Malebný Nový Svět – takmer neznámy kút Prahy

Prahu nemusím asi nikomu z vás predstavovať. Táto pulzujúca európska metropola je vďaka svojej bohatej histórii a kultúrnym pamiatkam vyhľadávaným cieľom turistov z celého sveta. Väčšina z nich, ktorá prvýkrát (alebo aj druhýkrát) zavíta do Prahy, navštívi tie najznámejšie pamiatky, spraví milión fotiek a ide ďalej.

Praha však nie je len Staromestské námestie s orlojom, Václavák, Pražský hrad či Karlov most. Ukrýva množstvo zaujímavých zákutí a veľakrát naozaj stačí, ak sa vydáte mimo hlavného davu, zájdete do niektorej z bočných uličiek a môžete natrafiť na jedinečné miesta nepreplnené turistami.

Potulky Prahou milujeme a radi objavujeme nové, málo navštevované a takmer neznáme miesta „Stovežatej“. Nedávno sme počas jednej z našich prechádzok zavítali do mestskej časti, o ktorej sa často hovorí ako o najmalebnejšom a najkrajšom mieste v Prahe vôbec. Napriek tomu, že sa nachádza v historickej časti Prahy, kúsok od hradu, záplavy ľudí by ste tu hľadali márne.

Malebný Nový Svět leží pod Pražským hradom, skrčený pod mohutnými barokovými hradbami a tak trochu stranou od všetkého ruchu. Túto malú pražskú štvrť tvorí rovnomenná ulica Nový Svět, ďalej Černínská ulica zovretá vysokými múrmi záhrad Černínského paláca a prísne uzavretého, tajuplného kapucínskeho kláštora, ďalej ulice Kapucínská, Na Náspu a končí na rohu Kanovníckej, kde v minulosti bývala brána oddeľujúca túto štvrť od zvyšku Hradčan.

Nový Svět bol založený v  14. storočí ako predmestie Hradčan a žili tu predovšetkým ľudia, ktorí boli služobne viazaní k hradu. Neskôr, v období prvej republiky ju obývala najmä chudoba, kedy sa v maličkých miestnostiach tiesnili mnohopočetné rodiny. Núdza, nezamestnanosť a hlad boli v týchto končinách každodennou realitou. Pretože v malých miestnostiach sa často nedalo ani pohnúť, prenášal sa život do ulíc a dvorčekov. Medzi jednotlivými domami viseli šnúry s bielizňou a tlač často prirovnávala túto štvrť k talianskym uličkám.

Toto miesto bolo pre jeho malebnosť vyhľadávané filmármi, a nie je tomu inak ani dnes. Mnohí z nich tu dokonca žili alebo stále žijú. Nielen režiséri, ale aj výtvarníci, spisovatelia, hudobníci a bohémovia si obľúbili Nový Svět a stal sa pre nich útočiskom a inšpiráciou pre ich tvorbu.

Napríklad v uličke Na Náspu býval slávny Karel Kachyňa, režisér filmov Kráľ Šumavy či Lásky medzi kvapkami dažda. V Černínskej ulici, v dome číslo 5 je galéria a malý balkón na poschodí s dreveným zábradlím so sochami.  V tomto dome má ateliér a zároveň domov výtvarník Jan Štankmajer. Na protiľahlej strane ulice mal zasa svoj prvý  pražský ateliér maliar Jan Zrzavý.

Na malom námestíčku na križovatke ulíc Černínská a Nový Svět najviac púta pozornosť jedna, na historické centrum Prahy veľmi neobvyklá stavba – zrubová chalúpka so šindľovou strechou. Hovorí sa jej U Raka. Ide o jedinú stavbu svojho druhu v historickom jadre Prahy. Za chudobnou krajčírkou Josefinou Rabochovou sem chodil Jakub Arbes (neskôr sa s ňou aj oženil a mali spolu deti), ktorý sem umiestnil i dej romaneta Zázračná madona.

V druhej polovici minulého storočia si dom kúpili dvaja nerozluční priatelia, spisovatelia Arnošt Lustig a Ota Pavel. Na začiatku deväťdesiatych rokov drevenú chalupu napadla drevomorka. V spolupráci s pamiatkarmi však bola postavená replika pôvodnej drevenice. Dnes táto chalúpka ponúka romantické ubytovanie a posedenie pri káve či pohári vína.

V čele námestia zaujme aj minidomček číslo 6, ktorý má len jedno okno, no žiadne dvere, len naznačený rám v omietke. Vchádza sa do neho z priľahlého domu číslo 27.

V dome U Zlatého stromu býval filmový scenárista, režisér a tvorca známeho Pana Tau Jindřich Polák.

Historicky najslávnejší dom tejto štvrti je U zlatého noha s číslom 1. V roku 1600 prišiel do Prahy na pozvanie cisára Rudolfa II. dánsky hvezdár Tycho de Brahe. Vtedy to bol hostinec a slávny astronóm v ňom nejaký čas prebýval, než sa presťahoval do domu na Pohořelci.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú si na Novom Světe môžete všimnúť je, že takmer každý dom má vo svojom názve zlato. A tak tu nájdete napríklad dom U zlaté hrušky, U zlatého hroznu, U zlaté hvězdy, U zlatého noha, U zlatého beránka a podobne. Obyvatelia, ktorí mali skutočne hlboko do vrecka, sa to snažili vynahradiť aspoň zlatými názvami svojich domovov.

Ak niekedy budete v týchto končinách, rozhodne odporúčam návštevu malej rodinnej kaviarne Kavárna Nový svět, ktorá sa nachádza v prízemí domu U zlaté hvězdy. Pre nás s Jankom je to jedno z najútulnejších miest v Prahe s jedinečnou atmosférou skrytou za storočnými múrmi  starobylého domu. Vychutnáte si tu nielen vynikajúcu kávu, ale aj skvelé domáce zákusky, raw dezerty, vegánske občerstvenie, lahodné polievky, domáci kváskový chlieb či domáce limonády.

Pokiaľ vám počas potuliek touto štvrťou vyhladne, môžete navštíviť reštauráciu U zlaté hrušky, ktorá ponúka príjemné posedenie s českou kuchyňou. Očakávajte však vyššie ceny za jedlo a nápoje.

V skratke

Ako sa sem dostať: Na Nový Svět sa najlepšie dostanete MHD: električkou číslo 22 alebo 23 do zastávky Brusnice alebo Pohořelec.

Čo navštíviť: Okrem prechádzky po Novom Světe a nasávaní atmosféry tohto fantastického miesta odporúčam spojiť i s návštevou Pražskej Lorety a  barokových záhrad Černínskeho paláca. Nevynechajte ani posedenie v roztomilej kaviarni Kavárna Nový Svět.

Kam na jedlo: Do reštaurácie U zlaté hrušky

Kde sa ubytovať: Romantik hotel U Raka

Na Prahe mám rada to, že v podstate stále tu je čo objavovať, aj keď má človek pocit, že ju už dokonale pozná. Nový Svět patrí k miestam, kam sa určite budeme často vracať kvôli jeho nezameniteľnej atmosfére (minimálne do kaviarne) a ak ste tu ešte neboli, je čas to napraviť 🙂 .

Počuli ste už niekedy o tomto mieste? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ak máte tipy na ďalšie tajuplné miesta v Prahe, sem s nimi 😉 . Radi sa necháme inšpirovať.

Pridaj komentár