Kambodža – praktické informácie pred cestou

Čarovná Kambodža… o tejto destinácii nedokážem písať inak, než v superlatívoch. Návšteva tejto krajiny ma hlboko zasiahla a stala sa mojou srdcovou záležitosťou. Je úžasnou kombináciou nádhernej prírody, histórie, prekrásnej architektúry, dych vyrážajúcich pláží a usmievavých, dobrosrdečných ľudí.

Chystáte sa aj vy do Kambodže a neviete kde začať? V tomto článku som spísala praktické rady a tipy, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní vašej cesty a verím, že v tejto krajine zažijete nezabudnuteľné chvíle.


TIP: Prečítajte si aj článok o top 10 zážitkoch v Kambodži.


1. Kedy prísť?

Kambodža leží v tropickom pásme severne od rovníka a počasie tu ovplyvňujú dva monzúny.
Obdobie sucha trvá od novembra do mája, pričom najhorúcejšie mesiace sú marec a apríl, vtedy sa teploty šplhajú až na 40°C a je veľmi vysoká vlhkosť vzduchu.

Obdobie dažďov trvá od júna do konca októbra, kedy sa vyskytujú mohutné dažďové prehánky a počet slnečných dní rapídne klesá.

Hlavná turistická sezóna trvá od novembra do februára, kedy je príjemná teplota, pripravte sa však na vyšší počet turistov, najmä v období Vianoc a Nového roka.

Celoročne je tu priemerná teplota okolo 28°C a stále platí, že počasie v juhovýchodnej Ázii je nevyspytateľné, preto sa môže stať, že aj v „období dažďov“ tu zažijete slnečnú dovolenku. Navyše, aj ceny sú v monzúnovej sezóne mimoriadne priaznivé 🙂 .

2. Ako sa dostať do Kambodže?

Z Európy môžete priletieť do hlavného mesta Phnom Penh alebo do Siem Reap, avšak zatiaľ neexistuje žiadny priamy let, len s prestupmi (väčšinou cez Čínu, Bangkok alebo Kuala Lumpur). Letieť môžete napríklad aj do Bangkoku a odtiaľ potom autobusom alebo letecky nízkonákladovkou AirAsia do vyššie spomínaných miest v Kambodži.

Ak ste časovo flexibilní, určite sledujte stránky lovcov lacných leteniek, ako napríklad www.kadetade.comwww.letenkyzababku.sk, www.zaletsi.cz alebo www.fly4free.com, ktorí striehnu na rôzne akcie, výpredaje či chybné tarify a potom ich zverejňujú na webe. Najlepšie spravíte, ak si na ne nastavíte automatické upozornenie a vždy, keď sa objaví nejaká skvelá ponuka, táto informácia sa k vám okamžite dostane. Musíte však byť rýchly, pretože takéto akcie netrvajú dlho a letenky sa rýchlo vypredajú.
Ak nemáte časovú flexibilitu, použite stránky vyhľadávačov leteniek, ako napríklad www.skyscanner.com alebo www.pelikan.sk, kde občas tiež natrafíte na super ceny. Ideálny čas na kúpu takejto letenky je 1,5-2 mesiace pred odletom, k blížiacemu dátumu odletu sa ceny obvykle zvyšujú.
Cena spiatočnej letenky sa pohybuje okolo 800 Eur, ale poviem vám narovinu, to je strašne veľa. Ak natrafíte na dobrú akciu, tak sa dajú zohnať aj za 450-500 Eur v hlavnej sezóne a mimo sezóny aj za menej.

3. Víza

Na vstup do Kambodže potrebujete víza. Turistické víza sa udeľujú na 30 dní. Občania SR a ČR ich môžu získať po príchode do krajiny priamo na letisku za poplatok 30 USD. Platba je možná len v dolároch, ak ich pri sebe nemáte, môžete si zameniť v zmenárni na letisku za nevýhodný kurz alebo si ich vybrať z letiskového bankomatu, kde je tiež poplatok. Radšej si teda doláre prineste so sebou.
Na získanie víz potrebujete jednu fotografiu pasového formátu, vyplniť tlačivo, ktoré vám dajú na mieste a spomínaný poplatok 30 USD.
Víza si viete vybaviť aj na vybraných pozemných hraničných prechodoch (z Thajska alebo Vietnamu) alebo požiadať o elektronické vízum na tejto stránke, ktoré stojí 30 USD + 7 USD manipulačný poplatok (vízum vám pošlú na email do 3 dní).
Na vstup do Kambodže budete potrebovať aj pas, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.

