Hierapolis a Pamukkale – úchvatný turecký unikát

Pamukkale

Na juhozápade Turecka, neďaleko mesta Denizli sa nachádza jeden veľmi zaujímavý úkaz prírody. Snehobiele travertínové terasy s minerálnymi prameňmi – to je Pamukkale, vo voľnom preklade „Bavlnený hrad“. Patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Turecku, ktoré je spolu s bývalým antickým mestom Hierapolis zapísané aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Pamukkale vzniklo vďaka tektonickému zlomu, kedy na povrch krajiny začali vytekať pramene vody mimoriadne bohaté na vápnik. Tým ako voda stekala po skalách, vznikli usadeniny – travertín, z ktorých sa v priebehu tisícročí vytvorili kaskády, vápencové terasy a prírodné jazierka. Práve vďaka vysokému obsahu minerálov, a teda hlavne vápnika získali svoju jedinečnú snehobielu farbu, ktorú obdivujú ľudia z celého sveta.

Znepokojujúci je fakt, že v dnešnej dobe je veľa jazierok bez vody, mnohé travertíny sú vyschnuté a zašednuté. Z veľkej časti za to môže masový turizmus, výstavba hotelov, ktoré na naplnenie svojich bazénov používali vodu z týchto prameňov (tu našťastie zakročila vláda a tieto hotely sú už preč) a takisto je to spôsobené umelými zásahmi do terás. Správcovia areálu totiž regulujú, kam horúcu vodu pustia. Robia to pomocou sústavy umelých kanálikov rozvedených od prameňov.

Smutnou realitou je aj to, že pribúda počet umelo vybudovaných jazierok, a teraz sa podržte, z betónu. Áno, čítate dobre. Betónové bazéniky sú napustené vápenatou vodou, vyzerajú však celkom prirodzene, pretože za tých pár rokov sa už na ich okrajoch začal usadzovať travertín. Jeden by si ani nevšimol ten rozdiel 🙂 .

Aj napriek tejto nie príliš pozitívnej informácii odporúčam návštevu Pamukkale aspoň na jeden deň a okrem terás tu môžete objavovať aj pozostatky antického kúpeľného mesta Hierapolis, ktoré sa nachádza priamo nad travertínovými kaskádami alebo sa okúpať v slávnych Kleopatriných kúpeľoch, kde sa podľa legendy zasnúbila Kleopatra s Marcom Antoniom.

Cestovné agentúry ponúkajú celodenné výlety do mestečka Pamukkale, ale my sme zvolili pohodovejšie tempo a rozhodli sme sa v tomto meste prespať. Čomu sme sa chceli vyhnúť, bol hlavne dav ľudí, ktorých tu vysadia turistické autobusy okolo 11 hodiny predpoludním a potom ich znova vyzdvihnú o štvrtej hodine popoludní. Túžili sme byť na tomto mieste osamote a nezápasiť s ďalšou stovkou turistov o každý centimeter v jazierku.

Ubytovanie v Pamukkale

Ak patríte medzi tých, ktorí chcú objavovať snehobiele travertíny a Hierapolis vo voľnejšom tempe, odporúčam vám ubytovať sa v malom meste pod terasami, s rovnomenným názvom Pamukkale. Toto mestečko žije plne z turistického ruchu, je tu niekoľko hotelov a väčšina domov slúži na ubytovanie turistov z celého sveta.
Nachádzajú sa tu kaviarničky, reštaurácie, cestovné agentúry, ktoré vás budú lákať na rôzne atrakcie, ako napríklad paragliding nad snehobielymi terasami.

My sme si zvolili ubytovanie v hoteli Melrose Viewpoint Suites s výhľadom na travertíny. Keďže sme tu boli mimo hlavnú sezónu (v apríli 2018), izbu na noc sme mali za prijateľnú cenu 23 Eur. S týmto hotelom sme boli nadmieru spokojní, bolo tu čisto, personál bol fajn, raňajky boli takisto výborné a k vstupnej bráne na terasy sme to mali len zopár desiatok metrov.
Toto mesto je naozaj malé, takže v podstate tu všetko nájdete v pešej vzdialenosti.

