Talianska Apúlia – miesto, kde sa zastavil čas

Alberobello

Apúlia (tal. Puglia), región ležiaci v samotnom podpätku talianskej „čižmy“ patrí k tým najkrajším a najautentickejším miestam, aké môžete v krajine navštíviť. Zažijete tu tak trochu iné Taliansko. Je to kraj preslávený najmä produkciou dobrého vína a kvalitného olivového oleja, nie je tu tak výrazný masový turizmus a život plynie svojím vlastným, pomalým tempom.

Apúlia okrem toho ponúka rozprávkovú architektúru s malebnými malými mestečkami v odtieňoch bielej a zlatej farby, s úzkymi uličkami v ktorých sa ľahko stratíte, so starobylými osadami na kopci, či úchvatnými rybárskymi dedinami postavenými na skalných útesoch. O vynikajúcej talianskej kuchyni, v ktorej dominujú najmä cestoviny orecchiette snáď ani nemusím písať.

Tento región jednoducho očarí každého. Je to raj milovníkov vína, dobrého jedla, priezračného mora, romantických zátok a útulných uličiek, ktoré lákajú k objavovaniu.

Priznám sa, že k návšteve tejto oblasti ma inšpirovali instagramové príspevky (hlavne z mesta Alberobello) a keď som začala viac a viac pátrať po tom, aké zaujímavosti ponúka táto oblasť, bola som maximálne ohromená. Zamilovala som sa do jej architektúry a Jankovi som neustále pílila uši s tým, ako rada by som Apúliu navštívila. Slovo dalo slovo a jedného dňa ma privítal s tým, že našiel lacné letenky do Bari, ktoré je akýmsi hlavným mestom celej oblasti… a bolo rozhodnuté. Hurá, cestujeme do mojej vysnívanej Apúlie.

Keďže sme na celý výlet mali necelý týždeň, musela som k tomu prispôsobiť náš itinerár. V tomto článku vám predstavím tie najkrajšie miesta ktoré sme navštívili, konkrétne: 

 • Alberobello

 • Locorotondo

 • Ostuni

 • Polignano a Mare

 

Doprava po Apúlii

Mnohých z vás bude určite zaujímať, ako sme sa po Apúlii pohybovali. Najlepší a najrýchlejší spôsob je samozrejme požičať si auto priamo na letisku v Bari, pretože verejná doprava po regióne je mierne komplikovaná, presuny trvajú celú večnosť a vlaky často meškajú. Nehovoriac o tom, že do mnohých oblastí sa vlakom ani nedostanete a potom nezostáva nič iné, len sa spoľahnúť na miestnych ľudí, ktorí vám poradia kedy a odkiaľ jazdia autobusy do vašej cieľovej destinácie.

Ale keďže my sme také dobrodružné typy a radi si občas komplikujeme život 🙂 , zvolili sme práve túto zložitejšiu variantu a po celej Apúlii sme sa presúvali vlakmi, autobusmi a raz taxíkom, pretože iná možnosť pre nás nebola. Aspoň sme si precvičili našu základnú znalosť taliančiny dúfajúc, že zvýšenie hlasu a výrazná gestikulácia nám pomôžu v dorozumievaní sa s domácimi. Nie, nepomohlo to, ale aspoň bola sranda 😄 .

Po anglicky nevedel takmer nikto, takže za pár dní sme sa naučili toľko talianskych slovíčok, ako za celý život nikdy (tá gestikulácia mi akosi zostala až doteraz 😄 ).

Pozor! Myslite na to, že v nedeľu niektoré vlakové spoje ani nejazdia a jedinou možnosťou je voľba taxíka, prípadne si počkať na nejaký autobus. Všetky cestovné poriadky a rezervácie na vlak nájdete na stránke Trenitalia . Hlavne sa vyzbrojte dostatkom trpezlivosti, budete ju potrebovať 🙂 .

Charakteristickým znakom a architektonickým bohatstvom juhotalianskeho regiónu Apúlia sú domčeky trulli. Nájdete ich voľne roztrúsené po celej oblasti, ale aj zoskupené v mestách. Medzi nimi vyniká jedno miesto, Alberobello. Práve tu je najväčšia koncentrácia záhadných bielych domčekov, ktorých sa v meste nachádza okolo 1400 a preto je zapísané aj na zoznam UNESCO. Je to skutočný unikát, ktorý láka turistov z celého sveta.

