Spoznajte 9 najkrajších pražských záhrad a parkov (podľa nás)

Čarovná Praha právom patrí medzi najkrajšie európske metropoly. Je plná kultúrnych, historických a architektonických pamiatok, rozkošných dláždených uličiek v Starom meste, nádherných námestí, ale aj rozmanitých záhrad či parkov. Možno sa vám po celodennom spoznávaní krás Prahy zacnie po troche odpočinku a budete hľadať miesto, kde si môžete vychutnávať ničím nerušený pokoj a relaxovať.

Vždy, keď máme s Jankom voľnejšie dni alebo chceme len tak utiecť pred davom turistov v centre Prahy, tak naše kroky vedú do niektorého z pražských parkov a záhrad, ktoré sú pre nás takou zelenou oázou pokoja uprostred rušného veľkomesta.
Keď som nedávno na sociálne siete pridala zopár fotiek z týchto miest, doslova ste ma zaplavili správami (čomu sa samozrejme veľmi teším) a úprimne ma prekvapil váš záujem, preto som sa rozhodla, že dám dokopy tento článok s tipmi na naše najobľúbenejšie parky a záhrady v Prahe.

V článku nájdete známe, aj menej známe miesta, ktoré navštevujú najmä domáci a verím, že si vyberiete z tohto zoznamu aspoň jedno miesto, ktoré vás osloví.

#1 Vojanovy Sady

Neskutočný pokoj priamo v historickom centre neďaleko Karlovho mostu ponúkajú  Vojanovy sady, kde si môžete sadnúť na lavičku pod rozkvitnuté stromy a relaxovať. Najkrajšie je tu na jar, kedy okrem ovocných stromov nádherne kvitnú aj magnólie.

Zaujímavým spestrením sadov sú voľne sa pohybujúce pávy, ktorých je tu naozaj veľké množstvo. Okrem toho tu nájdete dve kaplnky – Kaplnka sv. Terézie a Kaplnka sv. Eliáša s kvapľovou výzdobou a nástennými maľbami, slnečné hodiny zo 17. storočia, menšie jazierko, či vyhliadkovú terasu s lavičkami a ružovými pergolami. Je považovaná za najstaršiu čiastočne zachovalú záhradu v Prahe.

Na toto miesto chodím veľmi rada rozjímať, prečítať si knižku v tieni stromov pri jazierku alebo obdivovať už spomínané kvitnúce magnólie.

Psíčkarov určite nepoteší, že je tu zákaz vstupu so psami.

Ako sa sem dostanete: Vstup je z ulice U Lužického semináře, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti zastávky električiek a metra A – Malostranská

Otváracia doba: december – január: 8 – 16

                            február – marec: 8 – 17

                            apríl – september: 8 – 19

                            október – november: 8 – 17

Vstupné: Zadarmo

#2 Vrtbovská záhrada

Na svahu Petřína sa nachádza jedna z najkrajších a najvýznamnejších barokových záhrad v Prahe, Vrtbovská záhrada. Bola vybudovaná v miestach bývalej vinice v rokoch 1715 – 1720 pre Jána Jozefa grófa z Vrtby, najvyššieho kastelána Pražského hradu. Autorom návrhu je  František Maxmilián Kaňka.

Kaňka sa zaslúžil nielen o prestavbu paláca, v ktorom sa gróf zdržiaval, ale aj o vytvorenie unikátnej barokovej záhrady, ktorá ho obklopovala. Za pomoci dokonalého sochárskeho umenia Matyáša Bernarda Brauna a vďaka freskám Václava Vavřinca Reinera bol vytvorený prekrásny areál, ktorý je doteraz považovaný za jednu z najatraktívnejších záhrad svojho druhu.

Vrtbovská záhrada je tvorená terasami v troch výškových úrovniach a z každej z nich sa pred vami otvorí očarujúci výhľad. Tieto terasy sú prepojené širokými schodiskami a navzájom sa prelínajú. Vďaka tomu si môžete z vtáčej perspektívy prezrieť napríklad Pražský hrad, Chrám svätého Mikuláša a z najvyššej úrovne terasy sa pred vami otvorí panoráma mesta a fascinujúce výhľady na Malú Stranu.

O existencii tejto záhrady sme s Jankom dlho nevedeli, aj keď sa nachádza priamo v historickom centre Prahy, vstup do nej je úplne nenápadný a natrafili sme na ňu náhodne, pri prechádzke Malou Stranou. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme ju objavili a právom patrí do tohto nášho zoznamu. Je to prekrásne miesto a tie výhľady na Prahu stoja jednoznačne za to.

