Tip na výlet: Víkend na južnej Morave

Aj keď trošku zahanbene, ale musím sa vám priznať, že Moravu som tento rok navštívila prvýkrát v živote. Síce žijem už štyri roky v Českej republike a cez moravský región pravidelne prechádzam, doteraz som sa v ňom reálne nezastavila. Až doteraz! S Jankom sme chceli využiť posledné slnečné lúče v tomto roku a preto sme sa posledný septembrový víkend rozhodli pre spontánny výlet do tejto slnkom zaliatej oblasti, kde víno tečie potokom.

Keďže ja sama pochádzam z nitrianskeho regiónu, ktorý je známy svojimi vinicami a dobrými vínami, aj môjmu srdcu sú vinárske oblasti blízke a na výlet na Moravu som sa (nielen) preto obzvlášť tešila. Chceli sme spojiť príjemný oddych, poznávanie pamiatok a zároveň vinársko – kulinársky zážitok, čo sa nám, myslím, celkom podarilo.

V tomto článku sa dozviete, čo všetko sa dá na Morave stihnúť za jeden víkend, čo tu môžete vidieť a zažiť, konkrétne tipy na skvelé vinárstva a kaviarne, či na ubytovanie.
Tak sa posaďte, nalejte si čistého vína a prajem vám príjemné čítanie 🙂 .

Víkend na Morave – čo vidieť a zažiť?

Ako východiskový bod nášho moravského dobrodružstva sme zvolili mesto Mikulov, nakoľko sme na jeho adresu počuli samé chvály a jeho poloha je ideálna na spoznávanie krás južnej Moravy. Len ťažko by sme našli miesto s krajšou polohou, než Mikulov, ktorý sa rozkladá na posledných výbežkoch Pálavy, obklopený vinicami. Doslova.

Musím povedať, že Mikulov predčil naše očakávania a stala sa z neho láska na prvý pohľad. Aj keď sa toto mesto spája predovšetkým s vinohradníctvom, vínom a okolitými vinohradmi, na svoje si tu prídete, aj keď nie ste fanúšikmi vína. Spoznať môžete totiž bohatú históriu Mikulova a jeho pamiatky, ktoré priam lákajú k návšteve a okrem toho si užijete fascinujúce výhľady, ak sa vyberiete na niektorú zo skalných dominánt mesta.

Mesto Mikulov

Zámok Mikulov

Mestu Mikulov jednoznačne dominuje zámok, ktorý sa hrdo týči v centre mesta a je naozaj neprehliadnuteľný. Stojí na skalnom útese a z jeho vrchu si môžete vychutnať pohľad na mesto ako na dlani. Zámok bol niekdajším sídlom Lichtenštajnovcov a neskôr Dietrichsteinovcov, pod ktorými mesto rozkvitalo niekoľko storočí. Takisto tu objavíte najrozsiahlejšiu tuzemskú expozíciu vinárstva a vinohradníctva s unikátnym obrím vinným sudom.

Zámok môžete obdivovať buď zvonku, alebo je možnosť absolvovať niektorú z troch komentovaných prehliadkových okruhov, ktoré vás prevedú históriou zámku, zavedú vás do zámockej knižnice, alebo dokonca do zámockých pivničných priestorov, kde sa nachádza už vyššie spomínaný obrí sud. Všetky informácie nájdete na tejto stránke.

Historické námestie

Historické centrum Mikulova je plné nádherných pamiatok, útulných kaviarničiek, reštaurácií a vinárstiev. Medzi najvýraznejšie pamiatky patrí  Dietrichsteinská hrobka, ktorú objavíte v bývalom Kostole sv. Anny. Okrem toho zdobí námestie napríklad súsošie Najsvätejšej trojice, zaujímavý rohový dom U Rytířů a množstvo renesančných domov, ktoré sa zachovali dodnes v takmer nezmenenej podobe.


