Pura Kehen

Pura Kehen sa nachádza približne 2 km severne od Bangli a je najdôležitejším chrámom kráľovstva Bangli . Tento chrám je často popisovaný ako miniatúrna verzia Pura Besakih (matka chrámov na ostrove Bali). Rovnako ako materský chrám , aj tento chrám má 8 terás a je postavený na južnom svahu vrchu. Prvá zmienka o chráme pochádza z 11.storočia. Chrámový komplex je uprostred palmovej plantáže , ktorá vytvára mystickú atmosféru.

Kehen znamená domácnosť alebo ohnisko a symbolizuje boha ohňa, Brahmen, ktorý chráni chrám. Vzhľadom k tomu, že je jedným z najdôležitejších chrámov v tejto oblasti, koná sa tu množstvo náboženských obradov. Pred vstupom do chrámu sa uistite, že ste vhodne oblečení, tzn. máte zakryté nohy, inak vás do chrámu nepustia. Pred chrámom je malá búdka, kde si môžete zapožičať sarong a pokiaľ máte záujem, takisto môžete využiť služby balijského  sprievodcu, ktorý vám ochotne odpovie na všetky otázky o chráme a hinduistickom náboženstve.

Najskôr musíte vyjsť po 38 strmých schodoch, kým sa dostanete k samotnému vchodu do tohto nádherného a tajomného chrámu. Na oboch stranách schodiska sú strážne sochy – slonie hlavy z príbehu Ramayana. Keď prejdete prekrásnymi vchodovými dverami, prvá vec, čo vás zaujme je mohutný strom banyán, ktorý je posvätným stromom v balijskej kultúre a v korunách tohto stromu je zabudovaný zvon kulkul, ktorým sa zvolávajú ľudia na najdôležitejšie obrady.

Nasleduje druhé nádvorie chrámu, ktorého steny sú zdobené starým čínskym porcelánom, vstúpite do tzv. jeroan – najposvätnejšie nádvorie balijských chrámov.

Dominantou je tu 11-stupňové meru (pagoda)  venované bohu, ktoré chráni chrám. Po oboch stranách sa nachádzajú menšie pagody, kde môžu odpočívať bohovia, ktorí Pura Kehen navštívia. Takisto tu nájdete mnoho iných dôležitých sôch z mytológie a v kombinácii s palmami a mohutnými stromami vytvárajú jedinečnú atmosféru tohto fascinujúceho chrámu.

Pridaj komentár