Top 11 aplikácií, ktoré nesmú chýbať v smartfóne žiadneho cestovateľa

Žijeme v modernej dobe, kedy nám cestovanie uľahčujú mobilné aplikácie, bez ktorých by sme boli častokrát (nielen) v exotických destináciách stratení. Ktoré využívame najčastejšie pri našich cestách do zahraničia?

1. Google Mapy / Maps.me

Kto by nepoznal Google Mapy? Je to aplikácia, ktorá vám pomôže jednoducho a spoľahlivo sa dostať do cieľovej destinácie. Patria k najlepším GPS navigáciám na trhu, ktoré sú dostupné úplne zadarmo. Majitelia smartfónov s Androidom ich majú dokonca už predinštalované v telefóne. Nevýhodou môže byť, že pre správne fungovanie musíte byť pripojení k internetu. Viete si však stiahnuť do internej pamäte zariadenia mapu oblasti v offline režime, vďaka čomu vás Google Mapy úspešne navedú aj bez pripojenia na internet. Pomocou tejto appky si navyše viete prečítať podrobné informácie či recenzie miest, nájdete tu fotografie od iných používateľov a dokonca získate aj aktuálne informácie o dopravnej situácii (nehody či zápchy) s vyhľadaním alternatívnej trasy.

Maps.me je cestovateľská aplikácia s mapami, ktorá je k dispozícii zadarmo a ide o offline mapy s navigáciou, ktoré spustíte kedykoľvek a kdekoľvek bez potreby internetu. Obsahujú veľké množstvo záujmových bodov, ako napr. reštaurácie, turistické miesta, historické pamiatky, turistické chodníčky či čerpacie stanice. Viete si vytvoriť záložky s obľúbenými destináciami a následne ich exportovať/importovať do a z iných máp, ale napríklad aj zdieľať aktuálnu polohu. Výhodou sú aj pravidelné aktualizácie a malá veľkosť máp, čím výrazne šetrí miesto vo vašom telefóne.

2. TripIt

Túto aplikáciu rozhodne odporúčame všetkým cestovateľom, ktorí radi a veľa cestujú. Združuje všetky informácie o vašej ceste na jednom mieste a k tomu pekne a prehľadne usporiadané. Môžete jej umožniť prístup k e-mailom alebo vždy manuálne preposlať údaje s rezerváciami hotela, letenkami, či napríklad s požičaním auta a aplikácia sa už potom postará o zvyšok – vytvorí vám cestovný diár, ktorý máte vďaka TripIt neustále so sebou. Vidíte podrobný plán letov so všetkými detailmi, ako sú číslo letu, typ lietadla, odletová brána, čas odletu a dĺžka letu.

Systém pripraví aj mapu destinácie a informácie o počasí. Máte krásny prehľad o ubytovaní – odkedy dokedy, názov ubytovania a dôležité informácie si môžete aj manuálne doplniť, napríklad o pozemnej doprave (taxi na letisko, do hotela), údaje o cestovných dokumentoch (číslo pasu, fotka pasu, občianskeho preukazu či vodičáku, samozrejme všetko zaheslované PIN kódom) alebo zadať rezerváciu v reštaurácii a iné aktivity v cieľovej destinácii. TripIt taktiež automaticky synchronizuje údaje s kalendárom. Služba je dostupná v základnej bezplatnej verzii, alebo si môžete zakúpiť Pro verziu za 49 USD ročne, ktorá okrem iného zahŕňa automatické upozornenie v prípade zmeny odletovej brány či meškania lietadla.

3. TripAdvisor

TripAdvisor určite netreba nikomu predstavovať. Je to hotová studnica vedomostí, ktorú využívajú milióny ľudí po celom svete. Nájdete v ňom hodnotenie hotelov, reštaurácií, rôznych atrakcií, kultúrnych pamiatok, turistických miest, ktoré sa oplatí navštíviť, polohy jednotlivých prevádzok a to nie je všetko. Slovné hodnotenia sú doplnené aj o fotografie od ľudí, ktorí dané miesto navštívili pred vami a preto vám ponúka reálnejší pohľad než skreslené fotky cestoviek či promo stránok. Samozrejmosťou je triedenie na základe obľúbenosti miesta, ceny alebo vzdialenosti od vašej polohy.

