prespať v blízkosti letiska. Na výber máte z niekoľkých možností – priamo na ostrove Hulhule, kde sa nachádza medzinárodné letisko, alebo v hlavnom meste Malé a v neposlednom rade na umelo vybudovanom ostrove Hulhumale. Ktorú alternatívu teda zvoliť?

 

Odlet z Maldív sme mali vo štvrtok večer a pretože verejný trajekt z Rasdhoo jazdí do Malé v stredu, tú jednu noc sme museli prespať v blízkosti letiska. Vybrali sme si ostrov Hulhumale, ktorý je umelo vybudovaný a s letiskom je spojený asfaltovou cestou. Obrovskou výhodou Hulhumale je to, že má pláž a je rozhodne menej preplnený, ako hlavné mesto.
Z Malé sa sem dostanete jednoducho, pretože trajekt jazdí medzi oboma ostrovmi veľmi často (od 5:30 do 2:30 v noci) a cesta trvá len necelých 20 minút.
Po 3- hodinovej plavbe z Rasdhoo sme vystúpili v prístave Villingili Ferry Terminal na juhozápade Malé a odchod lode do Hulhumale bol z opačnej strany ostrova. Dali sme si dlhú prechádzku po hlavnom meste a nasávali jeho jedinečnú atmosféru plnú chaosu, ľudí a budov. O Malé treba vedieť, že je najhustejšie obývaným mestom sveta, pretože na rozlohe necelých 6 km2 žije približne 155 tisíc ľudí a prakticky celý ostrov je urbanizovaný. Až tretina populácie Maldív žije práve v tomto meste. Zaujímavosťou je aj fakt, že v poslednom storočí počet obyvateľov prudko narástol a preto musel byť ostrov umelo zväčšený o štvrtinu pôvodnej veľkosti.
Fotky Zdroj: Wikipedia
V Malé sme sa nechceli dlho zdržiavať, ale boli sme zvedaví, ako vyzerá bežný život ľudí v tak husto osídlenom meste. Už na prvý pohľad pôsobil mierne chaoticky, všade sme videli ľudí, ktorí sa niekam ponáhľali, veľa áut a motoriek, milión vysokých budov a tak celkovo to bolo diametrálne odlišné od toho, čo sme mali možnosť zažiť na lokálnych ostrovčekoch, kde panoval easy life.
Najbežnejší pohľad bol na mužov v oblekoch, s drahými hodinkami, ktorí vysedávali po práci v kaviarni, ženy s taškami plnými nákupu oblečenia, všetci poriadne navoňaní a na obchody prepchaté rôznymi vecami od výmyslu sveta.
V jednej z mnohých kaviarní sme si dali kávičku a sledovali dianie okolo nás. Milujem takéto chvíle, kedy si len sadnem a nechám sa unášať vlnami cudzieho, neznámeho miesta.
Cestou do prístavu Hulhumale sme sa prešli aj po plážovej promenáde, kde si starší obyvatelia vychutnávali svoju siestu v typických stoličkách zo sieťky a deti sa veselo šantili vo vode.
Na náš trajekt sme nemuseli dlho čakať a o necelých dvadsať minút sme už vystupovali z lode na ostrove Hulhumale. Za lístok na ferry sme zaplatili 1 USD/ 2 osoby.
Ubytovanie sme mali dopredu booknuté v hoteli Island beach house, ktorý sa nachádza hneď pri pláži a má výborné hodnotenie na internete. Hneď ako sme prišli nám oznámili, že dostaneme room upgrade do deluxe izieb úplne zadara (poteší 🙂 ) a privítal nás skutočne úžasný personál (asi najlepší, akí sme na Maldivách zažili, ale tu je proste každý tak milý a ochotný) s výbornou angličtinou, s ktorými by sme dokázali prekecať hodiny. Izby boli síce menšie, ale krásne, čisté, moderné a viete čo bolo najlepšie? Tu som mala ten najlepší spánok v mojom živote (aj Janko 🙂 ). Postele boli tak neskutočne pohodlné, že sme sa cítili doslova ako na obláčiku. To potom spôsobilo, že sme iba ležali a nikam sa nám z tej postele nechcelo 😀 .
Ráno nás už čakali veľmi chutné raňajky, po ktorých sa len tak zaprášilo (wafličky po sto rokoch potešili) a po checkoute sme mali ešte kooopec času na pobehanie ostrova, keďže odlet z Maldív bol až neskoro večer. Naozaj sme ho prešli krížom – krážom celý a najviac sme si obľúbili promenádu pri prístave, kde sme dlhé minúty sledovali lode, člny a hlavne luxusné megajachty, ktorých tam bolo neúrekom. Hulhumale je taký zvláštny ostrov, jednak preto, lebo vznikol len pred 12 rokmi (vtedy bol vybudovaný) a aj preto, lebo je stále napoly rozostavaný. Neustále tam vznikajú nové cesty, stavajú nové budovy a všade vidíte veľa veľa betónu, čo na ostatných ostrovoch nie je vôbec bežné. Na našich potulkách ostrovom sme zavítali aj do rozostavanej novej štvrti, kde sa na nás každý nechápavo pozeral, čo tam vlastne robíme, veď more je opačným smerom a nie je to bežný bod záujmu turistov, ale my sa proste hrozne radi len tak popreplietame uličkami mesta a láka nás vždy to najmenej turistické.
V meste môžete zavítať napríklad na rybie trhy, je tu krásny park, kde sa dá chillovať, poprechádzať sa po promenáde pri prístave a potom je tu samozrejme aj verejná pláž. Zákaz kúpania sa v bikinách tu niektorí absolútne ignorovali (ako inak, opäť Číňania) a dokonca aj po ulici sa promenádovali niektorí chlapi hore bez. V Hulhumale je aj menšia turistická pláž (bikini pláž), kde je kúpanie sa v plavkách povolené.
Cez deň ospalé mesto, večer však ožilo a postupne sa otvárali kaviarne, reštiky, obchody a všade bolo kopec ľudí. Po večeri v indickej reštaurácii sme sa vrátili do hotela pre batožinu a vybrali sme sa na neďalekú autobusovú zastávku, odkiaľ každú polhodinu jazdí autobus priamo na letisko. Cena lístka bola 20 rufiyaa/ osoba, čo je super deal, pretože hotely ponúkajú transfer na letisko za približne 10 dolárov!
Po vybavení všetkých formalít na letisku nám oznámili minimálne hodinové meškanie letu, no nakoniec z toho boli takmer 2 hodiny, pretože traffic na medzinárodnom letisku je naozaj šialený (je tam len jedna dráha, ktorá slúži jednak na odlety, ale aj na pristávanie) a boli sme asi desiate lietadlo v poradí, ktoré čakalo na svoj odlet. Čas sme si krátili v duty free obchodoch a zháňaním vody, pričom coffee shop bolo jediné miesto, kde sa dala zohnať balená voda.
Konečne sme sa dočkali a z rozhlasu nám oznámili, že boarding práve začal. Lúčenie s Maldivami bolo mimoriadne náročné a niekedy by som si veľmi želala, aby niektoré momenty trvali večne. Z lietadla sme ešte poslednýkrát zakývali tomuto úžasnému kúsku Zeme a pred nami bola už len dlhá cesta domov na Slovensko.

