12 známych slovenských travel blogerov inšpiruje a radí: Kam sa vybrať na jesennú dovolenku?

Italy

Letné prázdniny sú nenávratne preč, s pribúdajúcimi chladnými a daždivými dňami aj my nabaľujeme na seba vrstvy oblečenia a pomaly odpočítavame čas do najbližších horúcich letných dní. Nezúfajte!

Pre mnohých z nás je práve jeseň ideálnym obdobím, kedy vyraziť  na objavné cesty a dovolenka mimo sezóny so sebou nesie množstvo skvelých výhod. Menší počet turistov, lepšie ceny za ubytovanie a služby, lacné letenky, väčšia pohoda, nepreplnené horské chodníky a v mnohých prímorských oblastiach ešte stále príjemná teplota vody. Toto všetko si môžete vychutnať, ak si naplánujete pobyt v zahraničí alebo na Slovensku práve teraz, v jesenných mesiacoch.

Otázka znie, kam sa teda vybrať? Ktorá destinácia je najpútavejšia? Oslovili sme známych slovenských travel blogerov, ktorí vám prinášajú kopec úžasných tipov na nezabudnuteľnú jesennú dovolenku.


Cestuj Za Menej odporúčajú: Maroko

Maroko je krajina, o ktorej veľmi často v dobrom rozprávame.  Je to krajina plná kontrastov, exotických vôní, plná  farieb, a na jej spoznanie by ste potrebovali týždne, možno i mesiace. Nachádza sa tam mesto, ktoré si získalo naše srdcia a tým mestom je Marrakéš.
Ideálna destinácia na jesenný výlet. My sme tam boli zatiaľ na jeseň 2x v novembri. Počasie bolo ideálne na spoznávanie. Ani moc teplo, ani zima. A v akcii tam viete zohnať letenky už okolo 50€, a to sa naozaj oplatí.

A čo v tomto meste musíte zažiť?  Určite sa vydajte do úzkych uličiek v šialenej medine, ochutnajte famózny street food (nesmiete odísť bez toho, aby ste okúsili Tajine), oddýchnite si v nádherných záhradách, nakúpte u miestnych predajcov a večer skloňte hlavu v tradičnom riáde ako z tisíc a jednej noci.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),


Ivana Grešlíková odporúča: Ukrajina

Aj keď má Ukrajina osobitné čaro v každom ročnom období, jeseň je o niečo špeciálnejšia. Babie leto dovoľuje kaviarňam nechať rozostavané terasy v tichých uličkách, kde hrá v Užhorode či Ľvove z reproduktorov blues alebo pouličný huslista ukrajinskú klasiku, Karpaty zažijete v ich najfarebnejších tónoch roka, a pouličné trhy v ktoromkoľvek meste budú plné voňavého hrozna, muštu, žltých dýň a zavarenín z jesennej úrody.

Pokiaľ chcete zažiť pohodové ukrajinské mestá, Užhorod prekvapí svojimi kaviarňami, čoraz populárnejší Ľvov detto. Nehovoriac o množstve koncertov, festivalov hudby, filmu, kníh.
Podobne ako iné európske krajiny, kedy na jeseň končí hlavná turistická sezóna, aj na Ukrajine nájdete menej turistov, ale o to viac prekvapení. Stačí vybrať sa do Mukačeva, mimo centrum Ľvova, menej známych ulíc a námestí Kyjeva, zájsť do Ivano-Frankivska alebo Odesy.

Ak chete vidieť Ukrajinu na jeseň, sledujte moju mesačnú cestu po krajine na Instagrame.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivana Grešlíková (@ivanagreslikova),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivana Grešlíková (@ivanagreslikova),


She Makes Me Travel odporúča: Za vínom do Slovinska

Slovinsko v súčasnosti patrí medzi navštevované destinácie, najmä vďaka popularite na sociálnych sieťach. Ponúka však omnoho viac ako ikonické jazero Bled či adrenalínové vodné športy na rieke Soča. Koncom jari som navštívila údolie Vipava, jeden z vinárskych regiónov na juhozápade krajiny.

Kopce, kľukaté cesty, rozsiahle vinice a kamenné usadlosti, trochu mi tento kraj pripomínal talianske Toskánsko. Víno je však vo Vipave iné ako v Taliansku, chuťovo bližšie k nášmu. Čo je veľkým plusom, vinársky výlet do Vipavy vás nezruinuje, keďže vína stoja od 5 eur za fľašu. A to sa nebavíme o lacnejších či menej kvalitných, všetko sú to lahodné vína z prevažne menších rodinných vinárstiev.