Dôležitá informácia: Na pozemných hraničných prechodoch je bohužiaľ realitou obrovský scam, resp. podvod na turistov, najmä ak do Kambodže cestujete s nejakou agentúrou. Scam spočíva v tom, že váš autobus zastaví niekoľko kilometrov od kambodžských hraníc a podnikaví podvodníci vám budú tvrdiť, že ak za víza zaplatíte 37 USD (v niektorých prípadoch vyžadujú dokonca 50 USD), vyhnete sa dlhému čakaniu na víza a cez hranice prejdete rýchlo a hladko. Pozor! Nenechajte sa nachytať. Vízum stojí 30 USD, ani o cent viac a ak od vás bude niekto pýtať vyššiu sumu, jednoducho sa nedajte. Slušne im vysvetlite, že viete, ako sa veci majú, naštudovali ste si na stránke veľvyslanectva, koľko stojí vízum a rozhodne nezaplatíte viac, ako je oficiálna cena. Na hraniciach musí každý tak či tak čakať rovnako, bez ohľadu na to, či ste niekomu dali „úplatok“ alebo nie.

4. Ubytovanie

V Kambodži nájdete najrôznejšie typy ubytovania, od lacných hostelov za 2-3 USD, cez hotely až po luxusné vily, výber je len na vás. Na vyhľadávanie ubytka využívame najmä stránky www.booking.com, www.agoda.com, či www.airbnb.com, kde svoje obydlia ponúkajú na prenájom miestni ľudia.
Ak na Airbnb ešte nie ste zaregistrovaní, využite náš pozývací link a získate zadarmo 25 až 35 Eur na svoje prvé ubytovanie.

Kambodža patrí medzi lacné destinácie a ubytovanie na slušnej úrovni viete zohnať už za 15 USD/noc za celú izbu. Hlavne pozorne čítajte recenzie a vyberajte si také miesta, ktoré majú hodnotenie aspoň 8 a viac. V našich cestopisoch z Kambodže nájdete aj konkrétne tipy na hotely, v ktorých sme boli ubytovaní a boli sme nadmieru spokojní.

Tip od nás: Často sme ubytko v Kambodži riešili tak, že na booking-u sme spravili prieskum terénu a všetko ostatné sme vybavovali až priamo na mieste. Ceny sa tu dajú krásne zjednávať 🙂 .

5. Peniaze

Oficiálnou menou je kambodžský riel (KHR). Aktuálny kurz si viete pozrieť na tejto stránke, všeobecne však platí, že ceny prepočítavajú kurzom 1 USD = 4000 KHR. Druhou akceptovanou menou je americký dolár (USD).
Eurá vám zamenia v ktorejkoľvek banke alebo zmenárni a v každom meste nájdete aj bankomaty, takže s výberom peňazí nie je žiadny problém. Nám sa veľmi osvedčila karta Revolut, čo je vlastne kombinácia mobilnej aplikácie a platobnej karty MasterCard.


Tip: Prečítajte si náš článok o Revolut karte, s ktorou máte výber z bankomatov po celom svete zadarmo.


Rozhodne majte pri sebe aj dostatočnú hotovosť, nie všade akceptujú platobné karty a nikdy neviete, čo sa môže stať. Pri platbe vyššej čiastky, napríklad za ubytovanie, pamiatky, lístky na autobus uprednostňujú americké doláre, majte ich preto so sebou. Pozor, dolárové bankovky musia vyzerať ako nové, nesmú byť nijako poškodené, pokrčené, popísané atď. a naozaj kontrolujú každú bankovku!
Platba kartou je možná vo väčšine hotelov a v niektorých reštauráciách, či obchodoch, treba však rátať s príplatkom 3% z ceny.

