Boracay

Miniatúrny ostrovček s rozlohou len 10,15 km² je ozajstnou perlou Filipín. Každoročne získava ocenenia za svoje prekrásne pláže a slávna Biela pláž dlhé roky patrila medzi top 3 najkrajšie na planéte. Tento ostrov z výšky pripomína motýľa, ktorý sa chystá rozprestrieť krídla a v najužšom bode je len 1 kilometer široký. Pôvodne bol obývaný kmeňom Ati, ktorý nájdete na ostrove aj dnes a spoznáte ich ľahko vďaka nižšiemu vzrastu, hnedej pokožke a najmä kučeravým vlasom.

Napriek tomu, že na Boracay nastal pred pár rokmi turistický boom, stále tu nájdete miesta, kde budete takmer sami a každý si tu pre seba nájde kúsok svojho raja. Hovorí sa, že tento ostrov si buď zamilujete alebo znenávidíte. My jednoznačne patríme do tej prvej skupiny a zažili sme tu čarovné chvíle. Medzi najväčšie lákadlá patrí samozrejme White beach – Biela pláž, ktorá je 5 km dlhá a je rozdelená na 3 časti – Station 1, 2 a 3. Toto rozdelenie pochádza ešte z doby, keď tu boli tri prístavy pre lode. Station 1 patrí medzi kľudnejšie, s luxusnými hotelovými rezortmi, Station 2, kde sa nachádza aj známy D´mall, je najrušnejší, s množstvom barov, reštaurácií, obchodov a nakoniec Station 3, kde chodia najmä batôžkari pre nižšie ceny ubytovacích zariadení a rodiny s deťmi ktorí hľadajú pohodu a kľud.
Ďalšia známa pláž na Boracay je Bulabog, ktorá sa nachádza na východnom pobreží ostrova a od novembra do júna tu fúka silný vietor, vďaka ktorému sú tu veľké vlny a preto ju navštevujú všetci milovníci vodných športov. Tu si môžete vyskúšať surfovanie, kiteboarding, windsurfing a iné.
Puka beach alebo Puka shell beach, ktorá je nazývaná podľa mušlí puka, ktoré miestni obyvatelia zbierajú a spracúvajú ich na nádherné umelecké diela a doplnky, ktoré ponúkajú turistom na predaj. Nachádza sa na severnom cípe ostrova asi 20 minút tricyklom (150pesos od Staion 2) od Bielej pláže a patrí medzi menej navštevované. Je tu taktiež jemný, biely piesok a priezračná voda. Osobne sme si najviac obľúbili práve túto pláž, pretože davy ľudí moc nemusíme a tu sme si našli aj miesto, kde sme boli prakticky sami, stačilo len preplávať pomedzi skaly.
Všetky pláže Boracay sú špecifické vďaka piesku, ktorý vôbec nepáli, aj keď naň celý deň svieti slnko. Je to spôsobené tým, že v skutočnosti nejde o piesok, ale o drť z koralov, ktorá prešla tráviacim traktom jedného druhu rýb a tento jemný prášok neabsorbuje slnečné žiarenie, preto sa po ňom môžete prechádzať aj počas najhorúcejších dní .

Ako sa dostanete na Boracay? Je to veľmi jednoduché. Letecky sa dopravíte z Manily do Caticlanu, čo je mesto 2 km od Boracay na susednom ostrove Panay. V Caticlane pristávajú len menšie, vrtuľové lietadlá, preto majte na pamäti váhový limit pre batožinu, čo je maximálne 10 kg, prípadne 5 kg, pokiaľ máte príručnú batožinu. Z letiska sa tricyklom alebo aj pešo ľahko dostanete do prístavu, ktorý sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od letiska. Nemusíte sa hneď nechať zlákať naháňačmi pri letisku, skôr než sa naplní minivan do prístavu, prejdete aj pešo. Tam si kúpite lístok na loď, ktorá vás za 10 minút prepraví priamo na Boracay. Tam si už v prístave odchytíte tricykel, ktorý vás odvezie k vášmu ubytovaniu. Ďalšia možnosť je medzinárodné letisko Kalibo, kde už nie ste limitovaný váhou pre batožinu, avšak sa nachádza 60 km od Boracay a do prístavu sa dostanete autobusom alebo vanom.

Pridaj komentár