Počasie v Pamukkale alebo kedy je vhodné obdobie na návštevu

Travertíny môžete navštíviť prakticky v ktoromkoľvek ročnom období, ale ideálny čas je na jar (v mesiacoch apríl – máj) a na jeseň (v mesiacoch september – október). Práve v týchto mesiacoch je tu menej turistov, príjemné, mierne počasie s teplotami okolo 22 – 25 stupňov.

Mesiace jún až augusthlavnou turistickou sezónou. Vtedy je tu skutočne masívny príliv turistov z rôznych tureckých letovísk vrámci fakultatívnych výletov.

Návštevu Pamukkale v apríli si nemôžeme vynachváliť. Bolo príjemne teplo, svietilo slniečko a aj keď bola voda v travertínach relatívne studená, parádne sme si to užili.

Ako sa dostať do Pamukkale

Ak vás nelákajú fakultatívne výlety a do Pamukkale sa chcete vybrať na vlastnú päsť, môžete tak spraviť tromi spôsobmi:

Autobusom – Niekoľko autobusových liniek prichádza z takmer každej časti Turecka. Väčšina smeruje do mesta Denizli, odkiaľ jazdia veľmi pravidelne (aj vo večerných hodinách) minibusy do Pamukkale. Lístky na autobus kúpite v každej cestovnej agentúre, prípadne sa môžete obrátiť na vaše ubytovanie, určite vám ochotne pomôžu pri zabezpečení lístkov.

Letecky – v okolí Denizli sa nachádza aj letisko (približne hodinu od mesta). Taxík do mesta vás môže vyjsť draho, ale existuje tu aj tzv. shuttle bus, ktorý je cenovo výhodnejší a odvezie vás na autobusovú stanicu, odkiaľ jazdia minibusy do Pamukkale. Ceny na ich stránke nie sú uvedené, ale môžete ich kontaktovať tu.

Vlakom – priamy spoj je z mesta Izmir cez Selcuk, Aydin až do Denizli, s prestupmi sa do Denizli dostanete aj z Istanbulu či Ankary. Všetky dôležité informácie sa dozviete na tejto stránke.

Vstupné a otváracia doba

Celodenný vstup na travertíny a do Hierapolisu stojí 35 TL.
Nachádzajú sa tu dva vstupy – jeden na vrchole travertín, kam smerujú všetky turistické autobusy a druhý vstup je priamo z mesta Pamukkale pod travertínami, kde je to pokojnejšie a využívajú ho väčšinou individuálni turisti. My sme zvolili práve druhý spomínaný vstup a spodné terasy sme mali prvú polhodinu len pre seba 🙂 .

Otváracia doba sa líši v závislosti od sezóny:

15. apríl – 2. október každý deň 08:00 – 21:00 hod
3. október – 14. apríl každý deň 08:00 – 17:00 hod

Tipy pre návštevu travertín

  • je dobré vyhnúť sa časom, kedy sa tu nachádza najviac ľudí z fakultatívnych výletov. Je to približne v čase od 11 hodiny do 16 – 17 hodiny. Ideálny čas na návštevu je preto medzi 8 – 11 hodinou ráno alebo naopak poobede pred západom slnka 🙂 .
  • ako som už spomínala, sú dve vstupné brány. Ak sa chcete vyhnúť davom, zvoľte ten spodný vstup z mesta Pamukkale.
  • po terasách sa nesmie chodiť v topánkach. Hneď pri vstupe vás na to upozornia a prísne to kontrolujú, takže si so sebou vezmite batoh alebo tašku na vaše topánky, prípadne ak zvolíte vstup na vrchu travertín, je tam miesto, kde si topánky viete uložiť
  • nenachádza sa tu šatňa či prezliekareň a pokiaľ sa chcete okúpať v jazierkach, oblečte si plavky pod vaše oblečenie ešte na ubytku. Prineste si aj uterák. Odporúčam nosiť na hlave klobúk a nezabudnite ani na slnečné okuliare.
  • na vrchole sa nachádza občerstvenie, kde si viete zakúpiť jedlo (prevažne však tzv. junk food), nápoje, kávu či zmrzlinu, takže si nemusíte nosiť vlastnú stravu
  • v snahe zachrániť tento jedinečný úkaz je v prírodných jazerách zakázané kúpanie a takisto je zakázaný voľný pohyb po niektorých travertínach, prosím, rešpektujte to. Na kúpanie sú vyhradené práve tie umelo vybudované jazierka od mesta smerom na vrchol.

