Rozprávkový Bagan – skutočný klenot Mjanmarska

Bagan Myanmar

Staroveké tajomné mesto Bagan patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v Mjanmarsku zažiť. V mojom prípade to bola čistá túžba, ktorá ma hnala vpred. Túžba vidieť toto mystické miesto na vlastné oči a môžem povedať, že Bagan je na najvyšších priečkach môjho zoznamu obľúbených miest na svete. Ak plánujete návštevu Mjanmarska, toto miesto by ste určite nemali vynechať z vášho itineráru. V tomto článku vám prinesiem niekoľko praktických a užitočných informácií o tom, kde sa ubytovať, ako sa pohybovať po komplexe, či kde sa môžete dobre najesť.

Bagan patrí medzi najvýznamnejšie archeologické oblasti v juhovýchodnej Ázii. Svoj najväčší rozkvet zažil v priebehu 11. – 13. storočia, kedy sa stal hlavným mestom prvého barmského kráľovstva Pagan. Dodnes sa tu zachovalo viac než 2200 pagod a chrámov, ktoré sú obklopené džungľou plnou zelene.
V auguste roku 2016 zasiahlo centrálne Mjanmarsko silné zemetrasenie s magnitúdou 6,8 a bohužiaľ to poškodilo desiatky budhistických chrámov aj v tomto starovekom meste. Obyvatelia však usilovne pracujú na ich rekonštrukcii. Celý areál zaberá plochu obdivuhodných rozmerov, preto by ste si na jeho návštevu mali vyhradiť niekoľko dní, ideálne aspoň tri, aby ste to všetko stihli v pokojnom tempe.

Bagan je ohromujúci, slovami sa nedá popísať tá krása a atmosféra miesta, Bagan jednoducho treba zažiť na vlastnej koži. Keď sme vystúpali na prvú pagodu, uvideli ten čarovný výhľad zhora a nasávali tú obrovskú dávku energie, ktoré toto miesto vyžaruje, s Jankom sme sa na seba pozreli so zatajeným dychom a hneď nám bolo jasné, že už len kvôli tomuto momentu sa nám oplatilo precestovať niekoľko tisíc kilometrov.

Ako sa dostať do Baganu?

V prípade, že je vaším východiskovým bodom Mandalay alebo Yangon, máte niekoľko možností, ako sa dopraviť do mesta Bagan. Postupnem vám ich ukážem všetky a vy si môžete vybrať, ktorá vám najviac vyhovuje z hľadiska rozpočtu a štýlu cestovania / komfortu.

Z Mandalay či Yangonu letecky

Jednoznačne najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob presunu je leteckou dopravou. V rámci vnútrozemia lieta niekoľko spoločností. Je to však aj najdrahšia alternatíva. Najbližšie letisko je v Nyaung U. Z letiska sa dostanete do vášho ubytovania tzv. letiskovým taxíkom a dobrá správa je, že ceny ani nemusíte zjednávať. Majú fixne stanovené sadzby a to nasledovne (platné pre rok 2018):

 •  z letiska do Nyaung U stojí 5000 kyatov (cca. 4 USD)
 •  z letiska do New Bagan stojí 8000 kyatov (cca. 6 USD)
 •  z letiska do Old Bagan stojí 10 000 kyatov (cca. 7,50 USD)

Je dobré dopredu si zistiť, či vaše ubytovanie ponúka kyvadlovú dopravu a za akú sumu.

Aby ste mali predstavu, jednosmerná letenka do Baganu vás môže stáť od 70 EUR vyššie a dĺžka letu je 30 minút z Mandalay a približne 1,5 hodiny z Yangonu.

Z Mandalay či Yangonu vlakom

Cestovanie vlakom po Mjanmarsku je jedinečný zážitok, ktorý však nie je pre každého. Ich vlaková doprava je doslova ako tankodrom a vytrasení budete ešte niekoľko hodín po vašej krkolomnej ceste. Ak ste však otvorení dobrodružstvu, odporúčam vám aspoň raz skúsiť takúto jazdu a budete mať postarané o nezabudnuteľné okamihy.

