Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 1/2

Seychelles

Ak by ste sa ma spýtali, ako podľa mňa vyzerá raj, pravdepodobne by som vám začala maľovať obraz Seychelských ostrovov. Už sú to dva týždne, čo sme sa vrátili z tohto magického miesta a ja ešte stále vstrebávam všetky naše zážitky, tú neopísateľnú krásu tamojšej prírody a takmer nedotknutých pláží. V myšlienkach som stále tam, ležím niekde v tieni pod palmou, v jednej ruke držím čerstvý mladý kokos a sledujem vlny rozbíjajúce sa o obrovské žulové skaly.

Tí, ktorí už Seychely navštívili, sa zhodujú, že sú skutočným rajom na zemi. Nájdete tu nielen úžasné pláže s bielym pieskom, ale aj romantické zátoky, krištáľovo čisté, až gýčové more, tyrkysové lagúny, unikátnu faunu a flóru, no predovšetkým absolútnu pohodu. Tropické vibrácie cítiť všade vo vzduchu, nikto sa nikam neponáhľa a je to dokonalý únik zo stresujúceho každodenného života.

Dobrá správa je, že Seychely už dávno nie sú rajom len pre vyvolených a v tomto článku by som sa s vami chcela podeliť o všetky moje poznatky, postrehy a tipy, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní nezabudnuteľnej dovolenky aj so slovenským rozpočtom.

Ako si vybrať ten správny ostrov?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý z ostrovov je niečím charakteristický a predstavuje trochu inú prírodnú krásu. V Seychelskom súostroví sa nachádza 115 rôznych ostrovov, ale väčšina z nich je neobývaná. Najvyhľadávanejšími lokalitami sú tieto 3 ostrovy: Mahé, Praslin a La Digue.

Hlavný ostrov, kde sa nachádza aj hlavné mesto Victoria, nesie meno Mahé. Je to najväčší a zároveň najrozvinutejší ostrov, ktorý je dejiskom aktivít. Na svoje si tu prídu športoví nadšenci, plážoví povaľači, ale aj ľudia bažiaci po dobrodružstve. Nájdete tu supermarkety, banky, čulý mestský život, pretože tu žije až 80 % všetkých obyvateľov Seychel.

Praslin je druhý najväčší ostrov, ktorý je preslávený svojím národným parkom Vallée de Mai, kde môžete vidieť ikonický Coco de Mer – kokosový orech, ktorý svojím tvarom nápadne pripomína ženské lono a takisto sa tu nachádzajú 2 prenádherné pláže – Anse Lazio a Anse Georgette, ktoré sa pravidelne ocitajú na popredných priečkach zoznamu najkrajších pláží na svete. Je dokonalým východiskovým bodom na spoznávanie okolitých menších ostrovčekov, ako napríklad Curieuse, St. Pierre, Cousin či La Digue.

La Digue je tretí najľudnatejší ostrov (s počtom obyvateľov 3000 :-)) a je splnením vašich najtajnejších dovolenkových snov. Je to najkrajšie miesto, aké som kedy videla a realita ešte prekonala všetky moje očakávania. Malé útulné pláže lemované žulovými skalami z každej strany, oceán, ktorý hrá všetkými odtieňmi modrej, tá najpriezračnejšia voda, akú si len dokážete predstaviť a k tomu zeleňou prekypujúca džungľa. To je len zlomok toho, čo vás čaká na tomto maličkom ostrove, kde navyše nepremávajú takmer žiadne autá (sem-tam sme stretli nejakú dodávku, ktorá rozvážala tovar po obchodoch, prípadne stavebný materiál, ale spočítala by som ich na prstoch jednej ruky). Nájdete tu aj najfotografovanejšiu pláž na sveteAnse Source D´Argent, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť. Je to ideálny ostrov pre všetkých, ktorí túžia po autentickosti, pohodovej atmosfére a prázdnych plážach.

Vďaka rozmanitosti Seychelských ostrovov si tak každý môže vybrať kúsok svojho vlastného raja. Ostrovy sú navyše blízko pri sebe, takže ak budete mať dostatok času, odporúčam navštíviť všetky tri.

