Najlepšie cestovateľské momenty roku 2017

Bagan

Koniec roka sa nezadržateľne blíži a s ním prichádza aj bilancovanie – čo nám tento rok dal a naopak vzal. Pre nás bol rok 2017 jedným z najlepších v živote s množstvom nezabudnuteľných cestovateľských zážitkov. Veľkým úspechom je pre mňa aj rozbehnutie blogu, ktorý som donedávna písala viac-menej len pre kamarátov a príbuzných, no o to viac ma teší, že každým dňom má čoraz viac čitateľov, ktorí tu nájdu inšpiratívne cestopisy, fotografie z našich ciest, či užitočné rady a tipy. Každému z vás patrí jedno veľké ďakujem za obrovskú podporu.

Radi by sme sa s vami podelili o naše najsilnejšie, najkrajšie a najemotívnejšie cestovateľské momenty roku 2017 v obrazoch.

#1: Západ slnka v Bagane

Mjanmarsko nás svojou krásou úplne ohromilo. Staroveké tajomné mesto Bagan patrí k tomu najlepšiemu, čo tu môžete zažiť. Keď sme na vrchole pagody čakali na západ slnka a nasávali tú obrovskú dávku energie, ktoré toto miesto vyžaruje, s Jankom sme sa na seba pozreli so zatajeným dychom a v tej chvíli nám bolo jasné, že už len kvôli tomuto momentu sa nám oplatilo precestovať niekoľko tisíc kilometrov.

#2: Piesočné duny v Spojených Arabských Emirátoch

Ešte nikdy predtým som nevidela púšť na vlastné oči a keď som na svoje 29. narodeniny dostala darček v podobe adrenalínového zážitku – zjazd piesočných dún pomocou džípu skrz nekonečnú púšť, nemohla som byť šťastnejšia. Uprostred púšte som sa cítila voľná ako vták a na tento neuveriteľný okamih budem ešte dlho spomínať.

#3: Prechádzka po Sky Bridge na Langkawi

Prekonávanie strachu a seba samej. Aj o tomto je pre mňa cestovanie. Z výšok mám fóbiu už odmalička a hlava sa mi zatočí už vtedy, keď stojím meter nad zemou, preto bola pre mňa obrovská výzva prejsť sa po visutom moste Sky Bridge na ostrove Langkawi v Malajzii. Ale DALA som to 🙂 !
Prekážky sú na to, aby sme ich prekonávali a je dôležité posúvať naše vlastné hranice. Som nesmierne rada, že mi strach nedovolil prísť o takéto fascinujúce výhľady.

#4: Depresívny zážitok v Múzeu genocídy v Phnom Penh

V hlavnom meste Kambodže sme sa vydali po stopách Červených Kmérov a Pol Pota, jedného z najkrutejších diktátorov 20. storočia. Navštívili sme neslávne známe väzenie Tuol Sleng (dnes je z neho Múzeum genocídy), kde najbrutálnejšími spôsobmi mučili kambodžskú inteligenciu a každého odporcu jeho režimu. Pocity, aké sme mali v jednotlivých výsluchových miestnostiach, sa len veľmi ťažko popisujú slovami. Bol to mimoriadne emotívny zážitok.

#5: Hviezdy vo vlnách na ostrove Koh Rong

Mnohí ste už určite počuli o existencii tzv. svetielkujúceho planktónu (bioluminiscenčný planktón), ktorý sa vyskytuje na niektorých miestach našej planéty. Ide o špecifický druh fytoplanktónu, ktorý pri kontakte s vlnami, človekom alebo plávajúcimi rybami vydáva jasne modré svetlo a v noci sa tento prírodný jav stáva jednou očarujúcou divadelnou hrou. Ako keby bolo more posiate miliónmi hviezd.
Keď sme to videli na vlastné oči na kambodžskom ostrove Koh Rong, cítili sme sa povznesene, až nadpozemsky. Veľmi sme si priali, aby ten moment trval naveky.

#6: Potápanie v obrovskej búrke na Koh Lipe

Jankovi sa tým splnil jeden veľký sen, pretože vždy túžil po tom, že raz sa z pokojných hlbín mora bude pozerať na dopadajúce kvapky dažďa na vodnú hladinu. Vonku sa všetci čerti ženili, viditeľnosť bola menšia než 10 metrov, hromy, blesky všade naokolo a on si vychutnával ticho a pokoj pod hladinou mora.
Pre neho intenzívny zážitok a pre mňa ešte viac, pretože som o ňom nemala žiadne informácie a bála som sa, či sa mi vráti živý a zdravý. Našťastie to skončilo happy endom 🙂 .

#7: Magický Angkor Wat

Prechádzať sa po Angkor Wate, nasávať jeho jedinečnú atmosféru, dotknúť sa ho a dlhé minúty sa pozerať na všetky nádherné reliéfy… aj tento cestovateľský sen sme si splnili v roku 2017. Chrámový komplex Angkor je skutočne veľkolepý, človek tu zabudne na čas, ktorý tu akoby prestal existovať a na malú chvíľu sa vráti do doby, kedy bol Angkor najvýznamnejším miestom na svete. Cítila som tu obrovský pokoj v duši.

#8: Scénická jazda vlakom na Srí Lanke

Železničná trať medzi mestami Kandy a Ella patrí k tým najkrajším na svete a absolvovať túto trasu bol pre nás jeden nezabudnuteľný zážitok. Míňali sme ryžové polia, banánovníky, nádherné kopce, čajovníkové plantáže a kochali sme sa úžasnými panorámami so stovkami odtieňov zelenej. Jednoducho dokonalé 🙂 .

