Palawan

Toto miesto som si nechala na záver článku, pretože ako sa hovorí, to najlepšie na záver a v tomto prípade to platí do bodky. Na svete nie je žiadne iné miesto ako Palawan, tak dokonalé, jedinečné, okúzľujúce, slovami neopísateľné. Ak sa vyberiete na Filipíny, tento ostrov v žiadnom prípade nevynechajte, pretože takú nádheru nikde inde neuvidíte. Vyhraďte si aj dostatok času, minimálne týždeň, pretože cesty sú tu v zlej kvalite a presuny tu trvajú naozaj dlho, takže ak nechcete stráviť väčšinu času na cestách a trochu si aj oddýchnuť, týždeň bude naozaj potrebný.

Hlavným mestom ostrova Palawan je Puerto Princesa so 130 000 obyvateľmi. Neďaleko mesta sa nachádza známa podzemná rieka Puerto Princesa Underground River, ktorá je zapísaná do UNESCO ako prírodné dedičstvo. Medzi ďalšie atrakcie v hlavnom meste a okolí patrí aj Plaza Cuartel, kde sa nachádza tunel z 2. Svetovej vojny a pripomína ťažké vojnové obdobie, kedy bolo zničené celé mesto. V meste sa nachádzajú krásne katolícke kostoly, populárny Baker´s hill s cukrovinkami a krásnym okolím, Mitra´s rančkrokodília farma a nádherná zátoka Honda bay, kde si môžete vyskúšať island hopping.

K najkrajším perlám ostrova však patrí jednoznačne El Nido, kam sa dostanete vanom alebo autobusom z Puerto Princesa za 6 – 7 hodín. Nachádza sa na severe ostrova a vyráža dych svojimi krásnymi lagúnami, skrytými plážami a vápencovými skalami. V okolí El Nida v zátoke Bacuit sa nachádza mnoho menších ostrovov, ktoré lákajú turistov k objavovaniu. Môžete sa tu vydať na kajaku alebo si vybrať jednu zo štyroch túr, ktoré ponúkajú miestne cestovné agentúry, prípadne ich kombinácie. El Nido je dokonalé miesto na šnorchlovanie a objavovanie podmorského sveta, pretože tu nájdete pestrofarebné rybky, koraly, korytnačky a my sme natrafili aj na morského hada.
Odporúčame si zapožičať skúter a preskúmať aj okolie El Nida, najmä Nacpan beach, ktorá je takmer ľudoprázdna a západ slnka si vychutnať na pláži Las Cabaňas.

Na Palawan sa dostanete letecky z Manily, prípadne Cebu s pristátím v Puerto Princesa a ak je váš cieľ El Nido, stačí odchytiť van alebo autobus. My sme cestovali klimatizovaným vanom, pred letiskovým terminálom nájdete mnoho cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú práve transport do El Nido za 600 pesos, čo je štandardná cena za van.

Filipíny toho samozrejme ponúkajú oveľa viac, napísali sme len zopár miest, na ktorých sme osobne boli, ale dúfame, že v budúcnosti sa sem ešte dostaneme a navštívime aj napr. taký Coron, ryžové polia v oblasti Banaue či Siquijor, ktoré určite stoja za zmienku.

Pridaj komentár