Letenky – kde hľadať a koľko stoja?

Priznám sa, že dovolenka na Seychelách bola pre nás tak trochu neplánovaná, no keď na mňa v jednej facebookovej skupine vyskočili letenky z Prahy do Mahé za 12 tisíc Kč, nemohla som odolať a okamžite som ich kupovala. V dnešnej dobe sú ceny leteniek viac než dostupné a napríklad z Viedne či z Prahy sa viete dostať na Seychelské ostrovy za 400 – 500 Eur s Ethiopian, Swiss alebo Austrian Airlines (bez prestupu alebo s jedným prestupom).

Na vyhľadávanie lacných leteniek najviac využívam Skyscanner , Letenkyzababku.sk a Zaletsi.cz . Okrem toho mám nastavené automatické upozornenia na rôznych facebookových stránkach, ktoré striehnu na rôzne akcie, výpredaje či chybné tarify a potom ich zverejňujú na webe (napríklad Tour de svet – Lacné cestovanie, opäť Letenky za babku, Pelikán.sk, atď. – nájdete ich tam neúrekom).

Kedy cestovať – počasie na Seychelách

Poloha Seychel v blízkosti rovníka zabezpečuje teplo po celý rok a preto sú ideálnou dovolenkovou destináciou v ktoromkoľvek mesiaci. Teploty sa celoročne pohybujú okolo 30°C (v najchladnejších letných mesiacoch môže klesnúť na 25°C), no pocitovo je to určite viac. Navyše slnko je tu neskutočne ostré, takže si naozaj dávajte veľký pozor a nepodceňujte ochranu pred slnečním žiarením. Priamo na slnku sa šplhali teploty až k 40 °C!!

Dôležité je vedieť to, ktorý monzún práve ovplyvňuje počasie na ostrovoch. Od decembra do marca ovplyvňujú ostrovy severozápadné pasáty, počasie je teplé a vlhké. Najviac zrážok spadne počas januára a februára.
Od mája do októbra ovplyvňuje klímu juhovýchodný monzún, je o niečo chladnejšie s menším množstvom zrážok, veje silnejší vietor a tiež more je divokejšie (obzvlášť pri juhovýchodnom pobreží).
Prechod medzi oboma periódami je apríl najpokojnejšie a najteplejšie obdobie a november.

Vrchol sezóny na Seychelách je od decembra do januára a od júna do augusta, kedy treba rátať aj s vyššími cenami za ubytovanie a služby a rezervácie musíte vykonať v dostatočnom – niekoľkomesačnom predstihu.

Doprava medzi ostrovmi

Katamaránom: Medzi ostrovmi Mahé – Praslin – La Digue pravidelne premáva katamarán Cat Cocos a Inter Ferry, takže dostať sa z jedného ostrova na druhý a tretí je veľmi jednoduché a pohodlné.

Z Mahé na Praslin a naspäť premáva 3x denne Cat Cocos. Loď odchádza z prístavu vo Victorii a cesta trvá približne hodinu. Online rezerváciu lístkov môžete vykonať na tejto stránke. Po zaplatení lístkov platobnou kartou alebo cez Paypal vám prídu na email elektronické lístky, ktorými sa preukážete v prístave a vymenia vám ich za tzv. boarding pass.
Vybrať si môžete z Economy a Business Class a od toho sa odvíja aj cena za lístok. Pohybujú sa od 50 – 70 Eur za jeden smer (v Economy triede si ešte viete vybrať, či chcete sediet vnútri v klimatizovaných priestoroch, alebo na poschodí v open – air priestore).

Pre cestovateľov, ktorí sa nechcú zdržať na Mahé a z letiska plánujú pokračovať trajektom priamo na Praslin či la Digue, ponúka Cat Cocos službu Airport Transfer Service. Za 10 Eur vás odvezú shuttle busom z letiska do prístavu, čo je super deal, pretože za taxík by ste v tomto prípade zaplatili minimálne 35 Eur. Viac informácií nájdete TU.

