Maldivy bez cestovky a lacno – čo by ste mali vedieť ešte pred cestou?

Jemný, snehobiely piesok ako hladká múka, tyrkysové lagúny, more krásne, priehľadné ako ten najčistejší krištáľ, bohatý, farebný podmorský svet a kokosové palmy… takto si väčšina ľudí predstavuje raj a strávenie nezabudnuteľnej, romantickej dovolenky. V článku sa dozviete, ako sme cestovali na Maldivy bez cestovky a lacno a dám vám presný návod, tipy a triky, ako tu môžete dovolenkovať aj vy za cenu bežnej týždňovej dovolenky napríklad v Turecku. Ešte predtým, než sa pustíte do čítania by ste mali vedieť, že tento článok je o skutočných Maldivách, lokálnych (nerezortových) ostrovoch a autentickom obyvateľstve, ktorí vyznávajú islam.

Hovorí sa, že spontánne akcie sú najlepšie a v podobnom duchu začínala aj naša cesta na súostrovie Maldivy. Po takmer polročnom dobrodružstve v Ázii sme si išli kupovať letenky domov na Slovensko a veľmi nemilo nás prekvapili ich ceny. Za jednosmernú letenku z Bangkoku, Kuala Lumpur, či iných ázijských letísk chceli minimálne 500 eur, čo bola ozaj prestrelená cena, tak sme sa rozhodli čakať na nejakú akciu. Stránky spoločností som sledovala každý deň aj viackrát a vtom som natrafila na promo akciu od Air Asia, ktorá ponúkala letenky z Bangkoku do Malé (hlavné mesto Maldív) za neuveriteľných 70 eur! Musíte uznať, že takejto ponuke sa nedá odolať a po rýchlom zmapovaní lokality, počasia a cien sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme a pred definitívnym návratom domov si ešte spravíme stopover na Maldivách. O pár minút sme sa stali hrdými majiteľmi leteniek a ja som takmer plakala od šťastia, pretože Maldivy pre mňa vždy predstavovali niečo luxusné, nedostupné a nikdy by som neverila, že tam raz skutočne poletím.
Keďže to bola pre nás neplánovaná destinácia a do odletu ostávali len dva týždne, ihneď sme sa pustili do čítania blogov, či už česko – slovenských alebo zahraničných, cestovateľských sprievodcov a trvalo nám niekoľko dní, kým sme si konečne vybrali ostrovy, ktoré navštívime.

Pýtate sa, čo je na tom také zložité?
Maldivy sú tvorené devätnástimi koralovými atolmi  a každý atol pozostáva zo skupiny ostrovčekov, dokopy je to takmer 1200 ostrovov, z toho 200 obývaných.

Na obrázku nižšie vidíte rozloženie atolov

Maldivy - mapa
Atoly

Na základe mnohých blogov, článkov a recenzií sme sa rozhodli pre návštevu dvoch ostrovov na atole Alifu Alifu –  Ukulhas a Rasdhoo. Ukulhas pre jeho čisté , pekné pláže a Rasdhoo kvôli bohatému podmorskému svetu, blízkosti sandbankov a neobývaných (piknik) ostrovčekov.

Ďalšia nemenej dôležitá vec je výber vhodného ubytovania. Mali by ste vedieť, že na lokálnych ostrovoch je len zopár guesthousov (čo sa v najbližšej dobe určite zmení, pretože sme videli, ako stavajú nové a nové hotely a obávam sa, že sa z Maldív čoskoro stane druhé Thajsko, takže by ste ich mali navštíviť čím skôr) a ak plánujete dovolenkovať na Maldivách v top sezóne november – marec, ubytovanie by ste si mali zabezpečiť v predstihu.

Ako viete, či je ubytovanie dobré?

