Tip na výlet: Rozprávkový Český Krumlov

Tento rok sme si s Jankom povedali, že chceme lepšie spoznať krajinu, ktorá je naším domovom už viac než 4 roky. Česko je plné dych berúcich miest a čoraz viac sa presviedčame o tom, že tie najkrajšie miesta na svete máme, ako sa hovorí, hneď za rohom .

Začiatkom leta sa nám konečne podarilo navštíviť Český Krumlov, ktorý som mala v hľadáčiku už nejaký ten piatok a týmto mestom som bola absolútne ohromená. Už podľa fotiek na internete som tušila, že sa máme na čo tešiť, realita však ďaleko predčila naše očakávania.
Pri prechádzke krivoľakými uličkami Krumlova natrafíte na impozantný zámocký komplex, malebné meštianske domy, romantické zákutia, ale aj útulné kaviarne, stredoveké krčmy a iné pamätihodnosti, ktoré dotvárajú celkový ráz tohto rozprávkového mesta na juhu Čiech.

Český Krumlov je hneď po Prahe druhým najnavštevovanejším mestom Českej republiky. A nie náhodou. Nádherné historické mesto, ktoré leží v esovite zakrivených meandroch rieky Vltava, má magickú atmosféru a od roku 1992 je zapísané na svetový zoznam UNESCO. Číňania si ho dokonca zamilovali natoľko, že technologický gigant Huawei dal postaviť jeho vernú kópiu na juhu Číny v meste Tung – Kuan.

My sme sa v Krumlove rozhodli aj prenocovať, aby sme si ho mohli naplno užiť a bola to skvelá voľba. Skoro ráno a podvečer je tu minimum turistov (ročne navštívi toto mesto približne pol milióna ľudí), vďaka čomu sme dokázali pofotiť mesto bez zástupu ľudí a v pokoji nasávať nezameniteľnú atmosféru mesta. Nemali sme nejaké konkrétne plány, čo chceme navštíviť, pretože nakoniec si aj tak vždy najviac vychutnávame túlanie sa po spletitých uličkách miest a krásne výhľady. Inak tomu nebolo ani v Českom Krumlove.

Čo všetko môžete vidieť  a zažiť v Českom Krumlove?

Štátny hrad a zámok Český Krumlov

Štátny hrad a zámok Český Krumlov patrí svojou architektonickou úrovňou, kultúrnou tradíciou i rozlohou medzi najvýznamnejšie pamiatky stredoeurópskej oblasti. Je situovaný na vysokom skalnom výbežku na brehu rieky Vltava a je skutočným klenotom tohto mesta. Pokiaľ si budete chcieť vychutnať aj interiéry zámku a dozvedieť sa podrobnosti nielen o histórii, môžete si vybrať hneď z niekoľkých prehliadkových trás. Všetko podstatné o jednotlivých okruhoch sa dozviete na tejto stránke.

My sme zo všetkých prehliadkových okruhov zvolili expozíciu Hradného múzea a výstup po 162 schodoch na vrchol Zámockej veže, ktorá je už od nepamäti symbolom Českého Krumlova. Vstupné v čase nášho pobytu (rok 2019) stálo pre dospelú osobu 150 Kč. Z veže sa nám naskytol prekrásny výhľad na celé mesto a panoráma gotických i renesančných domčekov ohraničených Vltavou patrí medzi naše top zážitky z Českého Krumlova. Maximálne odporúčam 🙂 .

Na zámku sa počas celého roka koná nespočetné množstvo kultúrnych podujatí. Či už sa jedná o koncerty, výstavy alebo divadelné predstavenia. Ak teda túžite po nevšednom zážitku na zámku, odporúčam vám dopredu si zistiť čas konania týchto podujatí, aby vám niečo neušlo.
Súčasťou zámku je aj zámocká záhrada s nádhernou kaskádovitou fontánou a unikátne Otáčavé hľadisko, ktoré je jedinečné tým, že sa tu hlavne v letných mesiacoch usporadúvajú rôzne divadelné a tanečné predstavenia pod šírym nebom. Program divadla si môžete pozrieť na tejto stránke.

Historické centrum  Českého Krumlova

Určite si nenechajte ujsť prechádzku po historickom centre Českého Krumlova, ktoré si rozhodne zamilujete. V jeho úzkych, romantických uličkách nájdete rôzne remeselnícke výrobky, antikvariáty, stredoveké krčmy, útulné kaviarne, reštaurácie s letnou terasou, mostíky cez rieku, veľký počet zachovaných mestských domov v gotickom a renesančnom štýle, fontánu s morovým stĺpom a za zmienku stojí aj Námestie Svornosti s mestskou radnicou, gotický Kostol sv. VítaLatrán (podhradie mesta). Do Latránu sa vstupuje Českobudějovickou bránou, ktorá ako jediná zostala z pôvodne deviatich mestských brán.