Pozor! Keďže po travertínach sa budete pohybovať naboso, dávajte si veľký pozor, podlaha je šmykľavá a niektoré kusy vápenca majú ostré hrany. Miestami to bolo až bolestivé a pohybovali sme sa veľmi pomaly a opatrne.

Hierapolis – staroveké mesto nad snehobielymi travertínami

Antické mesto Hierapolis bolo postavené približne v 2. storočí pred naším letopočtom ako rímske kúpeľné mesto. Obyvatelia verili, že minerálne pramene ktoré vyvierajú v Pamukkale majú liečivé účinky a vybudovali tu mesto, ktorého pozostatky môžeme obdivovať aj v dnešnej dobe.

Nachádza sa tu napríklad Divadlo z čias cisára Hadriána, Kleopatrine kúpele, Nekropolis, pozostatky chrámov, mestská brána či Nymfeum.
Ak máte záujem o rímske pamiatky, určite si tu prídete na svoje. Areál je celkom rozľahlý a návšteva vám pokojne zaberie aj 2-3 hodiny.

Najviac nás očarilo divadlo a bol to neopísateľný pocit sedieť na tých istých sedadlách, na ktorých sedeli ľudia pred tisícročiami. Je úžasné prežívať históriu doslova na vlastnej koži. Tak sme sa na chvíľu usadili aj my a užívali si ten prítomný okamih.

Ak túžite po neobyčajnom zážitku, môžete navštíviť aj slávne Kleopatrine kúpele, ktoré sú súčasťou areálu, pokiaľ sa v nich však chcete okúpať, musíte zaplatiť vstupné (až 50 TL). V týchto kúpeľoch nájdete aj prezliekarne a toalety, takisto sa tu nachádza predajňa suvenírov a rýchle občerstvenie.
Tieto kúpele, ktoré sú celoročne otvorené sa vyznačujú vysoko mineralizovanou termálnou vodou a sú vyhľadávané pri ochoreniach srdcovocievnej sústavy, reumatizme, kožných ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu či nervovej sústavy.

Na dne Kleopatriných kúpeľov sa nachádzajú pozostatky mramorových stĺpov a trosiek budov, ktoré sem popadali počas zemetrasení.
Kúpanie v nich sme radšej vynechali, verím však tomu, že pre niekoho to musí byť úžasný zážitok a spomienka na celý život 🙂 .

Súčasťou Hierapolisu je aj archeologické múzeum, kde sa môžete dozvedieť zaujímavosti z dejín tohto neobyčajného miesta a prehliadnuť si vzácne artefakty.

Pamukkale je jedinečným výtvorom prírody, je to skutočný unikát, ktorý môže Turecku závidieť celý svet. Verím tomu a veľmi dúfam, že sa ho podarí zachovať čo najdlhšiu dobu a nezaradí sa k tým divom, ktoré boli zničené vďaka masovému turizmu.

Ak ste už niekedy navštívili toto miesto, určite sa s nami podeľte v komentároch o vaše dojmy z tohto miesta. Sme veľmi zvedaví na vaše názory 🙂 .


Páči sa vám tento článok?
Môžete ho zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi. Budeme vám za to úprimne vďační.

Pridaj komentár