Selçuk – mesto v tieni slávneho Efezu

Ephesus

V blízkosti jednej z najvýznamnejších archeologických lokalít, antického mesta Efez, sa rozkladá mnohými prehliadané pôvabné mestečko Selcuk. Napriek tomu, akú dôležitú úlohu zohrávalo v minulosti, dnes je pravdepodobne najviac podhodnoteným miestom v Turecku a väčšina turistov po návšteve starobylého Efezu rýchlo opustí toto mesto bez bližšieho skúmania a spoznávania jeho okolia.
Je to škoda, pretože sa tu nachádza veľa kultúrnych a historických pamiatok, panuje tu príjemná atmosféra, obyvatelia vás očaria svojou pohostinnosťou a v neposlednom rade si Selcuk zachoval svoju autentickosť a ponúka vám jasný pohľad na tureckú kultúru.

Čo všetko môžete vidieť a zažiť v meste Selcuk?

#1 Bazilika sv. Jána

Táto bazilika je (pravdepodobne) miestom posledného odpočinku apoštola Jána, ktorý spolu s Pannou Máriou odišiel práve do mesta Selcuk po ukrižovaní Ježiša Krista a prežili tu posledné roky života. Baziliku v tvare latinského kríža dal postaviť na kopci Ayasoluk cisár Justinián v 6. storočí n.l..
Pod hlavnou kupolou sa nachádza hrobka sv. Jána a toto miesto je po stáročia dôležitým pútnickým miestom pre kresťanov z celého sveta.

Vstupné do Baziliky sv. Jána je 10 TL (júl 2018).

Otváracie hodiny:

Apríl – Október:
Od 8:00 do 19:00 hod

November – Marec:
Od 8:00 do 17:00 hod

#2 Dom Panny Márie

Ďalším významným pútnickým miestom je dom, ktorý bol nájdený na základe vizionárskych videní jednej rehoľnej sestry z Nemecka. Ona sama v Selcuk nikdy nebola, ale detailne popísala miesto, kde Panna Mária prežila zvyšok svojho pozemského života a kde pravdepodobne aj zomrela.
Archeológovia neskôr zistili, že základy budovy skutočne pochádzajú z 1. storočia n.l. a v roku 1896 sa dom stal oficiálnou svätyňou rímskokatolíckej cirkvi.

Na tomto mieste bol postavený kostol a napriek tomu, že nikdy nebolo oficiálne potvrdené či tu skutočne žila a zomrela Panna Mária, každoročne sem smerujú tisíce kresťanov, ktorí sa prídu pomodliť v malom kamennom dome.

Vstupné do Domu Panny Márie je 25 TL (približne 5 Eur).

Otváracie hodiny:

Marec – Október:
Od 8:00 do 18:00 hod

November – Február:
Od 8:00 do 17:00 hod

#3 Chrám bohyne Artemis

Slávny Artemidin chrám bol 112 m dlhý a 52 m široký, čo ho robilo jednou z najväčších budov vo vtedajšom svete. Bol postavený v iónskom slohu a po oboch stranách ho lemovalo dvojradové stĺporadie. Patril k najkrajším stavbám tej doby a bol jedným zo siedmich divov starovekého sveta.
Bohužiaľ, tento chrám bol v minulosti kompletne zničený a jedinou pamiatkou naň ostal jeden stĺp a zopár vykopávok, ktoré mu niekdajšiu krásu a slávu už nikdy nevrátia.

Kto ho raz uvidel, presvedčil sa, že nebo a zem si tu vymenili miesta, a že svet nesmrteľných bohov sa tu presťahoval z nebies na zem.
Filón Byzantský

Vstupné do chrámu je zadarmo.

#4 Antické mesto Efez

Efez patril k najvýznamnejším mestám starovekého Grécka. V dobe svojho najväčšieho rozkvetu mal približne 200 000 obyvateľov. Mesto malo vybudovanú infraštruktúru, vynikalo obchodom, bolo významným prístavným mestom a jedným z najväčších kultúrnych centier.
Počas rímskej doby tu bolo postavených niekoľko impozantných stavieb, ako napríklad Celsova knižnica, Hadriánov chrám, antické divadlo, rímske kúpele či zložitý systém akvaduktov. Efez bol aj rodiskom významných osobností, ku ktorým môžeme zaradiť svetoznámeho básnika Homéra alebo filozofa Hérakleitosa a iných.

