Bohol

Neďaleko Cebu sa nachádza ostrov Bohol, kde sa budete cítiť ako v ozajstnej ríši snov. Nájdete tu naozaj všetko na jednom mieste – prenádherné biele pláže s koralovým pieskom, tyrkysové more, džungľu, hory, terasovité ryžové polia a krásne kostoly z obdobia španielskej kolonizácie.
Medzi najväčšie lákadlá patria jednoznačne Čokoládové hory – Chocolate Hills. Na 50 km² sa nachádza neuveriteľných takmer 1300 kopcov, ktoré dosahujú výšku 120 metrov. Sú obrastené zelenou trávou krajšou ako anglický trávnik a zaujímavosťou je, že v období sucha zhnednú a získavajú doslova čokoládovú farbu. Podľa filipínskej legendy sú kopce slzami obra, ktorý prechádzal krajinou a smútil za svojou milovanou ženou, ktorá zomrela. Pri dopade na zem každá jedna slza skamenela a tak vznikli tieto jedinečné kopce, ktoré sú aj pod ochranou UNESCO. Úžasnú vyhliadkovú stanicu nájdete v meste Carmen, kde sa vám po vystúpaní asi 200 schodov naskytne fascinujúci výhľad na Čokoládové hory.

Ďalšou atrakciou na ostrove je plavba po rieke Loboc, ktorá sa mi veľmi páčila, pretože to bol upokojujúci zážitok a hotový balzam na dušu. Plavba trvá asi hodinu, dostanete fantastický obed vo forme švédskych stolov kde nájdete tradičné filipínske jedlá, pritom sledujete život domorodých kmeňov, ktorí bývajú popri rieke a užívate si nádherný výhľad na prírodu, ktorá sa tu doslova vybláznila. Uvidíte tu krásne kvety, kokosové palmy, zeleň, vodopády a domčeky postavené na vode. Čas tu plynie tak pomaly a vy môžete na chvíľu zastaviť a užívať si všetky tie krásy Zeme.
Odporúčame vyskúšať si aj tzv. Zipline nad riekou Loboc, čo je tiež neopísateľný zážitok. Dráha vedie ponad rieku a prales, takže to určite neoľutujete.

Na ostrove Bohol žije aj najmenší primát na svete, malá opička tarsier a ak budete mať šťastie, v prírodnej rezervácii jednu – dve aj zahliadnete. Nebude to jednoduché, pretože opice merajú len necelých 15 centimetrov a ukrývajú sa na kmeni stromov. Určite ich však spoznáte vďaka obrovským očiam, ktoré na malom telíčku doslova žiaria.

Za návštevu stojí aj hlavné mesto Tagbilaran s prístavom, kostolmi, miestnymi trhmi a obrovským monumentom Blood compact shrine, ktorý bol postavený ako znak priateľstva medzi Španielmi a Filipíncami.

Najkrajšie pláže sa nachádzajú na susednom ostrove Panglao, s ktorým je Bohol spojený dvoma mostami. Asi najpopulárnejšia je pláž Alona beach, kde sú dokonalé podmienky na kúpanie aj potápanie a nachádza sa tu množstvo reštaurácií, barov, obchodov a zmenární. Je to akési centrum celého ostrova Panglao. Keď túžite po súkromí, vyberte sa radšej na pláž Dumaluan alebo neďalekú Bolod white beach, na ktorej cez týždeň nájdete minimum turistov a cez víkend tu chodia najmä skupinky domácich na barbecue party. My sme bývali na poslednej spomínanej Bolod beach a prežívali tu ničím nerušené voľné chvíle.

Ako sa dostať na Bohol? Takmer každú hodinu jazdí loď z Cebu do Tagbilaran a naspäť, lístky kúpite buď online cez Ocean jet alebo Supercat, viac info nájdete v článku doprava, aj s odkazmi na nákup lístkov. Na ostrov Bohol sa dostanete aj letecky, je to však menšie letisko a ceny leteniek nie sú také priaznivé ako ceny lístkov na loď. Plavba trvá 2 hodiny a je naozaj pohodlná. Ďalšia možnosť je tá, ktorú sme využili aj my, a to z mesta Oslob na ostrove Cebu, kde sme boli na výlete za žralokmi a nemali sme čas navyše na návrat do Cebu. Jednoducho sme sa spýtali miestnych, či nevedia o nejakej lodi ktorá premáva medzi Oslobom a Boholom a odpoveď bola áno, každý deň okolo obeda vyráža loď priamo na Panglao, vybavili nám aj odvoz na miesto, odkiaľ loď jazdí, pretože sami by sme ho nenašli, vedia o tom naozaj len domáci. Na celej lodi nás bolo asi 10 plus personál a bola to veľmi úsmevná cesta s množstvom zážitkov, keď nám vypovedal motor a takmer sa pod nami zlomila lavica na ktorej sme sedeli. Nuž, fandíme tým adrenalínovejším zážitkom.
Naspäť sme však využili služby Supercat a boli sme spokojní, až na hodinové meškanie.

Pridaj komentár