33 zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli o Mjanmarsku – časť druhá

Inle lake Myanmar

Exotické Mjanmarsko nie je krajinou, kam by sa hrnuli davy slovenských turistov a veľa ľudí ani netuší, kde sa vôbec nachádza. Keď som doma povedala, že počas našej cesty po Ázii bude jednou z našich zastávok Myanmar (Mjanmarsko), v tom lepšom prípade aspoň vedeli o existencii tejto krajiny, ale to bolo asi všetko. Preto považujem za vhodné, aby som vám ho predstavila, napísala niekoľko faktov a zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť ešte predtým, než sa pustím do písania cestopisov. A som si istá, že z niektorých vecí budete v poriadnom šoku!

Prinášam vám druhú časť článku 33 zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli o Mjanmarsku:

17. Medzi Thajskom a Mjanmarskom existujú štyri pozemné hraničné priechody prístupné turistom. Sú to: Mae Sai – Tachilek, Mae Sot – Myawaddy, Phu Nam Ron – Htee Khee a Ranong – Kawthoung. Nie je to však ideálna voľba a všetky spomínané možnosti majú nejaké negatíva.
V prvom prípade sa napríklad dostanete len do mesta Tachilek a ďalej musíte využiť letecké spojenie. V druhom prípade autobus jazdí len každý druhý deň, takže vám často nezostáva nič iné, ako si zobrať taxík. V treťom prípade je problém hlavne vzdialenosť od civilizácie a extrémne dlhé presuny no a posledná varianta je tiež komplikovaná, pretože zahŕňa cestu loďou a takisto letecky ďalej do vnútrozemia.

18. Na vstup do krajiny potrebujú Slováci platný pas a vízum. Podmienky na udeľovanie víz sa neustále menia, ale dnes si ich môžete už veľmi jednoducho a pohodlne vybaviť z tepla domova a požiadať o tzv. elektronické vízum na tejto stránke. Takéto vízum je však platné len vtedy, keď do Mjanmarska vstupujete letecky.
Ak vstupujete do krajiny po zemi, je lepšie si ich vybaviť dopredu na niektorom konzuláte (napríklad v Bangkoku alebo Chiang Mai). Vybavenie takýchto víz trvá týždeň (za príplatok aj za jeden deň).

19. Mjanmarskí rybári majú jedinečnú techniku veslovania na člnoch jednou nohou. Takýto spôsob veslovania je špecifický len pre túto krajinu a je skutočne svetovou raritou. Tým, že svoje člny uvádzajú do chodu pomocou nôh im ostávajú voľné ruky, ktoré môžu naplno využívať na lov rýb.

20. Oblasť tzv. Zlatého trojuholníka, ktorú tvorí časť Thajska, Laosu a Mjanmarska patrí k najväčším producentom ópia na svete (na území Mjanmarska je to až 2500 ton ročne). V dedinke Sop Ruak, kde sa stretávajú hranice všetkých troch štátov sa nachádza Múzeum ópia (House of Opium), kde s hrdosťou prezentujú históriu tejto omamnej látky. Horské kmene dodnes radi bafkajú fajky s ópiom, ktorá je pre nich príjemným uvoľnením po celodennej náročnej práci na poliach.

21. V oblasti Zlatého trojuholníka žije aj horský kmeň Padaungov, ktorý sa preslávil najmä tým, že jeho príslušníčky majú na svojich krkoch bizarnú ozdobu v podobe mosadzných kruhov. Prvý krúžok dostane dievča približne v piatich rokoch a každým rokom im pribúdajú nové. Po dosiahnutí dospelosti tak nosia aj dve desiatky kruhov s hmotnosťou cez desať kilogramov (držala som ich v rukách a bola to teda poriadne ťažká váha, takže si naozaj neviem predstaviť, ako s tým dokážu žiť). Tieto kruhy im postupne stláčajú hrudný kôš, kľúčne kosti a opticky to pôsobí tak, ako keby mali predĺžený krk – odtiaľ pochádza ich prezývka „dlhokrké alebo žirafie ženy“ .

Dôvod, prečo to vlastne robia je neznámy, ale hovorí sa, že kedysi to slúžilo ako obrana proti šelmám, iná verzia je, že ich nosili preto, aby boli neatraktívne pre mužov z okolitých kmeňov, ale povráva sa aj to, že keď bola žena svojmu mužovi neverná alebo neposlúchala, tak za trest im obruč odňali a v dôsledku ochabnutých svalov mohla len ležať v posteli a keby náhodou vstala, tak by si zlomila väzy a zomrela. Nech už je pravdivá ktorákoľvek verzia, pre ženu to musí byť neskutočné utrpenie.