Určite si dohodnite aj degustácie, domáci sa o vás postarajú ako o kráľov a stoly sa budú prehýbať nielen pod vínom, ale aj pod haldami skvelého jedla. Okrem toho je Vipava aj rajom pre športovcov a milovníkov turistiky, keďže tam nájdete krásne cyklo trasy a turistické chodníky. Určite navštívte aj niektorú z jaskýň, mňa veľmi očarili Škocjanske jame.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VERONIKA & (sometimes) KAROL (@shemakesmetravel),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VERONIKA & (sometimes) KAROL (@shemakesmetravel),


Life Is Better In Bikinis odporúča: Cyprus

Na jesennú dovolenku odporúčam všetkým kategóriám, či už mladým ľuďom, rodinkám s deťmi tak aj starším párom navštíviť grécku časť ostrova Cyprus. Výborné letecké spojenie so spoločnosťou WizzAir z Budapešti alebo dokonca z Košíc či Viedne s Austrian Airlines.

Na jeseň je v oblasti Ayia Napa/Protaras stále krásnych 23-26 stupňov a z vlastnej skúsenosti viem, že kúpanie v mori nie je tiež žiadou výnimkou. Veľkým benefitom toho, že pocestujete do tejto turistami populárnej destinácie mimo sezónu je okrem menšieho počtu ľudí aj pokles cien ubytovania a služieb.
V prípade, že hľadáte únik do tepla z upršaného Slovenska a na jesennú dovolenku chcete vycestovať vrámci Európy, môžem Vám všetkými desiatimi odporučiť Cyprus.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Juliana Antožyová (@life_is_better_in_bikinis),

#cestujemespolu odporúčajú: Srí Lanka

Ostrov v Indickom oceáne, v minulosti označovaný ako Cejlón, dnes všetci poznáme skôr pod označením Srí Lanka. Exotická, chutná, netradičná, cenovo veľmi dostupná, surferská aj hikerská, no najmä bezstarostná. Možno aj preto sa hovorí o Srí Lanke ako o “Indii pre začiatočníkov”.
Často sa sem letí cez Dubaj (možnosť príjemného stopover-u) a ešte častejšie si návštevu Srí Lanky cestovatelia spoja s Maldivami, ktoré sú skutočne neďaleko.

Srí Lanku si užijete do sýtosti najmä bez cestovky, všetko si poľahky zabezpečíte aj priamo na mieste a hlavne – pre milovníkov pláži je Srí Lanka rajom, pre milovníkov túr je jej stredozemie zážitkom na celý život. Napriek nedávnym nešťastiam (bombové útoky v hlavnom meste) je teraz ideálny čas na navštívenie ostrova.
Od jesene až do našej jari je ideálnou destináciou juh a juhozápad Srí Lanky. A koľko stojí taká dvojtýždňová dovolenka v takejto exotike? Budete prekvapení, keď to zistíte.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený hanka & jozo (@cestujemespolu),


Nie Je Túra Bez Štúra odporúča: Slovensko

Keďže je môj blog „Nie je túra bez Štúra“ o cestovaní a spoznávaní Slovenska, tak aj môj tip na jesennú dovolenku bude slovenský. Jeseň je plná farieb a príjemného počasia (ak si odmyslíme tie upršané dni), preto je podľa mňa ideálne byť čo najviac počas tohto ročného obdobia v prírode.

Vysoké Tatry ponúkajú menej, ale aj viac náročné túry a tak si môžete vybrať, ktorá je pre vás tá ideálna. Ak si trúfate na náročnejšiu túru, tak odporúčam výstup na Kriváň. Len nezabudnite na to, že ide o celodennú túru, dobré je vyzbrojiť sa vhodným oblečením a topánkami.
Rovnako tak aj pitím a jedlom, keďže smerom na Kriváň sa nenachádza žiadna chata. Na trase sa tiež nenachádzajú žiadne rebríky či úchyty. V niektorých miestach by sa však podľa mňa celkom zišli, hlavne vo finálnej fáze, keď som mal pocit, že namiesto turistu je zo mňa zrazu horolezec. Posledný kilometer totiž tvorí čisto skalnatý terén, kde je potrebné k lezeniu zapojiť aj ruky.

No byť na vrchu, teda v cieli, je pocit, ktorý vám vynahradí všetko hundranie počas dňa. A to sa týka výstupu na akýkoľvek štít v Tatrách. Rovnako tak je tam počas jesenných dní oveľa menej turistov ako napríklad počas leta, o to viac si ich môžete vychutnať.