Lístky na vlak si viete rezervovať napríklad na tejto stránke , ale pamätajte, že pri vstupe do vlaku musíte mať so sebou papierový lístok. Ak si spravíte on-line rezerváciu, vaše lístky doručia zadarmo do vášho hotela. Samozrejme je možnosť zakúpiť si lístok priamo na vlakovej stanici, to však odporúčam urobiť už niekoľko dní vopred, aby sa vám ušli miestenky.

Pre lepšiu predstavu, cesta vlakom z Mandalay trvá približne 7 hodín a cena lístka sa pohybuje okolo 10 EUR. Cesta z Yangonu vám zaberie asi 17-18 hodín a cena za lístok je 15-16 EUR.

Z Mandalay a Yangonu autobusom

Je to najlacnejší spôsob, ako sa dostať do Baganu. Na spomínanej trase už v dnešnej dobe premávajú mimoriadne pohodlné, až “luxusné” autobusy spoločnosti JJ Express, s ktorou sme cestovali aj my. Lístky si môžete rezervovať na ich stránke .
Niektorí cestovatelia, ktorí išli inou spoločnosťou alebo minibusmi sa sťažovali na nebezpečnú jazdu v štýle “rýchlo a zbesilo”, ale naše osobné skúsenosti s JJ Express sú naozaj len a len pozitívne, jazdili opatrne, v zákrutách sa rozhodne nepredbiehali (áno, aj toto sa deje v ázijských krajinách, šoféri sa radi predbiehajú v zákrutách vo vysokej rýchlosti) a dokonca sme dostali aj občerstvenie zadarmo.

Dôležité vedieť: Nová autobusová stanica, kde vás vyloží autobus sa nachádza 7 kilometrov od centra Nyaung U. Práve toto je miesto, kde vás budú už netrpezlivo čakať vodiči taxíkov aby čo najviac odľahčili vaše peňaženky. Za zdieľané taxi do oblasti Nyaung U by ste nemali zaplatiť viac ako 2000 kyatov na osobu a za klasický taxík maximálne 10 tisíc kyatov (ideálne zjednať na 5000). Aj v tomto prípade vám odporúčam obrátiť sa na vaše ubytovanie v Bagane, ktorí vedia vybaviť transfer za rozumnú cenu.

JJ Express ponúka transfer z novej autobusovej stanice do vášho ubytovania zadarmo, je to zahrnuté v cene lístka!

V prípade nočného autobusu prídete do mesta okolo 4-5 ráno a väčšina hotelov má check-in až poobede, tak na to myslite a dohodnite sa dopredu s ubytkom, či u nich môžete aspoň zložiť vašu batožinu a potom sa vydať na spoznávanie komplexu. Ale verte mi, po únavnej ceste nočným autobusom je jediná vec, na ktorú budete myslieť posteľ a zaslúžený oddych 🙂 .

Cena za lístok na autobus je 8-19 USD, cesta z Mandalay trvá približne 5 hodín a z Yangonu 9-10 hodín.

Taxi alebo súkromý vodič

Je to najrýchlejší spôsob cestovania po Mjanmarsku. Pokiaľ cestujete viacerí, nie je to ani extrémne nákladná záležitosť. Najlepšia cena, ktorú môžete získať je cez Viator.
Dáva vám to istú slobodu, môžete sa dostať na inak ťažko dostupné miesta a menej známe lokality mimo turistického ruchu a keď váš šofér ovláda angličtinu na slušnej úrovni, je to obrovský bonus navyše. Viete sa porozprávať o mnohých veciach z tejto krajiny, histórii, obyvateľstve a ktovie, nakoniec možno dostanete aj pozvanie na návštevu jeho rodiny.