4. Wallet

Wallet je najkomplexnejší sledovač príjmov a výdavkov nielen na cestách. Všetky vaše výdavky sú usporiadané prehľadne do niekoľkých kategórií, ako napríklad reštaurácie, nákupy, ubytovanie, letenky atď. Výhodou je napríklad podpora viacerých mien, ukladanie bločkov a záruky, PIN zabezpečenie, zrozumiteľné grafy a zostavy, nákupné zoznamy, zobrazenie zostatku a iné. Túto aplikáciu používame pri každej ceste do zahraničia, aby sme mali prehľad o našich financiách, všetky útraty podrobne zaznamenávali a keďže väčšinou cestujeme na low budgete, vďaka Wallet vidíme, na ktorej položke by sme mali viac šetriť, aby sme sa zmestili do nášho rozpočtu na cestovanie.

5. Evernote

Je to ikona medzi aplikáciami na zapisovanie poznámok. Všetky poznámky, obrázky, adresy a mnoho ďalšieho dokáže aplikácia uložiť, kategorizovať, nájsť a opäť zmazať. Na jej používanie si musíte vytvoriť konto, cez ktoré sa vám budú poznámky ukladať na server, a tak ich môžete mať k dispozícii vždy a všade. Synchronizácia poznámok prebieha automaticky v prípade, že ste práve pripojení na internet. Samozrejme, poznámky sa ukladajú aj do pamäte, takže aj bez toho aby ste boli online máte v každom zariadení poznámky od poslednej synchronizácie.

Za najväčšie výhody tejto skvelej aplikácie považujem:

  • zdieľanie poznámok s inými užívateľmi, čo je výborná vec, ak spolupracujete so skupinou ľudí na nejakom projekte či dokumente
  • priamo vkladať fotografie či zvukové záznamy z webkamery alebo foťáku z telefónu a priložiť k poznámke súbory
  • môžete si vytvoriť checklisty
  • základná verzia je zadarmo

Evernote je naším verným spoločníkom na cestách a zapisujeme v ňom všetky dôležité informácie a poznámky, ku ktorým máme kedykoľvek a kdekoľvek prístup. Je pre mňa neoceniteľnou aplikáciou napríklad aj pri písaní blogu a výrazne mi uľahčuje prácu.

6. Numbeo

Primárne funguje ako webstránka, ale dá sa stiahnuť aj ako mobilná aplikácia. Poskytuje informácie o životnej úrovni v jednotlivých destináciách, vrátane nákladov na život. Vďaka nemu získate ucelený obraz o živote v danej krajine, nájdete tu všetko od cien ubytovania, cez úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminality až po dopravnú situáciu. Viete si preto ľahko zrátať v hlave vaše približné výdavky v krajine ešte pred samotným vycestovaním.

7. Booking.com / Agoda.com 

Asi ich nemusím nikomu predstavovať, pretože ide o najrozšírenejšie appky pri hľadaní ubytovania po celom svete. Môžete vyhľadávať od najlacnejších hostelov až po luxusné apartmány a najlepšou vlastnosťou sú recenzie od samotných používateľov, ktoré vám pomôžu pri výbere toho najlepšieho ubytovania pre vás.


8. Airbnb

Pokiaľ uprednostňujete zážitok z lokálnej skúsenosti vrátane ubytovania, vyskúšajte Airbnb, kde si viete vybrať z množstva izieb či bytov, ktoré ponúkajú na prenájom priamo miestni ľudia a váš pobyt v cudzej krajine naberie úplne nový rozmer, bude oveľa autentickejší. Okrem ubytovania u domácich, vo vile alebo dokonca hrade ponúka Airbnb aj jedinečné zážitky, či už gastronomickú túru po meste alebo spoznávanie mesta pomocou lokálneho sprievodcu a to všetko za výhodnejšiu cenu než cez cestovku. Určite vyskúšajte 🙂 .

Aj tu vám vieme poskytnúť zľavu a ak sa zaregistrujete na Airbnb cez náš pozývací link, získate štartovací kredit 25 až 35 Eur na prvé ubytovanie.