Jednoducho, na základe recenzií. Na tomto sme si dali skutočne záležať a vyberali sme si ubytovania s top hodnotením a veľa recenziami od cestovateľov. Dobrý hostiteľ vás kontaktuje e- mailom po rezervácii izby, zistí si od vás detaily vášho príletu, aby mohol vybaviť transfer z letiska a väčšinou vás príde čakať zamestnanec ubytka priamo do príletovej haly. Takto to bolo aj v našom prípade a nemôžeme byť vďačnejší New Moon village, že všetko za nás pekne zorganizovali a my sme sa nemuseli už o nič starať. Transfer po ostrovoch nie je najjednoduchší, preto sme nesmierne radi, že naša cesta z letiska priamo na Ukulhas bola hladká a bezproblémová.
Predtým, než si definitívne booknete ubytko, si dobre pozrite, čo je zahrnuté v cene. Zvyčajne sa uvádzajú len ceny za izbu a k tomu musíte ešte prirátať dane (je to napísané malým písmom pod cenou za izbu ako nezahrnuté v cene a ide o nemalú čiastku 10 % + 12% servisné poplatky). Okrem toho sa na Maldivách platí tzv. green fee alebo environmentálna daň 3 USD za osobu/noc.
Za nás môžem vrelo doporučiť New Moon village na ostrove Ukulhas a Holiday garden resort na Rasdhoo, kde sa o nás starali skutočne perfektne, zabezpečili nám transfer, super výlety za prijateľné ceny (poskytli nám zľavu), v cene sme mali aj výborné raňajky a personál bol veľmi milý a ochotný.

Lokálny ostrov verzus luxusný rezort?

Keď sa povie slovo Maldivy, väčšina ľudí si predstavuje domček postavený na vode nad tyrkysovou lagúnou, s vírivkou a bazénom, z ktorého máte výhľad na more. Samozrejme, je to lákavá predstava, ale toto nie sú Maldivy. Je to len niečo umelo vybudované a so skutočným ostrovným životom to nemá nič spoločné. Keď sme si kupovali letenku, vedeli sme, že chceme vidieť lokálne ostrovy, ako žijú obyčajní ľudia v tejto krajine, ich kultúru a zvyky. Je to pre nás obrovský bonus, ktorý nám žiadny domček nad vodou nenahradí. Okrem toho za noc v takomto luxusnom rezorte zaplatíte od 150 až po niekoľko tisíc Eur a to bolo úplne mimo náš budget, pričom ubytovanie na lokálnom ostrove zoženiete už od 20 Eur pre 2 osoby aj s raňajkami. Keď sme neskôr videli tie rezorty na vlastné oči, napadlo nás len jedno slovo – králikáreň. Prečo? Pretože niekoľko desiatok chatiek bolo postavených vedľa seba na jednej kope a nepôsobilo to na nás dobrým dojmom. V našom guesthouse boli dokopy 4 izby a mali sme tam úžasné súkromie.
Samozrejme nechcem nikoho odhovárať od ubytovania v rezorte, len píšem, ako sme to reálne videli my. Som si vedomá aj toho, že lokálne ostrovy nie sú pre každého a pred návštevou krajiny by ste si mali uvedomiť niekoľko vecí:
Je to moslimská krajina, kde jediným náboženstvom je zo zákona islam – z toho vyplýva, že tu chodia zahalené ženy a ani vy by ste sa nemali odhalovať (len na tzv. turistickej alebo bikini pláži, je to jediné miesto, kde sú povolené plavky), ak pôjdete na lokálnu pláž, musíte sa kúpať v tričku. Prejavovať nejaké nežnosti na verejnosti tiež nie je vhodné.
Alkohol je tu zakázaný a na lokálnych ostrovoch ho nekúpite. Jediné miesto, kde ho zoženiete, sú rezorty a Hulhule hotel pri letisku.
Na každom ostrove je mešita, kde sa lokálci niekoľkokrát denne modlia a aj z rozhlasu znejú modlitby.
Otváracie doby obchodov a reštík sú prispôsobené modlitebným časom (v tomto sme sa nedokázali orientovať ani my a keď bol zatvorený jeden obchod, skúsili sme iný).
Nenájdete tu žiadne supermarkety ako u nás, sú tu len malé obchodíky s veľmi obmedzeným výberom potravín (len konzervy, sladkosti, sendvičové chleby a chipsy). Bola som prekvapená, že sa tu nepredáva takmer žiadne ovocie. Kokosy im rastú doma na strome a to málo, čo sa importuje, sa okamžite vypredá. Zelenina tu tiež nie je veľmi populárna.
Obyvatelia sú tu veľmi láskaví a k turistom sa správajú s úctou a rešpektom, nikto vás tu zbytočne neotravuje a nezastavuje na ulici, tzn. žiadni dotieraví taxikári alebo naháňači na vodné športy, atrakcie a podobne. Zatiaľ to k nim nedorazilo a pevním verím, že to tak ešte dlho zostane 🙂 .
Ak ste s týmito faktami zmierení, dovolenku na lokálnom ostrove si parádne užijete tak, ako aj my.

