Informácie o Filipínach

flag-PHFilipíny – oficiálny názov Filipínska Republika (Republika ng Pilipinas), sú ostrovný štát v Juhovýchodnej Ázii. Súostrovie je tvorené 7107 ostrovmi na celkovej ploche 300 tisíc km2, susedí s Taiwanom, Indonéziou a Vietnamom a je obmývané západným Tichým oceánom. Hlavným mestom je Manila, ktorá leží na ostrove Luzon. Počet obyvateľov v roku 2015 presiahol hranicu 100 miliónov.

Filipíny ležia na tzv. „pacifickom kruhu ohňa“, ktorý sa vyznačuje vysokým výskytom zemetrasení a vulkanickej činnosti. Časté sú tu aj tajfúny a následné povodne. Klíma je tropická – vlhká a horúca, s priemernou ročnou teplotou 26,6 stupňov. Filipíny majú tri ročné obdobia – studené, ktoré trvá od decembra do februára, teplé obdobie od marca do začiatku júna a nakoniec daždivé po zvyšok roka. Najteplejším mesiacom je máj, kedy sa teplota vyšplhá aj na 37 stupňov.

Príroda sa vyznačuje obrovskou druhovou rozmanitosťou rastlín a živočíchov. Izolovanosť ostrova umožnila vývoj unikátnych endemických druhov. Žije tu asi 200 druhov cicavcov a takmer 600 druhov vtákov. Medzi najznámejšie živočíchy Filipín patrí najmenší primát na svete, opica tarsier. Krajina je bohatá na pralesy, hory, vodopády, sopky a nedotknuté pláže.

Filipíny boli v minulosti kolonizované Španielmi, Britmi, Američanmi či Japoncami a zanechalo to veľký vplyv v takmer každom aspekte filipínskeho ostrova , ako je napr. jazyk, náboženstvo, kultúra, architektúra, či samotný názov ostrova po španielskom kráľovi Filipovi II.

Úradným jazykom je filipínčina – tagalogangličtina. Filipíny sú však ostrovom mnohých jazykov, niektoré zdroje uvádzajú dokonca až počet 175 a patria sem napríklad Cebuano, Bicolano, Tagalog, Ilocano, Pangasinan, španielčina a iné. Veľa ľudí používa tzv. taglish, čo je mix angličtiny a tagalogu.

Filipíny patria k najkresťanskejším krajinám na svete. K rímskokatolíckej cirkvi sa hlási približne 80 % ľudí, zvyšok tvorí islam – 5 %, protestanti – 7 % a iné.

Na ostrove sa platí filipínskym pesos, jedno euro je približne 52 pesos, samozrejme v závislosti od aktuálneho kurzu, ktorý nájdete na stránke http://kurz-euro.zones.sk/kurzy/PHP-peso-filipiny/

Filipíny sú demokratická krajina, kde hlava štátu a zároveň hlava vlády je prezident, ktorý je volený priamou voľbou na 6 rokov. Súčasným novozvoleným prezidentom je kontroverzný Rodrigo Duterte, ktorý 9. mája 2016 vyhral prezidentské voľby a má prezývku „kat“, keďže navrhuje obnovenie trestu smrti obesením a ako bývalý starosta mesta Davao, úspešne bojoval proti kriminalite a násiliu v meste.

Zaujímavosti 

  1. obľúbenou zábavou obyvateľov sú kohútie zápasy
  2. na Veľkú noc sa na Luzone nechávajú domorodci dobrovoľne bičovať a ukrižovať, niektorí aj opakovane
  3. asi 40 % ľudí sa živí poľnohospodárstvom
  4. krajina je veľmi bohatá na nerasty ako železo, meď, zlato, striebro, olovo a nachádzajú sa tu aj ložiská ropy a čierneho uhlia
  5. Pražské Jezuliatko je tu uctievanou náboženskou ikonou

Pridaj komentár