Z Praslinu na La Digue a naspäť denne premáva až 7 spojov Inter Island Ferry. Cesta trvá len 15 minút a ako v predošlom prípade, aj tieto lístky si viete rezervovať dopredu na stránke Seychelles bookings .

Pozor! Elektronické lístky si musíte dopredu vytlačiť a ukázať v prístave.
Cena za jednosmerný lístok z Praslinu na La Digue je 14 Eur.

Z Mahé na La Digue zatiaľ neexistuje priamy spoj, musíte prestúpiť na druhú loď na Prasline!

Letecky: O niečo drahšiu alternatívu dopravy medzi ostrovmi predstavuje letecká spoločnosť Air Seychelles, ktorá pravidelne premáva medzi ostrovmi Mahé a Praslin (denne až 20 letov tam a naspäť). Je to krátky, približne 20-minútový let, ktorý je aj vyhliadkovým letom v jednom.
My sme zvolili práve túto možnosť a neviem si ju vynachváliť. Bol to jeden z najlepších a najnezabudnuteľnejších zázitkov v mojom živote a vidieť všetky tie miniatúrne ostrovčeky roztrúsené v Indickom oceáne z vtáčej perspektívy bolo niečo, na čo budem ešte dlho spomínať. Ak vám to váš budget dovolí, určite musíte vyskúšať 🙂 . Stojí to za to.

Ak budete mať šťastie a natrafíte na promo akciu, letenky si viete kúpiť za prijateľnú cenu (cca. 120 Eur spiatočne). My sme tieto letenky kupovali na poslednú chvíľu a stáli 195 Eur, no neľutujem ani jeden cent.
Letenky si viete zakúpiť TU.

Zaujímavou alternatívou, ako sa dostať aj na ostatné malé ostrovy je prenájom súkromnej jachty, čo sa vám vyplatí v prípade, že cestujete s partiou. Na internete nájdete množstvo agentúr, ktoré ponúkajú aj túto možnosť. Takto máte šancu dostať sa aj na miesta, kam sa bežný turista len tak ľahko nedostane a určite je to obrovský zážitok.

Na niektoré ostrovy (väčšinou súkromné s luxusnými rezortmi) sa dostanete aj helikoptérou, ale to tu nebudem spomínať 🙂 .

Potom je tu samozrejme ešte jedna možnosť, ako sa dostať aj na iné, ako hlavné ostrovy – cestovné agentúry ponúkajú desiatky jednodňových výletov po okolitých ostrovoch, stačí si len vybrať ten správny pre vás.
Ceny za takéto túry sú však dosť vysoké (až okolo 100 Eur na osobu, ale vždy sa dá na mieste dohodnúť ;)).

Miestna mena, zmenárne, ATM

Lokálna mena na Seychelách sa nazýva Seychellois Rupee (seychelské rupie, SCR). Aktuálny kurz nájdete napríklad TU. V čase nášho pobytu (apríl 2019) sme za 1 Euro dostali 15,50 Rupií.

Dobrá správa je, že okrem miestnej meny väčšina hotelov, reštaurácií, požičovne áut či cestovné agentúry, atď. prijímajú aj cudzie meny ako eurá, doláre či britské libry, takže nie je problém zaplatiť aj týmto spôsobom.
Miestnu menu sme potrebovali len na nákupy v menších obchodíkoch, na MHD či pri posielaní pohľadníc domov – skrátka na drobné výdavky. Odporúčam vám preto, aby ste nezamenili hneď všetky eurá na lokálnu menu, ale len časť peňazí.

So zmenárňami nie je žiadny problém, sú na mnohých miestach (aj na Prasline a La Digue). My sme zamieňali nejaké peniaze (cca. 300 Eur) na letisku v Mahé a stačilo nám to na celý pobyt, pretože ako som už spomínala vyššie, takmer všade sa dalo platiť aj eurami. Dokonca na konci nášho pobytu sme zvyšné rupie ešte zamieňali naspäť na eurá.

Dôležitá informácia: Vždy si odkladajte bločky zo zmenárne! Ak vám zostanú na konci nejaké rupie a budete ich chcieť zameniť naspäť na eurá, tieto bločky resp. potvrdenia od vás budú vyžadovať. Dávajte si preto na ne pozor a nestraťte ich.