Otváracie hodiny:

Apríl – Október:
Od 8:00 do 19:00 hod

November – Marec:
Od 8:00 do 17:00 hod

Vstupné do antického mesta Efez je 40 TL (v prepočte približne 8 Eur).

Ako sa sem dostanete?
Efez je od mesta Selcuk vzdialený 2 kilometre. Môžete si zvoliť niektorú z celodenných túr, ktoré ponúkajú cestovné agentúry alebo navštívte komplex na vlastnú päsť, ako sme to urobili aj my. Pokiaľ zvolíte druhú možnosť, stačí nasadnúť na minibus, ktorý jazdí v pravidelných intervaloch z autobusovej stanice Selcuk Otogar.
Lístok na bus stojí cca. 2,50 TL.

Na návštevu Efezu si vyhraďte dostatok času, minimálne 2 hodiny, pretože areál je skutočne rozľahlý a veru je tu čo objavovať.

#5 Sirince

Sirince je mimoriadne okúzľujúca dedina ukrytá v kopcoch asi 8 km od Selcuk, známa výrobou olivového oleja, šperkov či ručne vyšívaných obrusov. Kedysi nenápadná dedina so 600 stálymi obyvateľmi v dnešnej dobe láka davy turistov, ktorí sem prichádzajú nielen obdivovať staré kamenné domy s červenými strechami postavené na kopci a pripomínajúce talianske Toskánsko, ale predovšetkým kvôli ochutnávke výnimočného miestneho ovocného vína.

Na degustáciu sme sa nechali zlákať aj my a ochutnali sme naozaj netradičné ovocné vína, ako napríklad z granátového jablka, moruše, višne, jablka, jahody a iné.

Samotné centrum dediny bolo na náš vkus príliš preplnené turistami, preto sme sa zatúlali po jeho útulných uličkách a obdivovali sme nádherné scenérie z vrcholu kopca. Natrafili sme aj na úžasnú reštauráciu Oz Garden, kde sme si vychutnávali pohárik vína s kozím syrom a fantastickým výhľadom na okolie 🙂 .

Do Sirince sa dostanete veľmi jednoducho – autobusom zo Selcuk Otogar. Spoje jazdia pravidelne každých 30 minút a cesta trvá asi 15 – 20 minút.

#6 Pláž Pamucak

Ak patríte k milovníkom pláže, odporúčam vám návštevu Pamucak beach, kde sa nachádza dlhá a široká verejná piesočná pláž so zlatým, jemným pieskom. V okolí je niekoľko reštaurácií, kde majú jedlo a nápoje za prijateľnú cenu.

K Pamucak beach sa dostanete minibusom zo Selcuk Otogar, ktoré premávajú v pravidelných intervaloch.

Neďaleko Selcuk sa nachádza aj pláž Kusadasi, ktorá je viac turistická a od mesta je to približne polhodinová cesta autobusom.

#7 Miestne trhy v meste Selcuk

Nič nedokáže potešiť labužníkov viac, ako lokálne trhy s tými najčerstvejšími potravinami, ako ovocie, zelenina, mliečne výrobky a chrumkavým tureckým pečivom. V Selcuk sa konajú tieto trhy každý víkend v sobotu a jedny menšie aj v stredu. Jedlo si tu viete nakúpiť doslova za pár šupov a je veľmi kvalitné a chutné.

Markety milujem pre ich rozmanitosť a farebnosť, veľmi ma baví túlať sa medzi stánkami, nasávať ten mix vôňí či len tak prehodiť slovíčko s predajcami 🙂 .

Toto je len zopár tipov, ako tráviť čas v meste Selcuk, samozrejme je toho oveľa viac na objavovanie.
Za zmienku stojí napríklad Archeologické Múzeum Efezu, Isa Bey mešita, pozostatky tureckých kúpeľov, pevnosť Ayasoluk a ďalšie.

Verím, že si tu každý príde na svoje a očarí vás rovnako, ako aj nás.

Ako sa dostať do Selcuk?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa dostať do Selcuk, podľa toho odkiaľ prichádzate. Predpokladajme, že vaša počiatočná destinácia je Istanbul, Izmir, Pamukkale alebo Cappadocia.

