Pôvabné mesto Hallstatt – zaujímavosti a tipy na zážitky

Hallstatt
Malebné mestečko Hallstatt leží na brehu Halštatského jazera v Hornom Rakúsku. Kedysi to bolo pokojné miesto pod Alpami, avšak v posledných rokoch sa stáva viac a viac populárnym a prúdia sem davy turistov z celého sveta. Číňanov toto mesto očarilo dokonca natoľko, že si v roku 2012 postavili jeho vernú kópiu. Starobylé útulné uličky vyžarujú jedinečnú atmosféru mesta, ktoré je spolu s pohorím Dachstein a Soľnou komorou zapísané do UNESCO.

Návštevu tohto miesta sme plánovali už veľmi dlho a keďže v Hornom Rakúsku žijú naši dobrí kamaráti, tak sme sa rozhodli, že spojíme dve príjemné veci a do Hallstattu sa vyberieme spolu s nimi. Bola to skvelá voľba a užili sme si deň plný smiechu a radosti.

Keďže Hallstatt je skutočne veľmi známe miesto, denne ho navštívi v hlavnej sezóne približne 7000 ľudí. Uff, na tak malé mesto je to obrovské číslo. A tak to aj vyzeralo priamo na mieste.

Už len pri parkovaní sme mali veľký problém, pretože sme nenašli žiadne voľné miesto. Preto vám odporúčam, aby ste sem prišli skoro ráno (ideálne okolo siedmej hodiny) a predídete tak zbytočným komplikáciám.

Miesto sa nám nakoniec podarilo nájst asi kilometer od centra mesta. Príjemná prechádzka po rozprávkovej krajine nám však vôbec neprekážala 🙂 .

Keď sme konečne dorazili do centra, nestačili sme sa čudovať. Samozrejme, čakali sme nápor turistov, ale až takýto extrém nás úprimne prekvapil. Našťastie je tu veľa menších, romantických uličiek kde sa dá zatúlať a ujsť pred najväčším davom. Samotné mesto je naozaj malinké a pohodovým krokom ho prejdete za necelú hodinu. Ale ako som už spomínala, Hallstatt je plný zaujímavých zákutí a bola by škoda nestráviť tu viac času.

Určite stojí zato zvoľniť tempo, sadnúť si na terasu nejakej kaviarničky a kochať sa pohľadmi na pokojnú hladinu jazera a rázovité domčeky.
V Hallstatte sme okrem iného ocenili aj neuveriteľnú čistotu a poriadok, udržiavané okolie a upravené domy a balkóny. Aj pre tieto veci milujem Rakúsko, kde si ľudia oveľa viac vážia prírodu a ani v najhoršom sne by ich nenapadlo vyhodit špak, plastovú fľašu alebo žuvačku len tak na zem.

Pôvodne bolo mesto postavené za účelom ťažby soli a prvé zmienky pochádzajú už z prehistorických čias. Čulý obchod a dôležitosť soľných baní pomohli vytvoriť svetoznámu halštatskú kultúru, ktorú mnohí poznáte z hodín dejepisu a ktorá preslávila Hallstatt po celom svete.
Zaujímavosťou je, že cesta s tunelom do mestečka bola postavená až v roku 1890. Dovtedy sa sem bolo možné dostať len loďou alebo úzkym chodníkom vedúcim cez svah nad domami.

Aj keď my sme si skôr vychutnávali dokonalú priateľskú idylku prechádzkou po uličkách mesta, vysedávaním na deke pri brehu jazera, nákupom suvenírov či plavbou po jazere, Hallstatt toho ponúka oveľa viac na preskúmanie. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých atrakcií a dokonca svetových unikátov.

Čo všetko tu môžete vidieť a zažiť?

Soľná baňa

Absolútny unikát predstavujú tunajšie soľné jaskyne, ktoré sú najstaršie v Európe a kde sa ťažila soľ už pred 7000 rokmi. Ich prehliadku môžete absolvovať od apríla do konca novembra. Prehliadka trvá približne 90 minút.

K jaskyniam vás vyvezie buď lanovka Salzbergbahn, prípadne ak uprednostňujete chôdzu, viete sa k nim dostať aj peši, úzkym chodníkom do kopca. Cesta vám zaberie asi hodinu.

Aktuálny cenník nájdete na tejto stránke.

Vyhliadková plošina

Okrem prehliadky soľných baní vás hore čaká aj vyhliadková plošina Skywalk, kde sa pred vami otvoria dych berúce scenérie okolitej panenskej prírody. Ako som už písala, hore sa dostanete lanovkou alebo hodinovou chôdzou do kopca.

Kostnica v kaplnke

Netradičný zážitok ponúka kaplnka sv. Michala, ktorá je domovom pre niekoľko stoviek lebiek. Ako sa tam vôbec dostali? Hallstatt už od jeho vzniku zápasí s nedostatkom miesta. A nie je tomu inak ani na tunajšom cintoríne. Keď sa im minuli hrobové miesta, vykopali pozostatky, aby uvoľnili miesto pre nových nebožtíkov.

Lebky boli potom vyzdobené originálnou maľbou, ktorá okrem symbolov zahŕňala aj meno a údaje o narodení a úmrtí daného zosnulého.

Plavba po jazere

Ak si budete chcieť oddýchnuť po spoznávaní krás mesta, odporúčame požičať si loďku pre niekoľko osôb a vychutnať si hodinovú plavbu po jazere. Uvidíte Hallstatt z úplne inej perspektívy a my si tento jedinečný zážitok nevieme vynachváliť. Bol to veľmi príjemný únik z preplneného mestečka a dokonalá oáza pokoja.

Za túto hodinovú plavbu po Halštatskom jazere sme zaplatili 20 eur (za celú loďku).

Pri prehliadke mesta je stále nad čím žasnúť. Za zmienku určite stojí nádherné námestie Marktplatz v strede mesta, miestny cintorín, dva kostoly, či mestské múzeum, kde sa dozviete veľa informácií o halštatskej kultúre a nájdete tu množstvo vykopávok z danej doby.

Hallstatt má svoj pôvab v každom ročnom období a okúzli vás natoľko, že sa sem budete radi vracať znova a znova.

Zastávka pri Attersee

Počas nášho víkendového výletu do Rakúska sme sa ešte zastavili pri jazere Attersee, kde sme sa príjemne schladili v tej letnej horúčave. Je to vyhlásená rekreačná oblasť, kde si každý príde na svoje – milovníci pešej turistiky, cyklistiky, plávania či potápania.
Je tu veľmi kvalitná, priezračná voda, ktorá láka turistov aj z okolitých krajín.

Víkend v Hornom Rakúsku sme si maximálne užili aj vďaka našim kamarátom a určite sa sem čoskoro vrátime 🙂 .

Ak vás článok zaujal, budem vďačná za jeho zdieľanie a ak chcete sledovať aj naše ďalšie cesty, nezabudnite nám dať follow na Instagrame a Facebooku 🙂 .

omeskany let banner

Comments

 1. hwodencfäp says:

  Veľmi presne a autenticky opísaná atmosféra Hallstattu.
  Určite treba prísť min. okolo tej 7:00, pretože neskôr je to tam hrôza, preplnené parkoviská, dlhé kolóny,…
  ale inak sa Hallstatt určite oplatí vidieť!

  1. traveLiv says:

   Ďakujem za milý komentár 🙂

Pridaj komentár