Vedeli ste, že: Židia v Mikulove mali v minulosti významné postavenie. Dokonca tu bolo sídlo moravského zemského rabína. Mesto ponúka návštevníkom možnosť spoznať rad pôvodných židovských domov s tradičnou architektúrou, ale aj zoznámiť sa s najstaršou zachovalou synagógou na Morave, zavítať na židovský cintorín, ktorý je jedinečnou pamiatkou svojho druhu a nahliadnuť do mikve – priestorov určených na očistný kúpeľ ortodoxných Židov.


Svatý kopeček

Svatý kopeček je krížová cesta zakončená krásnou panorámou na celý Mikulov. Táto krížová cesta patrí medzi prvé pútnické miesta na juhu Moravy a je jednou z najstarších krížových ciest na území dnešných Čiech.

Zahŕňa celkom 17 objektov – 14 kaplniek krížovej cesty, kaplnku sv. Šebestiána, zvonicu a kaplnku Božieho hrobu. Krížová cesta symbolizuje poslednú cestu Ježiša Krista z Jeruzalema na horu Golgotu, kde bol ukrižovaný.

Kozí hrádek

Kozí hrádek je jednou z troch skalných dominánt mesta Mikulov. Bol vybudovaný v 15.storočí ako dvojposchodová delostrelecká veža, ktorá slúžila na obranu mikulovského zámku. Dnes je Kozí hrádek skvelým odpočinkovým miestom a rozhľadňou s famóznym výhľadom na historické jadro mesta a okolie.

Vstupné je 25 Kč/dospelá osoba, alebo 10 Kč pre deti, seniorov a ZŤP.


Vedeli ste, že nemusíte ísť do Provensálska, aby ste sa mohli prejsť po levanduľových poliach? Presne takéto pole sa nachádza v Starovičkách, kúsok od Mikulova, kam sa vybrali naši kamaráti Daniel a Majka z blogu Cestujzamenej. Pre milovníkov levandule je to raj. Viac sa dozviete v ich článku.


Lednicko – valtický areál

Zámok Lednice

Rozprávkový zámok obklopený pompéznou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. Lednické panstvo získali v roku 1249 Lichtenštajnovci a patrilo im takmer  700 rokov.
Dnešnú podobu získal zámok pri rozsiahlej rekonštrukcii z polovice 19. storočia v slohu imitujúcom anglickú tudorovskú gotiku.

Mnohé z desiatok izieb sú sprístupnené verejnosti, stačí si vybrať niektorý z tematicky zameraných okruhov. Sprievodcovia ponúkajú prehliadku reprezentačných sál, súkromných kniežacích apartmánov, detských izieb či návštevu umelo vybudovanej jaskyne Grotta.

Hoci zámok šľachticom slúžil zväčša ako letné sídlo, neváhali v ňom vybudovať premyslený systém ústredného kúrenia, luxusné kúpeľne, spoločenské jedálne a tanečné sály. Milovníkov flóry poteší skleník, ktorý bol vybudovaný v polovici 19. storočia. Nájdete v ňom tropické kvety i niekoľko storočí staré palmy.

My sme počas návštevy zámku zvolili prvý prehliadkový okruh zameraný na reprezentačné sály nachádzajúce sa na prízemí, ktoré slúžili na usporiadanie spoločenských udalostí, bálov a úplne nás očarila najmä knižnica s dreveným točeným schodiskom a modrá tanečná sála. Prehliadka trvala približne 50 minút a vstupné na tento konkrétny okruh stálo 200 Kč/dospelý.

Ak sa sem vyberiete cez víkend, odporúčam prísť skoro ráno, pozrieť si okolie zámku, prejsť sa po záhradách a absolvovať hneď prvú prehliadku priestorov zámku, aby ste sa vyhli davu turistov a v pokoji si mohli užiť jedinečnú atmosféru tohto miesta. Za vstup do samotného areálu sa neplatí.

Viac o histórii zámku, otváracích hodinách, jednotlivých okruhoch s možnosťou online zakúpenia lístkov nájdete na oficiálnej stránke Zámku Lednice.