Tip: Prečítajte si aj prvú časť článku so zaujímavosťami o Mjanmarsku, kde sa dozviete niečo z histórie krajiny, o politickej situácii, obyvateľoch a ich tradíciách.


22. Téma mjanmarských ciest je kapitola sama o sebe. Cesty sú vo väčšine prípadov vo veľmi zlej kvalite, skôr nám pripomínali tankodrom a aj niekoľko kilometrov nám trvalo prejsť dlhé hodiny. Navyše to poriadne hádzalo, vytriaslo z nás aj dušu a nepríjemné boli aj serpentíny vysoko v horách, pretože vodiči všetky zákruty brali vo veľkej rýchlosti a keď sme videli tú priepasť pod nami, nebolo nám všetko jedno.

23. Mjanmarská kuchyňa je poriadne tučná. Všetky jedlá nechutne plávajú v oleji, na konci sa mi o kvapkajúcom oleji už aj snívalo (nepreháňam, keď som si objednala nejaké jedlo, doslova to plávalo v 1-2 centimetrovej vrstve oleja). Svetlou výnimkou bola famózna Shan rezancová polievka a šalát z čajových lístkov, ktorý som si dávala takmer každý deň. Výborne vám tu ugrilujú aj ryby a iné morské potvory. Ale všeobecne nám tu vôbec nechutilo, jedlo bolo fádne, nudné a mastné.

24. Možno by ste neverili, že aj v juhovýchodnej Ázii dostanete kvalitné, vynikajúce čapované pivo… a to rovno v Mjanmarsku. Na výber máte dokonca svetlé či tmavé. Za vyskúšanie určite stojí Myanmar beer, ktorý bol chuťovo fantastický a ako bonus dostanete na stôl aj misku orieškov, ktoré môžete konzumovať (pozor, sú vysoko návykové 🙂 ).

Kto by si však kupoval 620 ml pivo za 1,2$ keď za 1,5$ si môže kúpiť 7 deci mjanmarského rumu (Mandalay Rum), alebo za 2$ fľašu lokálnej whisky? Ja teda rozhodne nie 😀 ! pozn. Janko

25. Nielen pivo a rum majú výborné, ale aj víno. V blízkosti jazera Inle sa nachádzajú vinice Red Mountain Estate Vineyards, ktoré produkujú veľmi kvalitné víno, ocenené vysoko uznávanými kritikmi a napríklad ich Chardonnay z roku 2010 získalo bronzovú medailu v súťaži Najlepšie Chardonnay na svete v roku 2013. Sadenice pochádzajú z Európy, väčšina z Francúzska a zo Španielska a práve chladná klíma vo viac ako 1000 metrovej nadmorskej výške ponúka ideálne podmienky na pestovanie hrozna.
Mali sme ochutnávku štyroch vín a určite odporúčame ich vynikajúce Chardonnay, Late harvest (polosladké víno vyrobené zo 60% Muscat Petit Grain a 40% Sauvignon Blanc) a červený Shiraz. Fantastické víno sa vyrába aj v menších vinárstvach, napríklad v meste Pyin Oo Lwin (víno na báze ovocia, ako sú jahody, slivky alebo čučoriedky, ktoré majú vyššiu úroveň kyslosti).

26. Jazero Inle je skvostom Mjanmarska. Toto sladkovodné jazero sa nachádza v nadmorskej výške 900 metrov nad morom, je dlhé 22 km a má šírku 11 km. Na území tohto jazera žije viac ako 70 tisíc ľudí, ktoré majú svoje domčeky postavené na drevených koloch a aj keď na prvý pohľad pôsobia ako chatrče, majú zavedenú elektriku a aj vodovodné potrubie s pitnou vodou.
Inle má široké spektrum využitia – od rybárčenia, cez pestovanie zeleniny v plávajúcich záhradách, až po umývanie riadu, pranie bielizne a každodennú „hygienu“. Nájdete tu však aj rôzne dielne napríklad na výrobu cigár, šperkov zo striebra, tkania látok, hotely, reštaurácie, školu, poštu, dokonca aj pagody a chrámy. To všetko samozrejme na vode. Ľudia sa všade presúvajú na malých loďkách.