Ako sa sem dostanete: Vstup je z ulice Karmelitská, asi 100 metrov od Chrámu sv. Mikuláša (zastávka električky – Malostranské náměstí)

Otváracia doba: apríl – október: 10 – 18

Vstupné: Dospelí – 80 Kč

                Znížená cena – 70 Kč (seniori, študenti)

                Deti do 15 rokov – 60 Kč

#3 Valdštejnská záhrada

Táto záhrada patrí medzi najvýraznejšie stavby českého raného baroka. Nachádza sa v areáli Valdštejnského paláca na pražskej Malej Strane, ktorý je sídlom Senátu Českej republiky. Dominantou záhrady je kolosálna stavba Sala terrena, kde sa v letných mesiacoch konajú koncerty a rôzne kultúrne akcie. Vždy, keď prídem do Valdštejnskej záhrady, najviac obdivujem majestátnu kvapľovú stenu, ktorá na mňa pôsobí mystickým dojmom. Keď sa na ňu viac zahľadíte, môžete si v nej všimnúť rôzne postavičky zo zvieracej ríše, či smiešne ľudské tváre a príšery. Fantázii sa medze nekladú 🙂 .

Súčasťou záhrady je okrem Valdštejnského paláca, Sala terrena a kvapľovej steny aj rybník s umelým ostrovčekom so sochou Herkula, fontána, množstvo sôch a nájdete tu aj voľne sa pohybujúce pávy, divoké kačice, pestrofarebné ryby v jazierku a výry v obrovskej voliére.

Ako sa sem dostanete: Vchod je z Letenskej ulice, z prvého nádvoria Valdštejnského paláca alebo bránou od stanice metra A – Malostranská.

Otváracia doba: apríl – október: 10 – 18 (jún až september o hodinu dlhšie, do 19-tej)

Vstupné: Zadarmo

#4 Záhrada Kinských

Táto rozsiahla záhrada leží na južnom a juhovýchodnom svahu Petřína. Od ostatných petřínskych záhrad je oddelená Hladovým múrom, vybudovaným za Karla IV. Spočiatku tu boli lesy, neskôr vinice a začiatkom 19. storočia tieto pozemky kúpila rodina Kinských, ktorá si tu dala postaviť letné sídlo so záhradou v anglickom štýle. Stavba letohrádku bola ukončená v roku 1831 a v súčasnosti slúži ako Národopisné múzeum.

Záhrada Kinských ponúka návštevníkom nielen prekrásnu prírodu, ale predovšetkým veľa stavieb a objektov, ktoré záhradu dotvárajú k dokonalosti. Pri prechádzkach kľukatými cestičkami uvidíte pieskovcové skaly, vyhliadky, niekoľko jazierok, vodopády, schody po ktorých tečie voda, drevené mostíky, pravoslávny kostolík, detské ihrisko a ďalšie prírodné krásy. Výhľady na Prahu sú z tejto záhrady na nezaplatenie.

Obrovskou raritou týchto záhrad je „putovný“ drevený Kostol sv. Michala, ktorý bol rozobraný a privezený z Podkarpatskej Rusi v roku 1929.

Veľmi tu oceňujem, že všetky vstupy do Záhrady Kinských sú bezbariérové a v miestach kde sú schody, je vždy možnosť odbočiť na cestu, ktorá formou rampy schodiská obchádza.

Ako sa sem dostanete: Hlavný vstup je z Námestia Kinských (zastávka električky – Švandovo Divadlo), ďalšou možnosťou je využiť vstupnú bránu na vrchu Petřín (nachádza sa medzi Koleje Strahov a Ružovým sadom)

Otváracia doba: Celoročne voľne prístupná

Vstupné: Zadarmo

#5 Havlíčkovy sady (Grébovka)

Náš absolútny favorit spomedzi pražských parkov, Grébovka, je inšpirovaný talianskou renesanciou a naozaj tu budete mať pocit, že ste sa na chvíľu ocitli v úplne inej krajine. Park sa rozkladá v Prahe 2 na Vinohradoch a nachádza sa v ňom nádherná novorenesančná budova Grobeho vila, fontána s vodnou kaskádou, jazierko, očarujúca umelá jaskyňa Grotta, kaviareň Pavilón Grébovka, detské ihrisko a množstvo trávnatých plôch ako stvorených na piknik v prírode.

Každoročne sa tu koná tiež obľúbené vinobranie. Víno tu však môžete ochutnať celoročne, a to vo Viničnom altánku s romantickým výhľadom na vinice rozprestierajúce sa pod ním (Viničný altánok je momentálne zatvorený, nakoľko tu prebieha rekonštrukcia).