Zámocký park

Zámok Lednice obklopuje rozsiahly zámocký park vybudovaný na začiatku 19. storočia. V parku sa nachádza mnoho vzácnych drevín, rybníkov a pozoruhodných stavieb ako napríklad rímsky akvadukt, Maurská vodáreň, Minaret, Lovecký zámoček či Janov hrad.

Prehliadku zámockého parku je možné absolvovať aj s odborníkom, záhradným architektom, ktorý vás oboznámi s históriou a vývojom parku a upozorní na významné rastliny na trase prehliadky. Info nájdete opäť na oficiálnej stránke zámku.

Minaret

Jedným z najzaujímavejších objektov zámockého parku je asi 62 metrov vysoká rozhľadňa Minaret. Ide o jediný minaret postavený v Českej republike, ktorú nechal postaviť Alois I. z Lichtenštejna. Navrhol ho architekt Josef Hardtmuth (neskôr zakladateľ spoločnosti KOH – I – NOOR).

Ak vystúpite hore po 302 schodoch až na vrchol, otvoria sa pred vami nádherné scenérie a 360-stupňový výhľad na celý areál zámku a jeho okolie.
Vstupné pre dospelých je 80 Kč. Viac sa dozviete TU.

Minaret sa nachádza približne 1,6 kilometra od zámku a môžete k nemu prejsť pešo po zámockom parku za asi 30 minút, alebo si viete cestu urýchliť v kočiari s konským dvojzáprahom, ktoré majú stanovište pri Maurskej vodárni. K Minaretu a ďalej k Janovmu hradu sa dostanete aj loďkou, ktorá tu pravidelne premáva. Prepravný poriadok lodí, ako aj cenník nájdete na tejto stránke.

Vďaka týmto, ale aj mnohým ďalším historickým, architektonickým a prírodným pamiatkam bol Lednicko – valtický areál v roku 1996 zapísaný do zoznamu Svetového  dedičstva UNESCO.

Po prehliadke Lednického zámku a okolitého parku sme sa vybrali do susedných Valtíc, kde sme využili čas na degustáciu skvelých vín v Chateau Valtice a na návštevu Valtického podzemia, ktorú vám určite odporúčam. Ak vás vinárstvo nezaujíma a budete mať dostatok času, vyberte sa na prehliadku Zámku Valtice, ktorý je takisto obdivuhodný.

Valtické podzemí

Valtické podzemí je unikátny súbor podzemného dedičstva historických vínnych pivníc, ktoré sa darí vďaka aktivitám vinárov postupne odhaľovať verejnosti. Tunajší labyrint vzájomne prepojených historických pivníc a chodieb pochádza už z 13. storočia, kedy bol založený kláštor minoritov.

Na svoje si tu prídu všetci milovníci vína a v príjemnom prostredí máte možnosť ochutnať kvalitné vína z Lednicko – valtického areálu. Valtické podzemí okrem toho ponúka predaj vín priamo z vinárstva, riadené degustácie pre jednotlivcov aj skupiny, posedenie v pivnici s jedinečnými miestnymi kulinárskymi špecialitami alebo sa môžete zúčastniť na vyhlásených víkendových akciách ako je napríklad večer s cimbalom. Milovníci vína majú dokonca možnosť vlastniť archívne kóje, teda svoj kúsok vínnej pivnice a mať v ňom svoju pýchu schovanú a neskôr sa s ňou podeliť kedykoľvek so svojimi priateľmi.

Vstup do podzemia je zadarmo, platí sa len pri špeciálnych akciách a v prípade riadenej degustácie, ktorú si musíte dopredu zajednať. Všetky informácie nájdete TU.

Kam za vínom?

O Južnej Morave sa hovorí, ako o kraji slnka, vína a pohostinnosti miestnych ľudí. Slnečné lúče, dobrá klíma a úrodná pôda vytvárajú ideálne podmienky na pestovanie viniča a výroby tých najkvalitnejších vín. Na Morave sa nachádza až 96 % všetkých viníc v Českej republike, takže sa právom nazýva aj krajom vína. Vinárstvo na Južnej Morave dokonca patrí medzi najstaršie v Európe, vínna réva sa tu pestuje už od dôb Keltov.

