15+ funkcií Google máp, ktoré si zamilujete

Google mapy má v mobile skoro každý, ale málokto vie čo všetko táto aplikácia naozaj dokáže. Pri cestovaní je to jeden z najlepších spoločníkov, hlavne keď jeho možnosti viete využiť naplno.

Vytvorenie itineráru a vlastná mapa

Google umožňuje vo webovom rozhraní vytvoriť vlastnú, upravenú verziu máp. Kliknite na  https://www.google.com/maps/d/u/0/  a na tejto mape si môžete ľubovoľne vytvárať vrstvy, pridávať body záujmu s popisom a poznámkami, vlastné trasy a záujmové body. Mapu si uložíte cez „Exportovať do KML/KMZ“ alebo ju  môžete zdieľať.
Keď ste prihlásení pod tým istým účtom na mobile a aj na počítači, mapy sa automaticky zosynchronizujú. Ďalšia možnosť je využiť tlačidlo „Odoslať do vášho telefónu“ a na mobil príde SMS s odkazom na dané miesto.

Navigácia

Mapy môžu poslúžiť ako klasická navigácia, v ktorej môžete pridávať ďalšie zastávky, v možnostiach trasy nastaviť vyhnutie sa dialniciam, spoplatneným cestám a podobne.
Tip: na počítači si viete nastaviť trasu aj kliknutím pravého tlačidla myši („Trasa odtiaľto„, „Trasa sem„).

Premávka

Google mapy poznajú aj premávku vo väčších mestách a dokážu ju zobraziť na mapke.
Zelená cesta – značí normálnu premávku
Oranžová – pomalšia premávka
Červená – miesta kde sa tvoria zápchy a kolóny
V mobilnej aplikácii kliknite vpravo hore na okrúhlu ikonku a zobrazí sa nové okno s voľbami. Vo webovom rozhraní otvorte menu vľavo hore a kliknite na položku „Premávka„- na mape sa zobrazí aktuálny stav. Pokiaľ ste zvedaví ako bude vyzerať diaľnica napríklad v piatok večer o 18-tej hodine, v okníčku zmeňte „Aktuálna premávka“ na „Typická premávka“ a nastavte si deň a čas podľa seba.

Ako uložiť mapy do offline režimu

Nie vždy máte dostupné dáta alebo wifi. Google mapy viete použiť aj v tomto prípade, avšak už nebudete mať k dispozícii tak podrobné vyhľadávanie a aktuality.
Ako na to: Nájdete si v aplikácii lokalitu, ktorú si chcete uložiť (napr. mesto). Vyberiete si nejaký objekt a pri jeho detailoch uvidíte vpravo možnost „Stiahnuť„.  Potom sa zobrazí výrez mapy, ktorý bude uložený offline. Tento výber možete zoomovať a prispôsobiť si rozsah stiahnutej mapy. Čím väčší výber, tým viac miesta bude mapa v telefóne zaberať.

Zavolať si Uber alebo Grab priamo na mape

Zavolať si odvoz je možné priamo z aplikácie. Vytvorte si trasu a kliknite na ikonu panáčika s kufríkom. Mapy zobrazia možnosti ako je Uber alebo Grab (možnosti závisia od lokality a dostupnosti služieb) a pridajú aj odhad ceny v lokálnej mene.

Verejná doprava

Mapy dokážu vyhľadať aj spoje verejnej dopravy. Dokonca vás budú navigovať, na ktorú zastávku prejsť pešo, na aký spoj nastúpiť, kde prestúpiť/vystúpiť.
Aktivácia – zadáte trasu a z ponuky hore vyberiete Verejnú dopravu (Public Transport). Vybrať si môžete odchod hneď alebo na konkrétny čas.

 

Zdieľanie trasy

Naplánujte trasu a pošlite ju ostatným.
Ako na to: Vytvorte trasu vybratím počiatočného a konečného miesta. Kliknite na ikonu Menu (tri čiarky vľavo hore) a vyberte „Zdieľať alebo vložiť mapu„. Google vygeneruje jedinečný odkaz ktorý pošlete dotyčným osobám.
Tip: kliknite na „Krátka adresa URL“ – odkaz bude výrazne skrátený.
Druhá možnost je „Vloženie mapy“ kde nastavíte veľkosť a získate odkaz na html iframe kód, ktorý si vložíte na svoj web.

 

Zdieľanie svojej polohy

Ako na to: kliknete na ikonu Menu (tri čiarky vľavo hore), z menu vyberiete „Zdieľanie polohy„, nastavíte čas ako dlho bude poloha zdieľaná a zo zoznamu kontaktov vyberiete osoby.

 

Pešie chodníčky a treky

Hádate sa s kamarátom ktorá cesta je najkratšia? Stačí prepnúť na ikonku chodca a mapy sa prepnú do pešieho módu, kde vidíte vzdialenosť a odhadovaný čas do cieľa.

 

Google street view

Street view sa hodí na virtuálne prehliadky (pozrite si okolie ubytovania pred bookovaním), ale aj keď niečo hľadáte napríklad v rušných uliciach Bangkoku, tak si lokalitu prezriete dopredu a vidíte, čo môžete očakávať. Aktivovať sa dá malým panáčikom vpravo dole, ktorého „hodíte“ na miesto, ktoré si chcete pozrieť.
Tip pre rýchlejšiu navigáciu: v street view sa môžete pohybovať klávesami W,A,S,D, alebo šípkami, koliečkom myši zoomujete.

 

Výpravy Street View

Navštívte virtuálne Mount Everest, Angkor Wat, Jordánsko, Nepál a množstvo ďalších miest a krajín vďaka google výpravám: https://www.google.com/maps/about/treks/#/grid .

 

Cestovanie v čase

Google street view umožňuje nahliadnuť do minulosti, často až do roku 2007. V niektorých lokalitách sa v street view zobrazí ikonka hodín, keď na ňu kliknete, môžete posuvníkom meniť rok nasnímania lokality.

Recenzie a lokálny sprievodca

Google mapy umožňujú ohodnotiť každú reštauráciu, bar, atrakciu, vyhliadku, autopožičovňu… skrátka všetko čo majú na mape. Hodnotia bežní návštevníci a hodnotiť môžete aj vy. Dokonca môžete získať status local guide, ak budú vaše hodnotenia prínosné: https://www.google.com/local/guides/home .

Obľúbené časy

Okrem recenzií vám google pomôže vyhnúť sa davom. U niektorých atrakcií a hlavne u reštaurácií sú vidieť obľúbené časy návštevnosti.

 

Meranie vzdialenosti

Potrebujete odhadnúť vzdialenosť? Kliknite pravým tlačidlom na počiatočné miesto, z ponuky vyberte „Meranie vzdialenosti“ a potom klikaním ľavého tlačidla myši pridávate ďaľšie body.

 

Ako ušetriť na benzíne?

Google mapy sú v Kanade a USA ešte o krok ďalej a pri vyhľadávaní pumpy ukazujú aj aktuálne ceny benzínu.
Vedeli ste o všetkých funkciách Google máp, ktoré spomíname v článku? Ak nie, verím, že po jeho prečítaní ich začnete využívať naplno a budú vašim verným spoločníkom nielen na cestách v zahraničí, ale aj doma 🙂 .
Ak chcete vedieť o ďalších aplikáciách, ktoré výrazne uľahčujú cestovanie a my sami ich radi a často používame na našich potulkách po svete, určite si prečítajte tento článok, v ktorom som spísala našich TOP 11.

Pridaj komentár