Čo sa týka bankomatov, v Mahé ich nájdete dostatok, na Prasline a La Digue je to už horšie, ale zopár sa ich predsa nájde. Na La Digue sme jeden videli v meste La Passe a na Prasline sa nachádza jeden hneď na letisku Amitie, ďalej na Grand Anse (MCB Grand Anse branch) a na Cote D´or (MCB Cote D´or branch).
Akceptujú všetky typy Visa a MasterCard, takisto Maestro.

Úprimne, výber z bankomatu sme ani nevyužili, pretože hotovosť, ktorú sme mali so sebou nám bohato stačila a jedno ubytovanie, ktoré tvorilo najvyššiu položku, sme platili kartou.

Pozor! Nie každé ubytovanie prijíma platby kartou. Dobre si preto naštudujte podmienky daného ubytovania, aby ste neboli prekvapení.

Ubytovanie na Seychelách

Aj keď sú Seychely pre mnohých synonymom luxusu a prepychu, našťastie tu pribúdajú ubytovania aj v malých rodinných apartmánoch, ktoré si môže dovoliť aj bežný smrteľník. No aj napriek tomu to bola najvyššia položka celej našej dovolenky, pretože pekné ubytovanie, v dobrej lokalite a s dobrými referenciami stojí od 70-80 Eur/noc a viac.
Závisí to samozrejme aj od obdobia, kedy cestujete. V hlavnej sezóne (Vianoce, Nový rok, letné mesiace) sa ceny šplhajú ešte vyššie.

Hlavným kritériom pri hľadaní ubytovania pre mňa bolo (okrem lokality a dobrých recenzií), aby náš apartmán mal kuchyňu, kde si budeme môcť uvariť aspoň jedno teplé jedlo denne, uvariť si teplú kávu alebo čaj a uskladniť potraviny v chladničke či mrazničke. Nechceli sme utrácať nekresťanské peniaze v reštauráciách a ušetrené peniaze sme radšej investovali do zážitkov.
Takéto typy ubytovania nájdete na portáloch ako tzv. self-catering apartmány a ponuka je naozaj široká.

Ubytovanie sme hľadali na rôznych portáloch, no nakoniec sme zostali verní Bookingu, keďže v tej chvíli mali najlepšie ceny.

Naše prvé ubytko bolo na ostrove La Digue, priamo v meste La Passe, takže sme boli v centre diania, no aj napriek tomu sme mali dokonalé súkromie.
Ubytovanie sa volá Fadine Self Catering a lepšie sme si ani nemohli vybrať. Celý domček sme mali len pre seba, takže sme boli nadmieru spokojní a majiteľ Fabio bol veľmi ochotný a nápomocný.

Tip ako ušetriť: Ak chcete ušetriť na cene ubytovania, nerobte rezerváciu cez Booking ako my, ale kontaktujte priamo majiteľa Fabia a dostanete oveľa lepšiu cenu oproti Bookingu. Kontakt nájdete na oficiálnej stránke Fadine Self Catering. Toto však platí pre väčšinu apartmánov – ak kontaktujete priamo majiteľa alebo si ubytovanie rezervujete cez ich oficiálne stránky, máte lepšie ceny minimálne o 20 % ako na Bookingu.

Naše druhé ubytovanie na ostrove Praslin bolo v Seashell Beach Villa, kde sme mali apartmán priamo na pláži, v dobrej lokalite s množstvom obchodov v okolí, v blízkosti letiska a zastávky MHD. Majitelia Cindy s manželom sú tí najmilší ľudia na svete, ktorí by svojim hosťom zniesli aj modré z neba. Tu takisto platí, že ak si ubytko rezervujete cez ich oficiálnu stránku, okamžite máte 20 % zľavu oproti Bookingu.

Viac informácií o apartmánoch, v ktorých sme bývali aj s recenziou sa dočítate v jednotlivých článkoch z La Digue a Praslinu, ktoré už pre vás pripravujem.

                                                                                                                                                                                                                                                                           Pokračovanie článku →

Pridaj komentár