Výlet na Moravu sa preto nezaobíde bez vína a ani my sme neboli výnimka. Na návštevu a posedenie pri moravských dobrotách láka množstvo pivníc a vinární. Aj keď nám úplne nevyšlo počasie, na pozitívnej nálade nám to neubralo a užili sme si tu veľmi príjemné chvíle.

Vinárstvo Vican

Toto malé rodinné vinárstvo neďaleko Mikulova je vsadené priamo uprostred vinohradu. Založil ho Tomáš Vican, vášnivý vinár a človek oddaný hroznu a vínu. Mnohí ho určite budete poznať ako producenta známeho filmu Bobule alebo seriálu Vinaři. Jeho vína sú skutočne výnimočné, možno je to aj vďaka silnému umeleckému cíteniu, ale najlepšie urobíte, ak to posúdite sami. O špičkovej kvalite týchto vín svedčí aj množstvo ocenení a medailí, ktoré pravidelne získavajú a môžem potvrdiť, že sú skutočne exkluzívne.

Určite ochutnajte aj ich domáce kozie alebo kravské syry (maximálne odporúčam ten s vlašskými orechmi, nebíčko v papuľke) a sadnite si na vrchnú terasu s výhľadom na vinice.
My sme sa tu cítili tak dobre, že sa nám ani nechcelo ísť domov. Ak budete v týchto končinách, nezabudnite sa tu zastaviť.

Čo sa týka vína, odporúčam ochutnať ich fantastickú Pálavu a pre tých odvážnejších, ktorí majú chuť skúsiť niečo nevšedné, jedno z vín vyrobených tradičnou metódou v pravých kvevri nádobách. Vína z tohto vinárstva si samozrejme môžete aj zakúpiť. Ceny sú primerané kvalite.

Château Valtice

Château Valtice patrí medzi najvýznamnejšie a najstaršie vinárstva v Českej republike. Ide o firmu rodinného typu s hlbokými moravskými koreňmi a tradíciami. Pomocou najmodernejších i tradičných postupov pri výrobe vína ponúka obrovský sortiment rôznych druhov vín od mladých a sviežich vín, vín zrejúcich ako vo fľaši, tak i v dubových sudoch, až po rôzne druhy sektu. Zákazník si tak môže vybrať z ponuky viac ako 170 špičkových vín.

My sme sa rozhodli navštíviť Vinársku stodolu Château Valtice, ktorá je postavená v tradičnom sedliackom štýle a už na prvý pohľad vyzerá naozaj úchvatne. V nadzemných priestoroch sa nachádza rozsiahla vinotéka s klasickými murovanými archívnymi boxmi, pýšiaca sa expozíciou vín z produkcie Château Valtice, ale aj iných známych vinárstiev. Do podzemných priestorov sa viete dostať vďaka prehliadkovým okruhom bez alebo s degustáciou vín. Cena okruhu bez degustácie je 70 Kč a s degustáciou 160 Kč na osobu.

Vo vinárskej stodole môžete ochutnať rôzne druhy vína z produkcie Château Valtice, prípadne si dať kávu alebo čaj, zakúpiť si doplnkový tovar ako napríklad kartóny a drevené kazety na víno, med, džem, syry a iné. S Jankom sme tu strávili naozaj veľa času a nasávali sme nezameniteľnú atmosféru vinárskej stodoly. Maximálne odporúčame! 🙂

Sonberk

V tomto vinárstve sme sa síce nezastavili pre nedostatok času, len sme okolo neho prechádzali, ale okamžite upútalo moju pozornosť a hovorila som Jankovi, že pri ďalšej návšteve Moravy toto miesto nesmieme vynechať. A to som vtedy ešte nečítala ani recenzie, ktoré sú na toto vinárstvo naozaj úžasné. Preto vám ho sem pridávam ako skvelý tip, ak budete mať chuť posedieť priamo v srdci vinohradu, s očarujúcim výhľadom na vinice, Novomlýnske nádrže a Pavlov. No veď posúďte sami.