27. Krajina sa môže pochváliť aj niekoľkými superlatívmi. V meste Amarapura sa nachádza najväčší teakový most na svete s dĺžkou 1,2 km, v Mingune neďaleko Mandalay nájdete najväčší funčný zvon na svete vážiaci až 90 ton a takisto najväčšiu nedokončenú pagodu Pahtodawgyi, Kuthodaw Pagoda sa zasa môže pochváliť najväčšou knihou na svete vytesanou na obrovské kamenné dosky.

28. Realitou niektorých mjanmarských miest je bohužiaľ aj špina, smog a neznesiteľný smrad. Úplne bežnou záležitosťou boli potkany pobehujúce okolo odpadkových košov, vo vývarovniach pod stolom a niektoré štvrti nám pripomínali druhú svetovú. Takže varovanie pre slabšie povahy – okrem nádherných miest sa pripravte aj na veľkú chudobu, ošarpané budovy, potkany, bezdomovcov a zápach v uliciach.

29. Na územie chrámov a posvätných miest môžete vstúpiť v Mjanmarsku len naboso. Občas to nebolo nič príjemné, najmä keď boli cesty a chodníky celé zašpinené od vtáčieho trusu, betelových pľuvancov a navyše bol asfalt úplne horúci keďže naň celý deň svietilo ostré slnko. Na konci dňa sme zakaždým hodinu drhli nohy, ktoré boli čierno-čierne 😀 .

30. Starobylé úchvatné mesto Bagan je to najlepšie, čo môžete v Mjanmarsku vidieť. Takmer 3000 zachovalých stúp a pagod, ktoré sú obklopené džungľou plnou zelene, zaberá plochu veľkú ako celá Bratislava. Po Bagane sa môžete pohybovať na bicykli alebo elektronickom bicykli, skútre sú oficiálne zakázané, avšak my sme stretli niekoľko ľudí (samozrejme lokálnych), ktorí sa na nich veselo vozili.

31. Na vstup do niektorých oblastí krajiny musíte zaplatiť tzv. turistické vstupné. Platí to napríklad pre územie starobylého mesta Bagan, jazera Inle, ale aj mesta Mandalay a jeho okolia. Ide o nemalé čiastky, tak pri vašom rozpočte na cestu na to dopredu myslite.

32. Aj keď boli obyvatelia Mjanmarska ťažko skúšaní osudom, patria k najmilším a najusmievavejším ľuďom vôbec v celej JV Ázii. Sú veľmi priateľskí a pohostinní, vždy vám radi pomôžu. Úprimne sa tešia z toho, že ste sa rozhodli navštíviť ich krajinu, neustále na vás mávajú, usmievajú, fotia sa s vami a majú z toho veľkú radosť.

33. Možno ste v médiách zachytili informácie o obrovskej „genocíde“ , ktorá je páchaná v Mjanmarsku voči moslimskej menšine Rohingov a tí sú násilným spôsobom vyháňaní z krajiny, ženy znásilňované a dochádza ku krvavým konfliktom. K tejto téme sa nebudem nejak extra vyjadrovať, chcem iba povedať toľko, že médiá často prinášajú len časť pravdy a tú treba hľadať z viacerých zdrojov.
Veľa ľudí sa ma v dôsledku medializovaných informácií pýta, či som sa necítila v ohrození počas nášho pobytu, či je aktuálna situácia v Mjanmarsku naozaj taká vážna, že by mali odložiť jeho návštevu a podobne, tak vám poviem, že ani raz sme sa necítili v nebezpečí, bežné turistické miesta sú absolútne ochránené pred akýmkoľvek konfliktom, takže sa nemusíte ničoho obávať.
Samozrejme by ste sa mali rozhodne vyhýbať najmä hraniciam s Bangladéšom (práve do tejto krajiny utekajú Rohingovia) a niektorým oblastiam, kde sú dodnes vojenské konflikty (kam by vás aj tak nepustili len tak bez povolenia). Takže ešte raz opakujem, turistické miesta sú úplne bezpečné a nič vám tu nehrozí.

Mjanmarsko bolo pre nás zatiaľ tou najväčšou exotikou a kombinácia všetkých ich miestnych zvyklostí pôsobila občas až bizarným dojmom. Dúfam, že týmto článkom sa mi podarilo priblížiť vám túto krajinu, ich tradície, obyvateľov a dozvedeli ste sa aj niečo nové 🙂 .

Pridaj komentár