Street Food Hunters odporúča: Uzbekistan

Ak nepotrebujete k dokonalej dovolenke či ceste more s plážami, tak skúste na jeseň niečo menej tradičné a to región strednej Ázie. Stále nepatrí k miestam, kde by vás čakal dav turistov a preto ucítite krásu autentického cestovania. Milujete spoznávanie miest nasiaknutých históriou, príbehmi či legendami? Vyberte si Uzbekistan a zamilujete sa do neho.
K príjemným bonusom patrí aj to, že nám pred mesiacmi zrušil vízovú povinnosť a tak je cesta sem podstatne jednoduchšia ako pred rokmi.

Uzbekistan prekvapí svojimi miestami, ktoré pretínali bájnu Hodvábnu cestu. Nebudete si vedieť vybrať či je krajší monumentálny Samarkand s odkazom Timura Veľkého alebo stredoveká Buchara so svojimi uličkami a bazármi s vôňou korenín či starými medresami. Ak sa odrazu na jednu stranu prikloníte, prídete do Chivy a rebríček sa zase zmení! Spomienky na to ako pod staručkými fasádami či pod morušovníkmi popíjate nekonečné misky zeleného čaju a ochutnávate šašlíky či plov budú silné aj po rokoch.

Chcete dobrodružstvo? Vyberte sa k Aralskému jazeru, prehľadávajte Chorezm a hľadajte ruiny starobylých pevností alebo sa pozrite do hôr neďaleko Taškentu. Uzbekistan má všetko a práve jeseň je obdobím, kedy je tu príjemná klíma, rozvíja sa sezóna a bazárové obchodíky sú plné ovocia a slávneho samarkandského hrozna. Uzbekistan je lacná, blízka a totálna exotika!


Cestuj s deťmi odporúčajú: Severné Taliansko

September je pre cestovanie po Taliansku ako stvorený. Na severe Talianska, 7 hodín jazdy od Slovenska si dokáže rodina užiť naozaj všetko. Aj počasie je tu stále stabilné, teplé.

Najväčší taliansky aquapark Caribe Bay / bývalá Aqualandia, je aquapark, ktorý odporúčame navštíviť aj bezdetným párom. Nachádza sa v meste Lido di Jesolo.
Všade palmy, biely piesok, a atmosféra, ktorá úplne pripomína Karibik. Bonusom sú v septembri poloprázdne bazény, minimálne rady na tobogánoch a stále vynikajúce teplé počasie. Pozor však na termíny, brány aquaparku sa tento rok zatvárajú už 15. septembra.

Pobrežie na severe Talianska nemá z nášho pohľadu až tak očarujúce pláže, ani tyrkysové more, preto určite odporúčame poobzerať sa tu po jazerách, ktoré nájdete naozaj na každom rohu.
Určite neobíďte najväčšie talianske jazero Lago di Garda, ktoré je vhodné najmä na vodné športy. Avšak iba 20-30 minút od tohto jazera nájdete tyrkysové horské jazero – pleso Lago di Tenno, ktoré je teplejšie, oveľa menšie a neuveriteľne tyrkysové. Obe jazerá sú plné rýb a zabavia sa tu aj rodiny s najmenšími deťmi.

Vinice nemusíte nutne hľadať iba v Toskánsku. Nádherné miesta a kopce vinohradov nájdete aj na severe. My sme si obľúbili dedinky Miane a Follina, ktoré ležia na kopcoch priamo medzi vinicami. Nachádzajú sa dve hodiny jazdy od jazera Lago di Tenno. Odporúčame tu ubytovanie riešiť cez Airbnb a užiť si pobyt v starých domoch s typickými talianskymi okenicami, kachlami a výhľadom na vinice, či pasúce sa kravy. Nádherné.


Tony Dúbravec odporúča: Roadtrip po Balkáne

Moja jesenná dovolenka bude tentokrát roadtrip po najzaujímavejších miestach Bosny a Hercegoviny. Balkánske krajiny mám veľmi rád pre ich atmosféru, pre históriu, ktorú cítiť odvšadiaľ, pre mix rôznych kultúr a pre skvelé jedlo. Tiež, ak máte za sebou už letnú dovolenku, váš rozpočet to tak nezaťaží.
Dal by som hneď tri tipy. Ak chcete letieť napríklad na predĺžený víkend, skúste hlavné mesto Macedónska, Skopje alebo albánsku Tiranu.