Ceny za súkromého vodiča sa pohybujú od 70 EUR+ na deň.

Z Mandalay do Baganu loďou

Plavba loďou po rieke Irrawaddy patrí k najromantickejším zážitkom vôbec. Táto alternatíva je však možná len v určitých mesiacoch, a to konkrétne od októbra do marca kvôli hladine rieky. Čakajú vás krásne výhľady a sledovanie východu slnka priamo na lodi.
Plavbu si viete rezervovať cez tieto stránky.

Cesta trvá približne 11 hodín a cena lístka je 35-40 EUR. V cene sú obvykle zahrnuté aj raňajky a obed. Takisto odporúčam rezerváciu niekoľko dní až týždňov dopredu.

Vstupný poplatok do Baganu

Za vstup do archeologickej oblasti Baganu sa platí poplatok 25 000 kyatov (cca. 20 EUR), ktorý vás oprávňuje na pobyt maximálne 5 dní. Je jedno, či prídete autobusom, vlakom, loďou či letecky, tento poplatok sa platí vždy.

Kde sa ubytovať?

Bagan je rozľahlá oblasť a pre niekoho, kto cestuje do tejto krajiny prvýkrát, to môže byť naozaj mätúce.
Je rozdelený do niekoľkých oblastí:

 • Nyaung U – v tejto lokalite sa nachádza napríklad aj letisko, autobusová stanica, či vlaková. Je tu veľké množstvo lacných ubytovacích zariadení, reštaurácií, obľúbená backpackerská zóna kvôli nízkym cenám. Zároveň je však najďalej od chrámového komplexu.
 • New Bagan alebo aj Nový Bagan – táto oblasť bola vybudovaná len “nedávno”, v 90. rokoch. Takisto ponúka širokú škálu ubytovacích zariadení prevažne v strednej cenovej kategórii, je tu veľa obchodov a reštaurácií či dokonca bankomatov. Výhodou ubytovania v tejto lokalite je ľahká dostupnosť aj tých menej známych chrámov, ktoré rozhodne stojí za to preskúmať. Nachádza sa bližšie k hlavným chrámom komplexu ako Nyaung U.
 • Old Bagan alebo Starý Bagan – je najbližšie k hlavným chrámom a je to zároveň aj najviac nóbl oblasť s vyššími cenami

My sme zvolili ubytovanie v oblasti New Bagan, konkrétne v Arthawka Hotel a bol to správny výber. Srdečný, usmievavý a vždy ochotný personál, priestranné izby, pohodlné postele, chutné raňajky a to najlepšie na záver… mali sme aj bazén! Keďže sme cestovali v období dažďov, bolo tu ubytovaných len zopár hostí a počas troch dní, ktoré sme tu strávili bol celý bazén len náš a starali sa o nás ako o malých kráľov. Ubytovanie v tomto hoteli bola pre nás tá najlepšia voľba 🙂 .

Koľko dní stačí na návštevu?

V našom prípade to boli 3 dni strávené v Bagane a musím povedať, že je to tak akurát. Pokiaľ sa naozaj extrémne nezaujímate o históriu jednotlivých chrámov a pagod, 3-4 dni úplne stačia a na konci už budete takmer “prechrámovaní”.
Prvý deň môžete navštíviť tie najznámejšie miesta, vytipovať si tie najlepšie výhľady na východ a západ slnka, druhý deň môžete stráviť objavovaním tých menej známych chrámov (v mnohých z nich budete úplne sami) a tretí deň sa napríklad vyberiete na celodenný výlet na Mt. Popa (vyhynutá sopka s brutálnymi výhľadmi).

Ako sa pohybovať po komplexe?

Najjednoduchší spôsob je prenajať si elektro-bicykel. Riadi sa veľmi ľahko, dobre zvláda prašné cesty a šikovne sa s ním dostanete aj k tomu “najzašitejšiemu” chrámu. Pozor! Vždy si dobre skontrolujte aktuálny stav batérie.