Počasie na Maldivách

Dobrá správa je, že krajinu môžete navštíviť kedykoľvek v priebehu roka, počasie je celoročne tropické. Hlavná sezóna je v období december – marec, kedy je najmenší výskyt zrážok a slniečko svieti takmer neustále, vhodným obdobím je ešte aj apríl. Od mája už začína obdobie dažďov, ale to neznamená, že vám bude pršať celý deň, len občas trochu spŕchne (zvyčajne až večer). My sme tu dovolenkovali v auguste, ktorý je úplne mimo sezóny a mali sme obavy, pretože nám mobil hlásil neustály dážď a zlé počasie. Opak bol ale pravdou – slnko svietilo nonstop, zapršalo asi len dvakrát v noci, takže sme mali neskutočné šťastie. Počasie v Ázii je skrátka nevyspytateľné a na nejaké predpovede sa vôbec nemôžete spoliehať. Ak nechcete riskovať, vyberte sa sem v hlavnej sezóne 🙂 .

Nepodceňujte dopravu na ostrovy

Ďalším dôležitým bodom, na ktorý by ste mali myslieť ešte pred kúpou samotnej letenky je to, aby na seba všetky transfery nadväzovali, tzn. prílet – odchod lode na lokálny ostrov – odchod lode z ostrova naspäť na letisko – odlet (nechcete stráviť niekoľko nocí na letisku úplne zbytočne). V prípade, že plánujete navštíviť niekoľko ostrovov, mali by ste si zistiť, ako často premávajú lode medzi ostrovmi s časmi odchodov a až potom bookovať ubytovanie. V orientácii vám pomôže táto stránka www.atolltransfer.com, ale myslite na to, že odchody lodí sa často menia, prípadne aj rušia v prípade zlého počasia a nevhodných poveternostných  podmienok. Tu opäť spomeniem predošlý bod o ubytovaní, dobrý hostiteľ vám pomôže aj v tomto, zistí pre vás, či daná loď premáva a kedy má odchod, v prípade zrušenia lode bude za vás problém riešiť.

Máte niekoľko možností, ako sa dopraviť na lokálne ostrovy:

  • Trajekt pre verejnosť – je to najlacnejšia, zároveň aj najpomalšia alternatíva, navyše premáva len 3x do týždňa (nikdy nie v piatok, kedy majú Moslimovia modlitebný deň. Rozpis opäť nájdete na vyššie uvedenej stránke.
  • Verejná rýchloloď –  výhodou je rýchla cesta, loď zdieľate s lokálcami, premáva obvykle 2x denne
  • Súkromná rýchloloď – rýchla cesta a loď je privátna priamo pre vás
  • Hydroplán – za túto možnosť si poriadne priplatíte (jednosmerný lístok stojí 300-400 USD) a väčšinou ju využívajú ľudia, ktorí sú ubytovaní v luxusných rezortoch
  • Lietadlo – na Maldivách je niekoľko menších letísk na odľahlejších ostrovoch, kam by ste inak loďou cestovali niekoľko hodín alebo dokonca celý deň. Letenky vrámci ostrovov rozhodne nekupujte sami, ale obráťte sa na váš hotel, ktorý to vybaví za vás oveľa lacnejšie.