Kým Skopje je známe svojim novovystavaným centrom mesta za stovky miliónov, Tirana si ešte len užíva príchod prvých investorov „zo západu“. Obe mestá sú však slnečné a dajú vám pocítiť ich bohatú históriu. Určite v oboch vyskúšajte free walking tour.

Ak máte radi cestovanie autom, už po pár hodinách jazdy zo Slovenska môžete byť v Rumunsku. Región Transylvánia a známe cesty Transalpina a Transfagarasan sú životným zážitkom pre motoristov. Rumunsko má navyše krásnu prírodu a to, čo zažijete cestou v rôznych malých dedinkách, je ako cesta časom.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tony Dúbravec (@tonydubravec),


TraveLiv odporúča: Cappadocia, Turecko

Prežite svoju vlastnú rozprávku Tisíc a jednej noci v tureckej Cappadocii. Je to miesto, kde sa spája tvorivá krása prírody s bohatou históriou a vynaliezavosťou ľudí z čias minulých a ktoré vám svojím pôvabom jednoducho vyrazí dych.

Cappadocia patrí k vyhľadávaným regiónom Turecka a v poslednej dobe sa doslova roztrhlo vrece s relatívne lacnými letenkami z okolia Slovenska do tejto oblasti. Jeseň je ideálnym obdobím na jej návštevu, pretože je tu príjemná klíma, menej turistov, príroda je odetá do pestrofarebných farieb, čo ešte umocňuje výnimočnosť tohto miesta. Cappadocia je svetoznáma vďaka desiatkam teplovzdušných balónov, ktoré každé ráno vzlietnu nad surrealistickú krajinu ako z Marsu, posiatu tisíckami vulkanických komínov a iných skalných útvarov.

Okrem sledovania balónov môžete absolvovať aj samotný let balónom, ktorý je nezabudnuteľným zážitkom na celý život. Táto oblasť navyše určite poteší každého milovníka trekingu a fascinujúcich výhľadov, ako aj tých, ktorí majú chuť na preskúmanie podzemných miest, kultúrnych pamiatok, múzeí a rôznych atrakcií. Chuťový orgazmus vám prinesú špeciality tureckej kuchyne, ktorá patrí k našim najobľúbenejším na svete.
Ubytujte sa v jaskynnom hoteli a máte postarané o ďalší nevšedný zážitok! Cappadocia má každému čo ponúknuť a preto by ste ju mali určite zaradiť na váš cestovateľský zoznam 🙂 .

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Liv Prešinská (@traveliv.sk),


Photo And Traveling odporúča: Borneo

Už aj Ázia má medzi Slovákmi svoje obľúbené destinácie. Každý rok sa na „žltý kontinent“ vyberie čoraz viac našincov. Stále je však mnoho miest, kde sa dá stretnúť najmä početné množstvo domácich návštevníkov, a preto sa tam cítiť tak viac exoticky.

Borneo je obrovský ostrov a dá sa na ňom nájsť plno zaujímavých lokalít. Vďaka dobrým klimatickým podmienkam, je tu takmer celý rok stále pekné počasie. Skvelým miestom na objavovanie malajskej kultúry je lokalita v okolí mesta Kota Kinabalu. V jeho blízkom okolí je prírodný prales, najvyšší vrch celého Bornea, plno skvelého, pouličného jedla a krásne ostrovčeky, kam sa dá ísť na jednodňový výlet alebo zostať na pár nocí. Pestrofarebný život je vďaka nim nie len na súši, ale aj pod morskou hladinou.


Mimi´s Adventures odporúča: Island

September – október  je ideálny čas pre návštevu Islandu. Cena leteniek klesá kvôli končiacej sa sezóne, všade je menej ľudí  a celá krajina hrá nádhernými jesennými farbami. Je to proste pastva pre oči. Častokrát sa stáva, že počasie v týchto dvoch mesiacoch je lepšie, ako v lete.
No v tejto krajine je to nevyspytateľné a človek musí byť ready na všetky možne scenáre. Bez zimnej bundy a pršiplášťu sa na Island nechodí 🙂 . V polovine augusta začína obdobie polárnej žiary, takže pribúda ďalší bonus a navyše je stále možné vidieť veľryby vo voľnej prírode. Zážitok na celý život.

Tak čo, zaujala vás niektorá destinácia? 

Nás rozhodne áno a náš dlhý cestovateľský zoznam sa opäť rozšíril o niekoľko nových miest. Už teraz sa nevieme dočkať, kedy sa znova vydáme na cesty 🙂 .

Aké sú vaše tipy na dovolenku na jeseň? Budeme veľmi radi, ak nám ich pošlete do komentárov.

Pridaj komentár