Keďže sme s Jankom milovníci dobrého jedla a kvalitného vínka, toto miesto máme obzvlášť veľmi radi a myslím si, že každý vinár si tu nájde to svoje. Tunajšie vinice majú rozlohu 1,7 ha a ročne sa vyprodukuje približne 4 000 litrov vína. Pestujú sa tu odrody Müller Thurgau, Ryzling rýnsky, Rulandské šedé, Hibernal, Rulandské modré, Modrý Portugal, Dornfelder a  Neronet, ktoré môžete degustovať priamo v altánku a k tomu si dopriať rôzne talianske špeciality a francúzske syry.

Ako sa sem dostanete: Prvá možnosť je električkou na zastávku Jana Masaryka (a ďalej pešo až na ulicu Rybalkova, kde je vstup do Havlíčkovych sadov), ďalšou možnosťou je metrom A na stanicu Náměstí Míru, odkiaľ budete pokračovať pešo ulicami Americká a Kopernikova až k vstupu do sadov z ulice U Havlíčkových sadu priamo nad Grottou a poslednou možnosťou je zo stanice Nádraží  Vršovice ulicou U vršovického nádraží cez mostík na druhú stranu Botiča (vchod do záhrady vľavo).

Otváracia doba: zimná: 6 – 22

                            letná: 6 – 24

Vstupné: Zadarmo

#6 Stromovka (Královská obora)

Jeden z najväčších pražských parkov nájdete v Prahe 7, v susedstve holešovického Výstaviště. Stromovka, pôvodne Kráľovská obora je skutočne majestátny, anglický park, ktorý je zelenou kvitnúcou oázou v srdci Prahy.
Možností, ako využiť voľný čas na tomto mieste je neúrekom – pri pikniku v tráve pod klenbou storočných stromov, behom, korčuľovaním, alebo pri obyčajnej prechádzke s kamarátmi alebo deťmi. Prípadne poznávaním, nakoľko tu nájdete Planetárium hl. mesta Prahy, kde možno denne vídať náučné programy o planétach a iných zaujímavostiach vesmíru. Oborou vedie náučno-zábavný chodník „Stromovkou za poznaním“.  10 stanovíšť poskytuje návštevníkom nielen zaujímavé informácie o faune, flóre a histórii parku , ale zároveň láka k športovému vyžitiu a pobaveniu počas jeho návštevy.

Nachádza sa tu kráľovský lovecký letohrádok, spomínané planetárium, niekoľko rybníkov, detských ihrísk, vonkajšie fitness, reštaurácia Vozovňa Stromovka, či unikátna a dodnes funkčná pamiatka – Rudolfova štôlňa, ktorá Stromovku kedysi zásobovala vodou.

Ako sa sem dostanete: Električkou – zastávka Výstaviště, autobusom č. 131 – zastávka Sibiřské nám., prípadne parníkom z Rašinovo nábřeží

Otváracia doba: Celoročne voľné prístupná

Vstupné: Zadarmo

#7 Letenské sady

Tento park ponúka ikonické a tie najkrajšie výhľady na historické centrum Prahy a pražské mosty. Je to miesto, kam chodíme s Jankom často a veľmi radi. V parku možno tráviť čas nielen príjemnými prechádzkami po rozľahlom areáli, posedením s priateľmi, usporiadaním pikniku, ale aj športovými aktivitami ako je beh, in-line korčuľovanie, jazda na skateboarde, často sa tu cvičí joga, tai-či alebo aerobik a iné skupinové cvičenia.

Poteším aj gurmánov, nakoľko sa tu nachádzajú dve výborné reštaurácie. Vo východnej časti parku pri Letenskom zámečku sa nachádza obľúbená vonkajšia reštaurácia, kde sa podávajú najmä tradičné české pokrmy a výborné pivo. Druhá reštaurácia v západnej časti parku sa volá Hanavský pavilon, ktorá je zameraná na zážitkovú gastronómiu a obdivovať môžete aj jej krásny interiér.

Dominantou Letenských sadov je obrovský metronóm. Toto kyvadlo je dnes osadené na mieste monumentálneho Stalinovho pomníka, ktorý bol odstránený v novembri 1962. Zaujímavosťou je, že inštaláciu kyvadla nemohla vykonávať pozemská technika kvôli obavám z porušenej statiky podstavca po odstrelení Stalinovho pomníka, preto ho na miesto osadila obria helikoptéra.