My sme nanešťastie dostali defekt, ale na kľúčoch či dokonca priamo na bicykli je zobrazené číslo na požičovňu, ktorá vám vždy ochotne pomôže (pre istotu si vždy vypýtajte kontakt dopredu). Nám priniesli úplne nový e-bike. Požičanie stojí od 6+ EUR na deň.

Ďalšia alternatíva je klasický bicykel, ktorý stojí len pár dolárov na deň. Pri jazde na bicykli sa však musíte pripraviť na náročnejší terén, úmornú horúčavu, ostré slnko a veľké vzdialenosti medzi jednotlivými pamiatkami.

Pre tých, ktorí túžia po výnimočnom zážitku, je tu potom let teplovzdušným balónom pri východe slnka, za ktorý si však poriadne priplatíte. Ceny sa pohybujú od 350 EUR vyššie. Lístky si zakúpite napríklad na tejto stránke.
S balónmi si môžete zaletieť ponad pagodami v období od októbra do približne polovice apríla a lístky je potrebné rezervovať už niekoľko mesiacov dopredu!

Využiť môžete aj presun pomocou malých kočov ťahaných koňmi a smutnou realitou je bohužiaľ aj čoraz častejší transfer terénnymi autami a minibusmi, ktoré s obľubou využívajú najmä čínski turisti.

Keďže Bagan leží na východnom brehu rieky Irrawaddy, môžete sa po nej vybrať na romantickú plavbu loďkou pri západe slnka s výhľadom na okolie posiate stovkami pagod a chrámov.

Bagan a dress code

Vstup do chrámov a pagod je povolený len naboso a bez ponožiek. Ženy by nemali byť oblečené vyzývavo (tzn. žiadna krátka sukňa ani kraťasy a topíky na ramienka sú takisto tabu), odporúčam obliecť si pohodlné, dlhé, vzdušné nohavice a tričko, ktoré dobre saje pot – verte či nie, v tej horúčave budete určite spotení a mokrí ako myši.
Z úcty k tomuto posvätnému miestu by ste sa teda mali obliecť primerane… a to platí aj pre vás, milí páni 🙂 .

Nakupovanie v Bagane – nekompromisné zjednávanie cien

Pred každou známou pagodou či chrámom predávajú miestni remeselníci a umelci svoje prekrásne výrobky a garantujem vám, že odtiaľto neodídete s prázdnymi rukami. Môžete si tu nakúpiť originálne suveníry, ako napríklad rôzne výrobky z bambusu, drevené sošky a masky, bábiky, pieskové maľby, ručne tkané textílie, farebné šatky či dokonca šálky na čaj a kávu.
Je to naozaj krásne umenie, avšak sa musíte pripraviť na ťažké zjednávanie. Základná suma, ktorú vám predavači povedia, býva poriadne prestrelená a ideálne je zjednať to aspoň na polovičnú až tretinovú cenu. Nebojte sa toho 🙂 . Oni si zjednávanie takisto vychutnávajú, takže je to win-win situácia.

Tipy na dobré jedlo

V oblasti New Bagan, kde sme boli ubytovaní, je bohatý výber reštaurácií, od najlacnejších, až po tie luxusnejšie s vysokými cenami. My sme chodievali jesť do Star Beam, kde mali fantastické kura s kešu orieškami a výborné karí (avšak menej pikantné ako napríklad v Thajsku). Mjanmarská kuchyňa mi celkovo prišla málo výrazná a hlavne príšerne mastná.
Ak máte radi vegetariánske jedlá, určite odporúčam reštauráciu The Moon – Be kind to animals, ktorí majú super hodnotenie aj na Tripadvisore.
Chutilo nám aj v Delicious, ktorý patrí medzi tie vychytenejšie podniky v tejto oblasti s primeranými cenami.
Najlepšie je, že vám pred každým jedlom dajú na stôl misku arašidov, ktoré chutia božsky a kým nám priniesli hlavný chod, obsah misky bol prázdny 😀 . Bola to totálna mňamka.

