Nezabudnuteľná jazda vlakom v meste Battambang

Battambang možno na prvý pohľad pôsobí ako nenápadné, spiace mesto, ktoré nepatrí medzi najvyhľadávanejšie miesta v Kambodži. Avšak na druhý pohľad objavíte jeho čaro, pretože je dokonalým spojením nádhernej prírody, krásnej architektúry, budhistických chrámov a farebných trhov popri rieke Sangkae. Navyše tu zažijete svoju najdobrodružnejšiu jazdu vlakom!

Battambang je druhé najväčšie mesto v Kambodži ležiace na severozápade krajiny a provincia, kde sa nachádza, patrí k najväčším pestovateľom ryže v celej juhovýchodnej Ázii. Do mesta sa dostanete veľmi jednoducho autobusom, či už zo Siem Reap alebo Phnom Penh. Cesta zo Siem Reap trvá 3 hodiny a z Phnom Penh približne 5 hodín. Lístky si viete rezervovať na stránke bookmebus.com.

My sme do mesta Battambang prišli okolo obeda a keď sa po našom príchode otvorili dvere autobusu, mali sme problém vystúpiť, pretože nás obkľúčila skupina tuk-tukárov, ktorí nás chceli zaviesť k nášmu ubytku. Nakoniec sme ten nekonečný boj s vodičmi tuk-tuku vyhrali, keď pochopili, že s nami to nebude také ľahké a už sme odolní voči nátlaku. Navyše, náš hotel bol od stanice asi 300 metrov ďaleko, takže odvoz sme naozaj nepotrebovali.

Odporúčam ubytovanie v Asia Hotel, kde sme mali rezerváciu na dve noci a platili sme 15 Eur/2 osoby. Nachádza sa v príjemnej lokalite neďaleko centra mesta a má dobré hodnotenie aj na stránke booking.com.


Tip: Prečítajte si aj článok , ako môžete ušetriť 10% z ceny ubytovania na booking.com.


Po tom, čo sme si zložili veci na izbe sme sa vydali, ako inak, nájsť niečo dobré pod zub a natrafili sme na výbornú reštauráciu Nary Kitchen, kde sme sa najedli takmer do prasknutia. Ak by ste mali záujem, na tomto mieste môžete absolvovať aj školu varenia za veľmi výhodnú cenu (v máji 2017 stála 10 USD a zahŕňalo to nákup čerstvých surovín na trhu, uvarenie 3 jedál, ktoré ste potom mohli skonzumovať).
Zvyšok dňa sme spoznávali mesto, dali sme si dlhú prechádzku popri rieke Sangkae, kde sa otvárali prvé pouličné stánky, večer tu totiž bývajú trhy, kde si viete nakúpiť hlavne výborné jedlo, nejaké to oblečenie a suveníry.

Pozdĺž rieky sme obdivovali prekrásne budovy z čias francúzskej koloniálnej vlády, ktoré striedali štýlové kaviarničky a budovy postavené v kmérskom štýle. Battambang je dokonalá fúzia niekoľkých rôznych štýlov a jeho architektúra nás skutočne ohromila.
Na lokálnych trhoch to už z každej strany rozvoniavalo a my sme opäť neodolali. Janko si dal obľúbené široké rezance so sójovou omáčkou a kuracím mäskom a ja som zvolila kura s ananásom na sladkokyslý spôsob. Mňamka 🙂 .
Na izbu sme sa vrátili až neskoro večer a veľmi sme sa tešili na ďalší deň, pretože nás čakala dobrodružná jazda na “bamboo train”.

Ráno sme si požičali skúter na celý deň, za ktorý sme zaplatili 8 USD a vydali sme sa na cestu nájsť ten slávny vláčik. Keď sme prišli na miesto činu, ostali sme mierne zaskočení, pretože z tohto zážitku už spravili poriadnu turistickú atrakciu (napokon, bambusový vlak bude reálne fungovať už len maximálne rok) a spolu s nami tam čakal zástup turistov, ktorí si takisto prišli užiť túto nezabudnuteľnú jazdu.
A to teda bolo niečo! Slovo vlak je silné slovo, pretože v podstate je to len doska z bambusu položená na štyroch kolesách zo železa a je poháňaná malým motorčekom, na brzdenie slúži palica z dreva 😀 .

Pôvodne tu fungovala železničná trať, ktorú dali postaviť Francúzi, no v období Červených Kmérov sa na tejto trati prestalo jazdiť a nepoužívané koľaje postupne začali zarastať bujnou vegetáciou. Miestni ľudia však vymysleli účinný spôsob, ako by sa mohli presúvať z jednej dediny do druhej po tejto trati a vtedy postavili tento malý zázrak. V dnešnej dobe slúži nielen miestnym ľuďom, ale aj turistom, ktorí si túto atrakciu môžu užiť za 10 USD za “vagón”.