Ako sa sem dostanete: Metrom, linkou A – výstup na stanici Hradčanská, potom pešo až k Letenským sadom (cca. 7 minút) alebo električkou na zastávku Sparta

Metrom, linkou B – výstup na stanici Náměstí republiky a následne električkou na zastávku Sparta

Metrom, linkou C – výstup na stanici Vltavská a následne električkou na zastávku Sparta

Otváracia doba: Celoročne voľne prístupná

Vstupné: Zadarmo

#8 Sacré Coeur

Uprostred uponáhľaného sveta nájdete miesto plné zelene. Malý park Sacré Coeur sa nachádza na pražskom Smíchove. Ešte v prvej polovici 19. storočia boli na jeho  mieste vinice a ovocné sady, neskôr  tu vznikol park ako súčasť dievčenského kláštora Sacré Coeur. Dnes je tento park veľmi príjemným miestom nielen na oddych, piknik v prírode, ale napríklad i na šport, pretože sa tu nachádzajú outdoorové fitness stroje a na svoje si tu prídu aj rodinky s deťmi . Súčasťou parku je totiž detské ihrisko, lanový most či minizoo. Príjemným bonusom je výhľad na Smíchov a časť Prahy na pravom brehu Vltavy. Určite sa tu zastavte (nielen po vyčerpávajúcich nákupoch), ak budete v týchto končinách 🙂 .

Ako sa sem dostanete: Park Sacré Coeur je prístupný pešou lávkou z prvého poschodia obchodného centra OC Nový Smíchov alebo z ulice Drtinova.

Otváracia doba: Celoročne voľne prístupná

Vstupné: Zadarmo

Všetky vyššie spomenuté parky a záhrady nájdete buď priamo v historickom centre, alebo širšom centre Prahy, no tento zoznam by nebol kompletný, ak by som nepridala posledný, náš bonusový tip. Toto miesto je totiž tak jedinečné, že by bola škoda ho nespomenúť, aj keď sa nenachádza priamo v Prahe.

#9 Průhonický zámecký park

Rozprávková príroda na dosah od hraníc hlavného mesta, len 10 kilometrov od centra Prahy – to je Průhonický zámecký park, jeden z najväčších (s rozlohou 250 ha) a najkrajších parkov v Českej republike.

Průhonický park založil gróf Arnošt Emanuel Silva Tarouca v roku 1885 a začal tvoriť park podľa svojich predstáv. Porasty drevín, skupiny stromov a kríkov sa striedajú s voľnými lúčnymi plochami, s rybníkmi, potokmi a ich slepými ramenami. Průhonický park je vrcholným krajinárskym dielom na európskom kontinente.

Najkrajší je park na jar, kedy tu kvitne množstvo zaujímavých rastlín. Výnimočná je zbierka rododendronov čítajúca okolo 8000 kusov.

Dominantou parku je nádherný novorenesančný zámok, ktorý je v súčasnosti sídlom Botanického ústavu a častým dejiskom rôznych kultúrnych a spoločenských udalostí. Toto miesto inšpirovalo aj mnohých filmárov a bolo tu natočených niekoľko rozprávok. Je to totálna romantika, takže ak chcete potešiť svoje polovičky, určite ich sem zoberte na romantickú prechádzku 🙂 .

Průhonický park je Národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Ako sa sem dostanete: Verejnou dopravou – z Prahy zo stanice metra C „Opatov“ autobusom číslo 363, 385 do stanice „Průhonice“.

                                      Autom – Po diaľnici D1, EXIT 6, Průhonice – z námestia vjazd na parkovisko pred Průhonickým zámkom

Otváracia doba: november – február: 8 – 17

                            marec: 8 – 18

                            apríl: 8 – 19

                            máj – september: 8 – 20

                            október: 8 – 19

Vstupné: Sezóna vedľajšia (1.11.-31.3.) / hlavná (1.4.-31.10.)

                 Dospelí: 50/80 Kč

                 Znížené vstupné (seniori, študenti, deti 6-15 rokov): 30/50 Kč

                 Deti do 6 rokov, ZŤP + doprovod: zadarmo

Tak, a to by bolo na dnes všetko. Prekrásnych parkov a záhrad je v Prahe neúrekom, no všetky tipy by sa do jedného článku nezmestili, preto ho berte, prosím s rezervou. Sú to miesta, ktoré máme my osobne najradšej a ktoré často navštevujeme.

Som zvedavá aj na vaše názory. Ktorý park alebo záhradu máte v Prahe najradšej vy? Napíšte mi vaše tipy do komentárov, rada sa nechám inšpirovať 😉 .

Ak sa vám článok páčil, môžete ho zazdieľať aj vašim kamošom, budem za to zo srdca vďačná.

Pridaj komentár