Medzinárodné letisko sa nachádza na samostatnom ostrove a lode na lokálne ostrovy vyrážajú väčšinou z druhého ostrova, z prístavu v Malé. Tam sa dostanete trajektom, ktorý premáva každých 10 minút medzi letiskom a Malé, kde by na vás už mal čakať zamestnanec hotela, alebo si zoberiete taxík z prístavu na stanovište lodnej spoločnosti, ktorou pôjdete ďalej.
My sme mali šťastie, že na Ukulhas jazdí loď priamo z letiska a nemuseli sme riešiť ďalší transfer navyše.
Čo už bolo menej príjemné, že prílet na Maldivy sme mali okolo obeda a na loď sme museli čakať štyri hodiny na letisku, kde navyše nie sú žiadne obchody a nájdete tam len banku, rýchle občerstvenie typu Burger King a Pizza company, kde meníčko pre jednu osobu stálo 13-15 USD, kaviareň (malé presso za 4 USD) a lekáreň (jediné miesto, kde sa dala kúpiť voda 1,5l za 4 USD!). Preto vám radím, ak viete, že aj vy budete musieť stráviť nejaký čas na letisku, zoberte si so sebou z domu nejaké jedlo a vodu z lietadla.

Prílet na Maldivy a imigračné

Na Maldivy nepotrebujete víza, pokiaľ váš pobyt nepresiahne 30 dní, stačí vám len pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov po návrate domov. Aby ste vôbec mohli vstúpiť do krajiny, musíte preukázať, že máte spiatočnú letenku a vo formulári na udelenie víz napísať meno hotela, v ktorom budete bývať. Hneď ako vystúpite z lietadla prejdete cez imigračné oddelenie, v našom prípade celý proces trval asi 5 minút, kde vám dajú razítko do pasu, ktoré povoľuje vstup do tejto úžasnej krajiny na maximálne 30 dní. Potom si vyzdvihnete batožinu a hor sa za novými zážitkami 🙂 .

Dôležitá informácia: Alkohol je na Maldivách prísne zakázaný, takisto jeho dovoz, takže pokiaľ skener odhalí, že vo vašej batožine je alkohol, zoberú vám ho. Kontrolujú každú podozrivú batožinu a ak máte na kufri zámok (pokiaľ sa nedá otvoriť univerzálnym kľúčom), tak vám ho na 100 % vylomia, myslite na to. Okrem toho som od viacerých ľudí počula, že ak im našli v batožine destilát, čakal ich nemilý výsluch so zamestnancom letiska a zhabanú fľašu im na konci výletu pri odlete už ani nevrátili. Takisto je zakázaný vývoz koralov a mušlí z krajiny a mohli by ste sa za to dostať do veľkých problémov, tak radšej neriskujte.

Nás už v príletovej hale čakal týpek z New Moon village (naše ubytko na Ukulhas), ktorý nás previedol po letisku, ukázal nám, kde čo nájdeme, kde si môžeme zameniť peniaze, najesť sa a zložiť si veci. Na letisku je aj úschovňa batožín, v ktorej si môžete odložiť svoje kufre za 6 USD/deň.

Peniaze

Na Maldivách sa platí dolármi a lokálnou menou rufiyaa, je len na vás, ktorú možnosť preferujete. Peniaze sa dajú zameniť priamo na letisku v Bank of Maldives, nemusí to byť vysoká čiastka, len aby ste mali rufiyaa na drobné výdavky. Ako som už spomínala, všade berú doláre, my sme často platili aj eurami a kreditnú/debetnú kartu môžete použiť takmer všade aj na lokálnych ostrovoch (za platbu kartou je taxa 3,5-4,5 %).
Výmenný kurz v čase nášho pobytu (august 2017) bol 1 Euro=18,37 rufiyaa (MVR), ale takýto kurz nám reálne nikde nedali, všade rátali s kurzom banky 17,4, niekde dokonca len so 16 MVR. Za jeden dolár dávali štandardne 15 MVR. Radšej si teda prineste doláre.

Po nekonečnom čakaní na našu loď sme sa konečne dočkali a okolo štvrtej hodiny poobede sme vyplávali za našim ďalším dobrodružstvom.

V tomto článku ste sa dočítali základné informácie, ktoré by ste mali vedieť ešte pred vycestovaním na Maldivy a verím, že vám pomôžu pri plánovaní dovolenky.

Pridaj komentár