 

Alberobello

 

Toto rozprávkové talianske mestečko je známe najmä svojimi bielymi domčekmi trulli s typickými kužeľovitými strechami. Počiatky týchto unikátnych stavieb siahajú až do 16. storočia kedy tu bola pridelená poľnohospodárska pôda prvým rodinám poddaných.
Dôvod, prečo sa domčeky trulli začali stavať, nie je úplne istý, ale prevláda názor, že išlo o spôsob, ako sa vyhnúť vysokým daniam, ktoré sa v tej dobe platili do kráľovskej pokladnice.


Miestni obyvatelia sa preto rozhodli stavať stavby len z  kameňa a nasucho, teda bez použitia malty. Stavby boli väčšinou kruhového pôdorysu z miestneho bieleho kameňa a s kužeľovitou strechou, ktorá sa dala počas kráľovskej kontroly vyberania daní rýchlo rozložiť.
Všetky steny sú z vonkajšej strany potreté bielym vápnom a je nádherné vidieť tieto domčeky ako doslova žiaria pod azúrovo modrou oblohou. Dnes slúži väčšina trulli ako obchod so suvenírmi, múzeum, reštaurácia alebo ubytovanie pre turistov.

Je jednoduché stratiť sa v spleti úzkych uličiek, obdivovať miestnu architektúru, užívať si ochutnávku lokálnych vín alebo si sadnúť na námestie s výhľadom na čarovné domčeky a dať si kopček pravej talianskej zmrzliny…. la dolce vita.


Pri prechádzke mestom určite nevynechajte návštevu Trulli Sovrano, ktoré je najväčšie trulli v Alberobello. Pochádza zo 17. storočia, má niekoľko miestností a ako jediné trulli dokonca až dve poschodia.
Dnes funguje ako múzeum, kde si môžete prehliadnuť ako žila kedysi bohatá sedliacka rodina. Je zariadené dobovým nábytkom, môžete tu vidieť takisto tkáčsky stav či spálňu. Z vrchného poschodia si užijete jedinečný výhľad na Alberobello, najmä na blízku baziliku.

Noc v Alberobello

Veľa ľudí berie toto mesto len ako povinnú zastávku, pobudnú tu pár hodín a potom sa presunú na iné miesto. Pokiaľ sa však rozhodnete v Alberobello stráviť aj noc, určite nebudete ľutovať – okrem možnosti stráviť noc v autentickom trulli domčeku si môžete vychutnať osvetlené nočné uličky a romantickú atmosféru.
A viete čo je na tom ešte super? Ráno môžete nerušene objavovať tajné zákutia mestečka bez zástupu turistov 🙂 .

My sme takisto neodolali a v jednom trulli sme sa ubytovali. Poviem vám, bol to neopísateľný zážitok ktorý jednoducho musíte zažiť raz za život.


Ubytovanie sme našli už tradične na Airbnb a majiteľ bol veľmi milý a pozorný Talian, ktorý nám všetko vysvetlil, porozprával zaujímavosti o Alberobello, ukázal mapu mesta, dal nám naozaj dobré tipy na reštaurácie, pekné výhľady a miesta ktoré sa oplatí vidieť.
Ráno nás už na terase čakali bohaté, pravé talianske raňajky (fantastické croissanty, pečivo s džemom, ešte viac sladkostí a čerstvé figy) a kávička. Hneď po raňajkách sme sa vybrali do historického centra mesta aby sme si ho vychutnali bez ľudí a mali ho na malú chvíľu len pre seba 🙂 .

 

Locorotondo

 

Mestečko z roztomilým názvom Locorotondo je veľmi krásne a pôsobivé už na pohľad z diaľky so svojimi bielymi domami na kopci. Panuje tu južanský kľud a ak sem zavítate v čase talianskej siesty, môžete očakávať takmer ľudoprázdne uličky.
Jeho historické jadro okrúhleho tvaru je plné úzkych uličiek a bielych domov, ktorých balkóny a schodiská sú nádherne zdobené pestrofarebnými muškátmi.