Egon Schiele Art Centrum

Nielen milovníci umenia určite ocenia Art Centrum v takzvanom Vnútornom meste, ktoré nadväzuje na dielo Egona Schieleho. Rakúsky, provokatívny maliar ženských aktov, známy žiak ešte známejšieho Gustáva Klimta žil a tvoril aj v Českom Krumlove, odkiaľ pochádzala jeho mama. Týmto mestom sa vo svojich dielach nechal výrazne inšpirovať. Medzinárodný projekt ponúka výstavy klasického a súčasného umenia.

Pivovar Eggenberg

Mesto má vlastný Pivovar Eggenberg, nazvaný podľa šľachtického rodu Eggenbergovcov. Tradícia varenia piva v Českom Krumlove siaha k samým počiatkom mesta. Rozkvet pivovarníctva nastal v čase vlády posledných Rožmberkov.

V tomto pivovare môžete absolvovať aj prehliadky s následnou ochutnávkou, kde sa zoznámite s tajomstvom výroby zlatého moku. V predajni v areáli pivovaru si potom viete zakúpiť aj niečo na pamiatku domov. V priľahlej reštaurácii s vonkajšou terasou zasa môžete ochutnať alkoholické a nealkoholické nápoje produkované pivovarom Eggenberg (dnes už pod značkou Český Krumlov) a k tomu samozrejme niečo dobré pod zub 🙂 .

Grafitová baňa v Českom Krumlove

Návštevu grafitovej bane v Českom Krumlove si užijú nielen dospelí, ale aj detičky. Je to dobrodružná prehliadka, ktorá prebieha v podzemí, kam vás zavezie banský vláčik. Zoznámite sa tu s históriou ťažby grafitu, náročnosťou profesie baníkov, uvidíte nástroje ktoré sa používali k ťažbe a takisto vozíky na prepravu horniny. Aj keď pred vstupom do bane dostanete špeciálne oblečenie, nezabudnite sa teplo obliecť, teplota v bani je len okolo 10 stupňov. Viac info nájdete TU.

Športové aktivity v Českom Krumlove

Ak už budete mať dosť pamiatok či potuliek po meste a zatúžite po väčšom dobrodružstve, môžete zvoliť niektorú z mnohých športových aktivít, ktoré Český Krumlov ponúka. Okolie mesta je ideálnym miestom na pešiu a cykloturistiku, pre tých odvážnejších odporúčam splav Vltavy alebo len malý okruh mestom, počas ktorého spoznáte jeho krásy z hladiny rieky.

Ďalšie aktivity a možnosti športového využitia v Českom Krumlove nájdete na tejto stránke.

Ako sa dostať do Českého Krumlova?

Najjednoduchším spôsobom dopravy je samozrejme cesta autom, ale viete sa sem dostať aj verejnou dopravou. Autom je to približne 3,5 hodinová jazda po diaľnici z Bratislavy smerom na Viedeň, Linz a následne po okresných cestách až do Českého Krumlova.

Čo sa týka verejnej dopravy, pravidelne sem jazdia žlté autobusy Regiojet, prípadne Flixbus. Odporúčam vystúpiť na zastávke Český Krumlov – Špičák, odkiaľ  to máte približne 15 minút peši do centra mesta.

Parkovacích miest je v Krumlove dostatok, počítajte však s vyššími cenami. Na hlavnom parkovisku priamo pod hradom zaplatíte 50 Kč za každú započatú hodinu.

Ubytovanie v Českom Krumlove

Ako som už spomínala, my sme sa rozhodli v Krumlove prenocovať, no ako to už u nás býva zvykom, všetko riešime na poslednú chvíľu a inak to nebolo ani s naším ubytovaním v meste. No a čo, že sme tam išli v hlavnej sezóne, kedy je všetko už niekoľko mesiacov dopredu zarezervované? Výber bol týmto pádom výrazne obmedzený a nám nezostalo nič iné, než zobrať prvý voľný apartmán, ktorý sme na internete našli a aspoň trošku sa nám páčil.

Nakoniec sme zvolili ubytovanie v apartmánoch Pod kamenem, ktoré sa nachádzali približne 2 kilometre od zámku. S týmto výberom sme boli celkom spokojní, aj napriek vzdialenosti do historického centra. Vybavenie izieb bolo perfektné, všetko moderné, krásne čisté a aj pani majiteľka bola veľmi milá a ochotná. Raňajky sme mali pripravené v chladničke, kedykoľvek sme si mohli uvariť kávu a čaj a súčasťou ubytovania bolo aj bezplatné parkovisko. Cena za noc sa pohybuje okolo 50 Eur.