Kam na jedlo a nápoje?

V Mikulove je množstvo skvelých podnikov, kde sa dá dobre najesť, prípadne posedieť pri kávičke a sladkom dezerte.

Výborné hodnotenie majú SOJKA & SPOL., kde si na svoje prídu aj vegáni, takisto bistro Drogérka a ak túžite po slávnostnejšej večeri, navštívte  reštauráciu v priestoroch Boutique Hotel Tanzberg, pod vedením šefkuchára Marcela Ihnačáka (určite ho poznáte z reklamnej kampane jedného nemenovaného nákupného reťazca 🙂 ).

V samotnom centre Mikulova, pri vstupnej bráne na zámok s úžasným výhľadom na námestie sa nachádza Café Dolce Vita, kde majú výbornú kávu, koláčiky a neodolala som ani ich zmrzlinovým pohárom. Ak nemáte chuť na sladké, v ponuke majú i slané občerstvenie, prípadne si môžete posedieť pri poháriku dobrého moravského vína. Sadnite si na vonkajšiu terasu, ten výhľad stojí za to 🙂 .

Kde sa ubytovať?

Nakoľko bol tento náš výlet na Moravu úplne spontánny, aj ubytovanie sme riešili na poslednú chvíľu. To som ešte netušila, že vyše 90 % ubytovaní v tejto oblasti už bude zarezervovaných 😀 , takže aj náš výber bol veľmi obmedzený. Nakoniec sme zvolili ubytovanie priamo v Mikulove, neďaleko historického centra v Apartment Astrid a musím povedať, že to bola nakoniec tá najlepšia voľba.

Apartment Astrid – recenzia

Byt sa nachádza v dobre lokalite, približne 8 minút pešo od historického centra. V blízkosti apartmánu sa nachádzajú aj supermarkety a množstvo reštaurácií, krčiem. Je veľmi vkusne zariadený, má veľkú terasu ideálnu na posedenie pri rannej kávičke a potešilo nás moderné vybavenie bytu premyslené do najmenších detailov 🙂 . Apartmán bol otvorený len teraz v septembri (2019), takže ešte doslova vonia novotou. Kladne hodnotíme aj matrace, vďaka ktorým sme sa vyspali doružova a obrovský televízor so širokým spektrom zábavy vrátane Netflixu. V kúpeľni sa nachádza dokonca aj práčka a vo vybavení kuchyne je okrem mikrovlnky, štýlovej RETRO chladničky s mrazničkou, rýchlovarnej kanvice a hriankovača aj umývačka riadu.

Súčasťou budovy, v ktorej sa nachádza tento apartmán je aj podzemná garáž, kde si viete zadarmo zaparkovať svoje vozidlo. Pani majiteľka je úžasná, milá osoba, ktorá by vám zniesla aj modré z neba, aby ste sa tu cítili maximálne komfortne. Pobyt v tomto apartmáne rozhodne odporúčame a radi sem zavítame znova 🙂 .

Ak túžite po pobyte spojenom s wellness, výborné hodnotenie má Vinařství u Kapličky, na ktorý si robím už dlhšie zálusk, ale víkendy majú zvyčajne plno a my zase nedokážeme dopredu plánovať. Verím však, že raz sa nám tam podarí ubytovať na romantický wellness víkend 🙂 .

Čo dodať na záver? Pobyt na južnej Morave sme si užívali plnými dúškami a tento nádherný kút zeme nás chytil za srdce. Už teraz sa nemôžem dočkať, kedy sa sem znova vyberieme a strávime tu určite dlhší čas ako len jeden víkend.
Ktoré miesto na Morave máte najradšej vy a prečo? Napíšte nám to v komentároch 🙂 .

Pridaj komentár