13 zaujímavých faktov o Burj Khalifa, najvyššej budove sveta

Burj Khalifa - night

V roku 2004 sa spustili práce na stavbe, ktorá je dnes synonymom ambícií bez hraníc a dokonalým príkladom nadčasovej architektúry.
Hlavným cieľom výstavby tohto projektu bolo dostať Dubaj na mapu sveta ako mesto superlatívov a nekonečných možností. Ak ste už toto mesto navštívili, určite mi dáte za pravdu, že sa im to jednoznačne podarilo.
Burj Khalifa sa stala ikonou moderného Dubaja a zatiaľ stále drží rekord ako najvyššia budova sveta.

Ponúkame vám niekoľko zaujímavých faktov o tejto stavbe, ktoré ste možno ešte nevedeli:

 1. Pôdorys v tvare Y zaručuje rovnomerné rozloženie okolo 500 tisíc ton. Autorom unikátneho dizajnu je Adrian Smith z architektonickej firmy Skidmore, Ownings & Merrill.

2. Pri tvorbe projektu sa nechali inšpirovať prírodou, konkrétne známym púštnym kvetom z daného regiónu s názvom Hymenocallis.

3. Najzásadnejším problémom, s ktorým sa museli stavbyvedúci vysporiadať, bolo postaviť túto budovu v púšti na pieskovom podloží a zabezpečiť odolnosť voči vysokým teplotám. Celkovo bolo použitých 120 tisíc m² sklenených tabulí, ktoré zabezpečujú špeciálne solárne a tepelné vlastnosti, bránia odrazu slnka a chránia pred silným vetrom.

4. Svojimi 828 metrami a 164 poschodiami stále drží rekord ako najvyššia budova sveta. Výstavba trvala 6 rokov a v čase vrcholiacich prác na projekte pracovalo viac ako 12 tisíc robotníkov.

5. Nachádza sa tu najvyššie položená reštaurácia At.Mosphere na 122. poschodí, vyhliadková terasa At the Top na 124. poschodí (452 m), najvyššie položená mešita na 158. poschodí, najvyššie položený bazén na svete a 15. októbra 2014 bola na 148. poschodí vo výške 555 metrov otvorená vyhliadka At the Top Sky, ktorá, ako inak, je navyššie položená na svete.

6. Výťahy v tejto budove majú najdlhšiu dráhu jazdy, ich rýchlosť dosahuje 10 m/s a tým patria do trojice najrýchlejších výťahov na svete.

7. Umývačom okien trvá čistenie vonkajšieho plášťa budovy  približne 3 mesiace. Keď už sú s prácou hotoví, môžu začať odznova 🙂 .

8. Pokiaľ stojíte na najvyššom podlaží, západ slnka vidíte o  minútu dlhšie ako zo zeme.

9.  Výstavba tohto impozantného projektu stála 1,5 miliardy USD.

10. Pôvodne sa mal volať Burj Dubai, až neskôr bol pomenovaný na Burj Khalifa ako prejav vďaky šejkovi  Khalifa bin Zayed al Nahyan- ovi, ktorý poskytol štedrú pôžičku na dokončenie stavby.

11. Táto stavba je trikrát vyššia než Eiffelova veža v Paríži, takmer dvakrát vyššia než Empire State Building v New Yorku a údajne ju môžete vidieť až z 95 km vzdialenosti.

12. Váha betónu, ktorý bol použitý pri výstavbe sa rovná váhe  100 tisíc slonov  a váha použitého hliníka sa rovná váhe piatich airbusov A380.

13. Kondenzovaná voda z klimatizácie by dokázala naplniť približne 20 bazénov olympijskej veľkosti. Našťastie je recyklovaná a používa sa na zavlažovanie krajiny.

Ak budete niekedy v Dubaji, určite navštívte túto majestátnu budovu a nechajte sa vyviesť na vyhliadku, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný výhľad na celé mesto.

Ako som tak stála pri tejto stavbe a s otvorenými ústami som hľadela do výšky, napadla ma len jedna myšlienka: je až ťažko uveriteľné, čo dokázal človek za taký krátky čas vybudovať a posunúť hranice možného.

Pridaj komentár