Jazda trvá 30 minút jedným smerom, potom je krátka prestávka na konečnej stanici, kde podnikavci predávajú rôzne suveníry, občerstvenie či oblečenie a opäť 30-minútová jazda naspäť. Keďže je tu len jedna trať a nie sú tu žiadne cestovné poriadky, najväčšia haluz nastáva vo chvíli, keď oproti vám ide ďalší vláčik.
Vtedy strojvedúci vypne motor, začne brzdiť drevenou paličkou a dohodne sa s druhým strojvedúcim, ktorá posádka musí dole z vlaku. Rozmontuje sa celý vlak, odstránia sa kolesá z trate, aby posádka mala voľnú cestu a mohli pokračovať v jazde. Znova sa zmontuje aj druhý vláčik a aj druhá posádka môže takisto pokračovať. Horšie je, že takáto situácia nastáva pomerne často a my sme počas jazdy museli rozmontovať/zmontovať vlak asi 5-krát.
Napriek tomu, že sa táto atrakcia stala takou typickou pascou na turistov, poriadne sme si ju užili a keď náhodou budete mať cestu do Battambangu, určite by ste ju nemali vynechať ani vy. Bola to poriadna sranda!

Poobede sme mali naplánovanú návštevu “Killing Caves” alebo “Vražedných jaskýň” a ako už samotný názov napovedá, na tomto mieste sa v minulosti udiali hrôzostrašné veci.
Phnom Sampeau sa nachádza približne 30 minút jazdy skútrom od mesta Battambang a je to jaskyňa, kde režim Pol Pota a Červených Kmérov zabil tisícky ľudí krutým spôsobom – zhadzovaním zo skaly.

Je to veľmi silný zážitok a ak ho nechcete absolvovať, môžete vyjsť až na vrchol hory Sampeau, kde sa nachádzajú pekné budhistické chrámy, svätyne, niekoľko ďalších jaskýň, opice a ako bonus vás čakajú fascinujúce výhľady na celé okolie.

Každý večer pri západe slnka vylieta z jaskyne “Bat Caves” niekoľko stotisíc (podľa niektorých odhadov až milión) netopierov, ktoré sa vydávajú na lov. Oplatí sa to vidieť na vlastné oči 🙂 .
Po návrate do Battambang sme opäť navštívili lokálne trhy a nakúpili si jedlo, vrátili sme skúter a zbalili si batohy, pretože ďalší deň sme odlietali z Kambodže, tentokrát do Chiang Mai na severe Thajska.

Čo by ste nemali vynechať pri návšteve Battambangu?

1. Jazda na “bamboo train” – super zábava nielen pre deti. Hodinová jazda na bambusovom vlaku, ktorý je poháňaný malým motorčekom a ako brzda slúži palica z dreva. Zaplatíte zaň 10 USD za osobu, alebo 5 USD/osoba, ak ste v dvaja alebo v skupine.

2. Phnom Sampeau – Vražedné jaskyne, kde za čias vlády Pol Pota zomreli tisícky ľudí. Boli zhadzovaní zo skaly a dnes sú v jaskyni vystavené ich lebky v sklenenej vitríne.

3. Bat Caves – jaskyňa, z ktorej každý večer vylietajú státisíce netopierov (podľa odhadov až milión) a je to neskutočná “podívaná”. Táto jaskyňa sa nachádza na hore Sampeau, rovnako ako Vražedné jaskyne a celá show začína medzi 17:30 až 18:00h.

4. Sampeau Hill – okrem Netopierej jaskyne a Vražednej jaskyne môžete po krátkej túre až na vrchol hory obdivovať krásne budhistické chrámy, výhľady na okolie a spoločnosť vám budú robiť všadeprítomné opice.

5. Budhistické chrámy mesta – v Battambang a jeho okolí nájdete niekoľko nádherných budhistických chrámov, medzi inými napríklad Wat Ek Phnom, White Elephant Pagoda, Wat Banan Temple či Wat Baydarman.

6. Nočné trhy – po zotmení sa každý večer rozložia pouličné stánky popri rieke a konajú sa trhy, kde sa viete hlavne dobre najesť za výbornú cenu a nakúpiť si oblečenie či suveníry.

7. Škola varenia – naučte sa variť tradičné kmérske jedlá, ktoré chutia famózne. Najlepšie hodnotenie na TripAdvisore majú Coconut Lyly Reastaurant and Cooking School alebo Nary Kitchen.

Požičajte si bicykel alebo skúter a preskúmajte mesto a jeho okolie, nebudete sklamaní. Síce sme v Battambang strávili len dve noci, ale prešli sme všetky miesta, ktoré sme chceli vidieť a sme radi, že sme návštevu tohto miesta nevynechali a zaradili ho na náš bucket list.

Ak sa vám článok páčil, budeme vďační za jeho zdieľanie 🙂 . Ak potrebujete s niečím poradiť, radi vám pomôžeme, stačí nám napísať na kontakt@traveliv.sk.

Pridaj komentár