9. Uber a Grab

Pre niekoho možno kontroverzné aplikácie, ale stále viac ľudí ich využíva. Netreba sa im čudovať, dokážete tým ušetriť nemalé finančné prostriedky oproti predraženým klasickým taxi službám. Princíp je taký, že namiesto taxikárov vás na svojom aute odvezú bežní vodiči, ktorí si chcú privyrobiť. Vám stačí stiahnuť si aplikáciu, zaregistrovať sa, zvoliť spôsob platby – hotovosť alebo kartou (zadať číslo kreditnej/debetnej karty, z ktorej vám budú strhávať peniaze za jazdu) a potom už len využívať všetky výhody danej appky. Zadáte kam chcete ísť a aplikácia vám vyhľadá všetkých vodičov Uberu v okolí, pričom vodiča aj auto si viete vybrať a overiť podľa referencií a cenu za jazdné viete takisto dopredu. Potom už len čakáte na vášho vodiča a pomocou aplikácie môžete sledovať aj jeho aktuálnu polohu.

Na podobnom princípe funguje aj služba Grab (alebo aj GrabTaxi), ktorá je veľmi populárna v krajinách juhovýchodnej Ázie ako Malajzia, Indonézia, Vietnam, Thajsko, Singapur atď., takže ak sa chystáte do týchto končín, určite ju využijete.

Môžete získať zľavu na vašu prvú jazdu Uberom (suma sa líši v závislosti od polohy), stačí si stiahnuť aplikáciu, zaregistrovať sa a pri voľbe spôsobu platby zadáte tento promo/darčekový kód: dpd9m4

10. Moovit

Mobilná aplikácia Moovit sa zaoberá efektívnym prepojením dopravných systémov, navigácie a užívateľských informácií. Základom aplikácie sú cestovné poriadky všetkých typov verejnej dopravy v konkrétnych mestách. Užívateľovi tak stačí zadať cieľovú adresu a nechať si vygenerovať pokyny. Súčasťou cestovného plánu sú nielen odchody a príchody vlakov, autobusov, trolejbusov a metra, ale aj presná navigácia užívateľa ku konkrétnemu nástupišťu alebo stanici. Táto aplikácia funguje v stovkách miest po celom svete.

11. Revolut

To najlepšie som si nechávala na záver. Revolut je kombinácia mobilnej aplikácie a platobnej karty MasterCard, ktorá vám pomáha šetriť peniaze v zahraničí. Hlavným cieľom aplikácie je možnosť jednoducho a rýchlo zaplatiť za tovar a služby, peer to peer posielanie peňazí, či výber z bankomatov kdekoľvek vo svete zadarmo s najlepším možným kurzom, keďže konverziu mien robí výhodnou medzibankovou sadzbou. Veľkým plusom tejto služby je bezpečnosť, pretože kartu si viete kedykoľvek zablokovať/odblokovať a všetko je zabezpečené PIN kódom ktorý si môžete svojvoľne meniť priamo v aplikácii.

Ak vás táto aplikácia zaujala a doteraz ste o nej ešte nepočuli, prečítajte si rozsiahly článok, ktorý som o Revolut karte napísala.

+ 1 bonus:

CamperMate – mobilná aplikácia, ktorú ocenia hlavne cestovatelia, ktorí sa chystajú spoznávať krásy Nového Zélandu a Austrálie. Je zadarmo a ušetrí vám kopec nervov a stresu. Vďaka nej nájdete najbližšie čerpacie stanice, verejné toalety, wifi pripojenie zadarmo, supermarkety, vhodné miesta na kempovanie, informačné centrá a všetko, čo potrebujete vedieť počas vašej cesty naprieč Austráliou alebo Novým Zélandom autom či karavanom.

Dnes už existuje obrovské množstvo úžasných mobilných aplikácií, vďaka ktorým cestovanie nikdy nebolo jednoduchšie ako práve v tejto dobe. Ani človek s absolútnym orientačným nezmyslom (ako som ja 😀 ) sa už vo svete nestratí, preto sa netreba báť objavovania neznámych krajín.

Ktoré aplikácie pri cestovaní alebo plánovaní cesty najviac využívate vy? Podeľte sa s nami v komentároch. Článok radi doplníme o nové poznatky.

Pridaj komentár