Letecky:
V Izmir sa nachádza letisko, kam lietajú pravidelne turecké nízkonákladovky (či už z Istanbulu, Cappadocie či Pamukkale), ale aj Turkish Airlines.
Letisko v Izmir sa nachádza približne 60 km od mesta Selcuk a dostanete sa tam veľmi jednoducho, vlakom priamo spred letiskovej haly.
Cesta trvá asi hodinu a časy odchodov/príchodov si môžete overiť na tejto stránke

Vlakom/ Autobusom:
Do Selcuk sa dostanete pohodlne vlakom alebo autobusom z Denizli, ktoré sa nachádza pri Pamukkale. Cesta busom trvá približne 3 hodiny a väčšina spoločností má moderné, luxusné autobusy so stewardmi, občerstvením a zábavou na palube v cene lístka. Takto sme cestovali aj my a boli sme nadmieru spokojní.

Cena lístka z Denizli do Selcuk bola 40 TL.

Z Izmir do Selcuk jazdí vlak v pravidelných intervaloch.

Autobusom sa do Selcuk dostanete aj z Istanbulu, treba však rátať s tým, že takáto cesta vám zaberie asi 12 hodín a vo finále ani moc peňazí neušetríte. Jednosmerné letenky z Istanbulu do Izmir si totiž viete zakúpiť už za nejakých 10 – 15 Eur.

Lístky na autobus si zabezpečíte v ktorejkoľvek cestovnej agentúre, alebo sa môžete obrátiť na vaše ubytovanie. Určite vám ochotne poradia.
Lístky na vlak sa kupujú priamo na vlakovej stanici. Stačí keď prídete v predstihu a vopred nemusíte nič rezervovať.

Ubytovanie v Selcuk

Ak hľadáte ideálne miesto na pobyt v Selcuk, na základe našich skúseností vám môžem smelo odporučiť ubytovanie Villa Dreams. Je to menší rodinný hotel s niekoľkými izbami, prekrásnym panoramatickým výhľadom na pevnosť Ayasoluk a pokiaľ túžite po jedinečnom zážitku, viete si tu zarezervovať aj izbu s vonkajším jacuzzi, ktoré je príjemným spestrením romantického letného večera 🙂 .

Majiteľ je veľmi príjemný a ochotný, rád vám vo všetkom pomôže, poradí, dokonca nás prišiel osobne vyzdvihnúť na autobusovú stanicu. Raňajky sú už v cene ubytovania a sú skutočne sýte a bohaté 🙂 .

Mapa mesta

Vytvorila som pre vás aj mapu mesta Selcuk s pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré sa oplatí navštíviť:

 

 

Dúfam, že týmto článkom sa mi podarilo presvedčiť vás o tom, že Selcuk toho ponúka oveľa viac, ako len antické mesto Efez. Má úžasnú atmosféru, autentickosť tureckého malomesta, krásnu prírodu v okolí, bohatú históriu a pamiatky, ktoré jednoducho musíte vidieť na vlastné oči.

Ak sa vám tento článok páči, urobíte nám obrovskú radosť jeho zdieľaním, aby sa dostal k širšiemu publiku. Budeme za to nesmierne vďační.
Viac fotiek nielen z Turecka nájdete na našom Instagrame a sledovať nás môžete aj na Facebooku 🙂 .

Comments

 1. Bohumil Andraščík, Divín says:

  V roku 1981 som strávil v Izmíre skoro dva mesiace a tak som mal možnosť spoznať všetko čo tu prezentujete. Nádhera! Treba robiť reklamu na tieto, nie až tak vzdialené nádherné miesta. Dodnes si pamätám, ako sme sa kľačiac pomodlili v Dome Panny Márie a Jána Krstiteľa v Selcuku. Dobrý príspevok a cítiť z neho tú starú tajomnosť tohoto Tureckého kútu sveta.
  Ďakujem, že som si spríjemnil ďnešné popoludnie a večer.
  Bohuš z Divína

  1. traveLiv says:

   Ďakujem Vám veľmi pekne za milý komentár a úprimne Vám závidím, že ste mali možnosť pobývať dlhší čas na tomto úžasnom mieste. V roku 1981 to muselo mať svoje jedinečné čaro. V Selcuk a jeho okolí sa nám skutočne moc moc páčilo a verím, že sa tam ešte niekedy vrátime. Prajem Vám krásny zvyšok dňa.

   Livka

Pridaj komentár