Tip: Pozrite si zľavové ponuky ubytovania v Českom Krumlove.

Kam na jedlo a nápoje v Českom Krumlove

V Českom Krumlove nájdete množstvo skvelých reštaurácií a kaviarničiek s bohatou ponukou jedál a nápojov. Na svoje si tu príde naozaj každý, či už ste milovníci tradičnej českej kuchyne, medzinárodnej gastronómie, vegánskych jedál, sladkých dobrôt alebo si chcete len tak v kľude posedieť pri šálke kávy, čaju, pive či skvelého vína.
Za 2 dni sme tých podnikov navštívili hneď niekoľko a tu je zoznam našich TOP miest, kde sa oplatí zastaviť:

Restaurace Jelenka – po príchode do Českého Krumlova nám poriadne vyhladlo a táto reštaurácia bola prvá, ktorá nám padla do oka. Bola tu milá a rýchla obsluha, výborná česká kuchyňa na ktorej sme si skutočne pochutnali. V letných mesiacoch ponúka aj posedenie na terase. Ceny boli príjemným prekvapením (na centrum Krumlova), takže za nás absolútna spokojnosť.

Švejk Restaurant – Švejk je jednoducho česká klasika, ktorá takmer nikdy nesklame. Tradičná kuchyňa, veľké porcie, dobré pivo, rýchla a príjemná obsluha za prijateľné ceny.

Kafemlejnek – toto miesto nás očarilo natoľko, že sme tu na teraske sedeli takmer celé poobedie až do odchodu nášho autobusu a sledovali raftárov, ako splavujú Vltavu. Veľmi útulná, romantická kaviareň s úžasnou polohou priamo pri rieke s ešte krajším výhľadom. Tento podnik ponúka nielen výbornú kávu, zákusky, domáce limonády, ale aj kvalitné vína, syrové dobroty a fantastické raňajky od 8:30. Odporúčame všetkými desiatimi.

Egon Schiele Café – mimoriadne štýlová kaviareň v centre mesta zariadená retro nábytkom. Ak si chcete zaspomínať na staré časy alebo si spraviť perfektnú fotku na Instagram, toto je miesto pre vás.

Dobrá čajovna – ak budete mať chuť na lahodný, kvalitný čaj alebo na posedenie v útulnom prostredí pri shishe, toto miesto by ste rozhodne nemali vynechať. Je tu skvelá obsluha, nevtieravá hudba, bohatý sortiment a môžete si dať aj niečo malé pod zub.

Apotheka Cafe Bar – keďže som povolaním lekárnik, kam inam by viedli moje kroky, než do Apotheka Cafe Bar. Hneď, ako som si tento podnik všimla, upútal moju pozornosť a z interiéru som bola úplne hotová. Jednoducho nádhera. Moje farmaceutické srdce zaplesalo a dlhé minúty som obdivovala prekrásne zariadenie tohto baru. Čo sa týka obsluhy, pracujú tu naozaj špičkoví barmani, majstri vo svojom odbore a bola radosť sledovať, ako miešajú drinky. Pri výbere nápojov vedia super poradiť a používajú len ten najkvalitnejší alkohol. Odporúčam zastaviť sa tu podvečer, už len kvôli jedinečnej atmosfére miesta.

MLS Creperie – Český Krumlov by som pokojne mohla premenovať aj na mesto trdelníkov. Tie boli naozaj na každom kroku. A keďže ja mám mlsný jazýček, nemohla som odolať. Zlákal ma práve tento podnik a bola to dobrá voľba. Môžete si zvoliť rôzne kombinácie zmrzliny, ovocia, polevy a garantujem vám, že budete mať nebíčko v papuľke. Mňamka.

Český Krumlov patrí k miestam, kde sme určite neboli naposledy a radi sa sem budeme vracať znova a znova, nakoľko nás absolútne očarilo svojou podmanivou krásou a neopakovateľnou atmosférou.

Ak sa vám článok páčil, môžete ho zazdieľať vašim kamarátom, budem za to veľmi vďačná 🙂 .

 

Viac tipov na výlety po Českej Republike:

Víkend na južnej Morave – čo vidieť a zažiť, kam za vínom a jedlom + tip na ubytovanie

Spoznajte 9 najkrajších pražských záhrad a parkov

 

 

 

Pridaj komentár