#9: Nepredstaviteľná romantika na Maldivách

Jedným z mnohých aktivít, ktoré ponúkajú Maldivy, je aj návšteva sandbanku, resp. piesočnej plytčiny, ktorá vyčnieva z mora. Keď nás zaviezli na sandbank neďaleko ostrova Ukulhas, nemohli sme veriť vlastným očiam, na celom malom ostrovčeku sme boli úplne sami a keď odišla aj celá posádka lode, s Jankom sme tu zostali celý deň len vo dvojici uprostred tyrkysovej lagúny.
Slová ani nedokážu vyjadriť, aká som tu bola šťastná (asi prvýkrát v živote som plakala od šťastia a radosti).

#10: Pokoj a harmónia v Red Mountain Estate na jazere Inle

Nech nás už naše cesty zavedú kamkoľvek, najlepšie sa cítim vždy na vidieku. Jazero Inle v Mjanmarsku a jeho okolie boli pre mňa tým pravým balzamom na dušu a cítila som sa tu ako doma. Navštívili sme známe vinice Red Mountain Estate, kde sa vyrába výborné mjanmarské víno a vychutnávali sme si pohárik bieleho s takýmto parádnym výhľadom. Pre takéto kúzelné momenty sa oplatí žiť 🙂 .

#11: Devil´s Tears na ostrove Nusa Lembongan

Indonéziu sme už v minulosti navštívili, ale na malý ostrov Nusa Lembongan sme zavítali teraz prvýkrát. Najviac nám tu učaroval Devil´s Tears Bay, kde sa každý deň odohráva naozaj veľkolepé divadlo, ktoré by sme dokázali sledovať od rána do večera – vysoké vlny oceánu miznú v tuneli zo skál a následne je voda vplyvom prúdov veľkou silou vypudená naspäť von, pričom občas vystrekne do obrovskej výšky. Niekedy je tento jav sprevádzaný aj krásnou dúhou.

#12: Výhľad z mrakodrapu Burj Khalifa

Burj Khalifa je so svojimi 828 metrami najvyššou budovou na svete. Stala sa ikonou moderného Dubaja a z jej vyhliadkovej plošiny máte celý Dubaj ako na dlani. Pre mňa to bola opäť skúška odvahy (kvôli výške), ale keď som sa s otvorenými ústami pozrela na všetky tie očarujúce výhľady, na strach som okamžite zabudla a užívala si tú nádhernú “podívanú” . Bola som v šoku, čo dokázali vybudovať za pár rokov z vyprahnutej púšte.

#13: Výstup na Little Adam´s Peak

Srí Lanka nás v mnohých veciach šokovala. Je to jednoznačne najrozmanitejšia krajina, akú sme kedy navštívili a najviac nás ohromilo hornaté vnútrozemie s prekrásnymi scenériami. Pri návšteve malej horskej dedinky Ella sme absolvovali aj výstup na Little Adam´s Peak a už len samotná cesta na vrchol bola jedinečným zážitkom.
Cesta sa vinula medzi čajovníkovými plantážami, z každej strany sme obdivovali facinujúce výhľady na okolie a celú túru sme zakončili sledovaním západu slnka nad horami. Bol to úžasný zážitok.

#14: Potápanie so žralokmi a mantami na Rasdhoo

Predstavte si, že sa potápate a okolo vás si pokojne pláva 10 žralokov šedých útesových (grey reef shark). Lákavá predstava, čo poviete? Janko tento nezabudnuteľný moment zažil osobne a doteraz sa z toho vytešuje 🙂 . Aj keď tento druh žraloka patrí k tým nebezpečným, na Maldivách sú našťastie neustále nasýtení vďaka bohatému podmorskému svetu a množstve rýb, takže na človeka takmer nikdy nezaútočia, jednoducho na to nemajú dôvod, pokiaľ necítia nejaké ohrozenie.
S mantami som si zaplávala aj ja a musím povedať, že pred týmito krásnymi majestátnymi tvormi som mala obrovský rešpekt. Zážitok na nezaplatenie.

#15: Návšteva budhistického kláštora

Amarapura… mesto, kde sa nachádza najvýznamnejší budhistický kláštor Mjanmarska s viac než 1000 mníchmi. Ráno môžete vidieť každodenný rituál prijímania jedinej potravy, ktorú mnísi za deň spotrebujú. Boli sme poctení a v miernom šoku, keď sa s nami jeden mních podelil a svoju stravu a bol to jeden zo silných momentov našej návštevy tohto mystického miesta.

#16: Dobrodružstvo na bamboo train

V roku 2017 sme zažili aj kopec srandy. Jedným zo zábavných momentov bola jazda na bambusovom vláčiku v meste Battambang v Kambodži. A to teda bolo niečo! Slovo vlak je silné slovo, pretože v podstate je to len doska z bambusu položená na štyroch kolesách zo železa a je poháňaný malým motorčekom, pričom na brzdenie slúži palica z dreva 😀 .

#17: Thajská svadba našich kamarátov

Počas našej dobrodružnej cesty po juhovýchodnej Ázii sme sa zúčastnili aj jednej krásnej udalosti, svadby našich dobrých kamarátov Jikky a Erika, ktorá sa konala na thajskom ostrove Koh Phangan. Prenádherné miesto obradu priamo na pláži, jemný šum mora, dokonalá biela výzdoba, príchod nevesty v sprievode krásnej hudby a emotívne vyznania lásky spôsobili, že som sa neubránila slzám a bol to jednoznačne najdojímavejší moment tohto roka.

 

Aký bol váš rok 2017? Podeľte sa s nami v komentároch a budeme radi, ak pridáte aj nejaké inšpiratívne fotky z vašich ciest 🙂 .
Na záver by sme vám chceli popriať všetko dobré v novom roku, hlavne zdravie, lásku a more jedinečných cestovateľských zážitkov. Krásny rok 2018 priatelia!

Pridaj komentár