Náš tip: Sadnite si na terasu niektorej z mnohých kaviarní či reštaurácií, kochajte sa výhľadom na pôvabné budovy a nasávajte jedinečnú atmosféru tohto krásneho mestečka.


V centre nájdete niekoľko zaujímavých pamiatok, ako napríklad barokový Palazzo Morelli, hodinovú vežu, prekrásne kostolíky, ale hlavne – do sýtosti si tu užijete najmä túlanie sa romantickými uličkami po malebných zákutiach mesta. 

 

Ostuni

 

La Cittá Bianca alebo aj „Biele mesto“ (ako prezývajú Ostuni) patrí k najkrajším mestám v južnom Taliansku. Už z diaľky vás oslní biela farba miestnych domov, prilepených jeden na druhý na kopci, ktorému dominuje neskoro gotická katedrála. Samotné mesto je obklopené úžasnou krajinou s nekonečnými olivovými hájmi.

Nájdete tu námestia s útulnými kaviarňami, labyrint úzkych uličiek, staré dobré Vespy, fascinujúce výhľady na pobrežie Jadranského mora, Michelinskú reštauráciu a panuje tu taká uvoľnená atmosféra.


Najkrajšie je mesto počas západu slnka a keď sa tu rozhodnete zostať cez noc, čakajú na vás osvetlené uličky s rozloženými stolmi na romantickú večeru, talianska hudba a omamná vôňa pravej, nefalšovanej talianskej kuchyne.


Náš tip: Vychutnajte si večeru v netradičných, štýlových priestoroch reštaurácie Osteria del Tempo Perso, kde sa spája tradičná rustikálna apúlska kuchyňa s modernými prvkami.


A aby toho nebolo málo, približne 8 kilometrov od Ostuni sa nachádza Marina di Ostuni, kde si užijete dlhé piesočnaté pláže s čistým, priezračným morom.

 

Polignano a Mare

 

Polignano a Mare je pôvabné mesto ležiace na pobreží Jadranského mora. Nekonečný výhľad na more, vysoké skalné útesy a malá, ale kúzelná pláž rozhodne stoja za preskúmanie.
Najväčšou dominantou mesta je jeho historická časť, vystavaná na skale, ktorá v kombinácii s azúrovo modrou oblohou a tyrkysovou farbou mora pôsobí jednoducho neodolateľne.

Ten najkrajší pohľad na staré mesto si užijete z Piazza Domenico Modugno, kde sa nachádza obrovská socha slávneho speváka hitu „Volare“.
Známa pláž, ktorú určite mnohí poznáte z fotiek na internete získala v roku 2014 tzv. modrú vlajku ako ocenenie kvality mora a pláže. Nájdete ju pod robustným rímskym mostom.
V lete býva táto maličká pláž celkom preplnená, preto sme sa presunuli o kúsok ďalej, sadli sme si na útes a odtiaľ sme pozorovali to nekonečné more, staré mesto a na tú krásu sme sa nemohli vynadívať.

V meste Polignano a Mare sa nachádza aj jeden unikát – preslávená reštaurácia Grotta Palazzese, ktorá je vybudovaná priamo v jaskyni. Je dostupná aj pre bežného smrtelníka, len si dopredu musíte spraviť rezerváciu.

Za náš krátky výlet sme toho viac nestihli, ale ak aj vy uvažujete nad návštevou tejto oblasti a budete mať dostatok času, určite nevynechajte mestá ako Lecce, Otranto, Gallipoli, či Vieste a Gargano v severnej časti regiónu.
Apúlia je kúzelná, autentická, s nezameniteľnou atmosférou a rozhodne má každému čo ponúknuť. Na svoje si tu prídu milovníci architektúry, histórie, kvalitného jedla a vína, ale aj plážoví povaľači.

Navštívili ste už niekedy tento región? Ktoré mesto sa vám páčilo najviac? Podeľte sa s nami v komentároch ;).

omeskany let banner

 

Fotogaléria

 

 

 

Comments

 1. Janka says:

  Dobrý deň, chcela by som sa len opýtať kedy ste boli v Apúlii? v akom mesiaci, prípadne roku? ďakujem pekne, J.

  1. traveLiv says:

   Ahoj Janka!
   Boli sme tam v júli 2018.

Pridaj komentár