 

Zhrnutie:

Ako sa dostať z Malé do Hulhumale?

Trajekt medzi ostrovmi premáva každú chvíľu od 5:30 do 2:30 ráno a cena za lístok je 1 USD pre 2 osoby.

Kde sa ubytovať v Hulhumale?

Na ostrove je bohatý výber hotelov a neustále stavajú nové. Pripravte sa však na to, že toto je drahšia lokalita a aj ceny za ubytovanie sú o poznanie vyššie ako na iných lokálnych ostrovoch. Nám sa veľmi páčilo v Island beach house, ktorý sa nachádzal pri pláži, kúsok od autobusovej zastávky a v okolí bolo množstvo kaviarní, obchodov a reštaurácií. Cena za ubytovanie bolo 56 USD/ 2 osoby za noc a mali sme šťastie, pretože sme dostali zadarmo room upgrade do izby vyššieho štandardu 🙂 .

Aké sú výdavky na jedlo?

Je tu niekoľko reštík a kaviarní, kde si môžete dať skvelé jedlo už od 4 USD, ale k tomu musíte prirátať ešte dane (zvyčajne 22% ). Dane sa na Maldivách platia za všetko extra a uvádza sa to na spodku jedálneho alebo nápojového lístka, tak s tým počítajte.

Ako sa dostať z Hulhumale na letisko?

Nemusíte si objednávať hotelový transfer, ktorý je zbytočne predražený (pokiaľ to už samozrejme nemáte v cene ubytovania) a autobusy premávajú pravidelne každú polhodinu medzi letiskom a Hulhumale. Cena za lístok je 22 rufiyaa za osobu.
Maldivy sú nádherná destinácia, ktoré svojou krásou prebili všetky exotické ostrovy, ktoré sme doteraz navštívili. Je to raj rajov, miesto, kde sa plnia sny a kde realita je ešte krajšia ako obrázky. Vydajte sa sem raz a nikdy neoľutujete.
Ak sa vám článok páčil, budeme vďační za jeho zdieľanie a v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať 🙂 .

Pridaj komentár