Určite ochutnajte tradičné mjanmarské jedlo – šalát z čajových lístkov, barmské karí a spomínané kura s kešu. Nebudete sklamaní.

Najlepšie chrámy v Bagane

Bagan je posiaty stovkami až tisíckami kúzelných chrámov a pagod, takže vybrať tie naj je naozaj ťažké. Samozrejme sú tu chrámy, ktoré sú veľkolepé, patria medzi najviac navštevované a ponúkajú tie najkrajšie výhľady z vrchu, no potom sú aj menšie, tajomnejšie, zapadnutejšie pagody, ktoré sú takmer ukryté pred zvedavými očami turistov. No a práve tieto sa mne osobne páčili najviac.
Cesta k nim nebola jednoduchá, bola kľukatá a prašná, navyše boli dosť ďaleko od hlavného ťahu, ale v nich sme našli naše dokonalé útočisko, miesto, kde sme boli sami a o to intenzívnejšie sme si vychutnávali atmosféru starovekého Baganu.

Mená týchto chrámov neviem, netuším, či vôbec boli zaznačené v mapke, vždy sme sa len nechali unášať prúdom a nie my sme vyberali pagodu, ktorú navštívime, ale bolo to naopak. Tie pagody si vybrali nás. Tajuplné pagody, ktoré sme mali len sami pre seba. V jednej takej sme čakali aj na náš prvý západ slnka v Bagane a ten magický moment si doteraz pamätám, akoby to bolo len včera. Úplné ticho, ani jeden turista široko ďaleko, len my, zapadajúce slnko, nádherná pagoda a dych berúci výhľad na okolie.

Keď som pred niekoľkými rokmi prvýkrát zhliadla fotku balónov nad Baganom, ani som nesnívala, že niečo takéto skutočne zažijem a už vôbec nie, že realita bude ešte krajšia ako tá fotka. Jednoducho som bola šťastím bez seba a ten pocit doprajem naozaj každému 🙂 .

Aby som vymenovala tie najznámejšie a najkrajšie chrámy, patrí sem:

 • Schwesandaw – veľkolepá pagoda a obľúbené miesto na sledovanie západu slnka
 • Schwezigon – tzv. Zlatá pagoda
 • Ananda – jeden z najkrajších chrámov
 • Dhammayangyi – najväčší chrám v Bagane, pričom sprístupnená je len jej časť
 • Htilominlo – krásny chrám z červených tehál
 • Sulamani – chrám s mnohými freskami v interiéri
 • Pyathetgyi – odtiaľto môžete sledovať východ slnka
 • Buledi – populárne miesto na sledovanie východu slnka
 • Paythada Paya – nachádza sa ďalej od hlavného ťahu a má o to lepšiu atmosféru

Ako som už spomínala, nešťastné zemetrasenie pred 2 rokmi poškodilo niekoľko desiatok pagod, dôsledkom čoho aktuálne ešte nie sú sprístupnené turistom. Keď sme hľadali dokonalé miesto na sledovanie západu slnka, na mnohé z nich sa už nedalo vyliezť, tak sme museli pátrať ďalej. Ale nemajte obavy, z tých takmer 3000 chrámov si určite vyberiete ten naj pre vás 🙂 .

Dobrá rada na záver: V žiadnom prípade nepodceňujte pitný režim! V návale emócií na to môžete ľahko zabudnúť, ale pri tom ostrom slnku a horúčave sa vám to môže veľmi jednoducho vypomstiť.

Bagan je veľkolepý, je to jedno z najkrajších miest, ktoré som doteraz navštívila a pevne verím a dúfam, že sa tam ešte niekedy vrátim.

Pokochajte sa aj našou fotogalériou z tohto neuveriteľne krásneho miesta:

Pridaj komentár