Dobrá rada na záver: Eurá si za doláre zameňte doma na Slovensku, pretože v Kambodži je kurz za euro veľmi zlý.

6. Ceny

Kambodža je považovaná za lacnú destináciu, aj v porovnaní so Slovenskom je oveľa lacnejšia. Najviac si priplatíte za pamiatky (napríklad jednodňový vstup do Angkoru stojí 37 USD).
Jedlo je tu veľmi chutné, na ulici sa najete za 1-2 USD a v reštaurácii za 3-4 USD. Alkohol je tiež mimoriadne lacný a napríklad za koktejl zaplatíte 1,5 USD či za veľké pivo 1 dolár (v Ázii veľký nezvyk).
Ubytovanie nemusíte dopredu vybavovať, cena sa dá na mieste zjednávať (nám sa podarilo zjednať aj o polovicu oproti cene na booking-u).
Prirodzenou súčasťou obchodu v Kambodži je zjednávanie. Zjednáva sa všade, na tržnici, za suveníry, za tuk-tuk či taxi. Domáci to majú radi a oni sami očakávajú, že sa s nimi budete dohadovať na cene 🙂 .

Ak vás zaujíma, koľko stojí bežný život v Kambodži, aké sú výdavky za jedlo, dopravu, služby a iné, kliknite na stránku www.numbeo.com, kde si viete prečítať všetko o životnej úrovni v danej krajine.

7. Očkovanie

Povinné očkovanie pri ceste do Kambodže nie je, odporúčame však aspoň základné očkovanie proti žltačke typu A, brušnému týfusu a proti tetanu (ktoré by sa malo preočkovávať každých 15 rokov).

8. Doprava

Vnútroštátna doprava je na veľmi dobrej úrovni. Vrámci krajiny sa môžete premiestňovať letecky, autobusom alebo loďou.

Letecky – vnútroštátne lety zabezpečujú aerolínie Cambodia Angkor Air a môžete lietať medzi destináciami Siem Reap – Phnom Penh a Sihanoukville. Jednosmernú letenku si v promo akcii viete zakúpiť za približne 20 USD (december 2017).

Autobusom – tento typ dopravy je veľmi populárny a medzi hlavnými turistickými destináciami sú spojenia pravidelné a časté. Lístky na autobus sa dajú zakúpiť nielen na stanici, ale napríklad aj v hoteli, kde budete bývať, alebo si ich zarezervovať online. Odporúčame stránku www.bookmebus.com, kde nájdete všetky autobusové spojenia či už vrámci Kambodže, alebo aj do okolitých krajín.

Koľko trvajú presuny medzi mestami?

Phnom Penh – Sihanoukville: cca. 6 hodín a lístok stojí 9-11 USD
Phnom Penh – Siem Reap: takisto 6 hodín a cena lístka je 8-12 USD (podľa toho, ktorú spoločnosť si zvolíte)
Siem Reap – Sihanoukville: cca. 12 hodín a lístok stojí 18 USD (na tejto trase premáva aj nočný autobus)
Siem Reap – Battambang: cca. 3 hodiny a lístok stojí 6-7 USD

Autobusy aj minivany sú pohodlné, väčšinou klimatizované a po ceste robia aj kratšie prestávky.

Loďou – medzi mestami Siem Reap a Phnom Penh sa môžete prepraviť aj rýchloloďou, pokiaľ je dostatočne vysoká hladina jazera. Takáto plavba je síce drahšia v porovnaní s autobusom (35 USD a viac), ale zážitok je obrovský.
Lodnú dopravu využijete aj pri presune zo Sihanoukville na kambodžské ostrovy, napríklad Koh Rong alebo Koh Rong Samloem. Spoločností, ktoré ponúkajú transfer na okolité ostrovy je neúrekom, stačí zadať do vyhľadávača a prečítajte si aj recenzie od cestovateľov. Cena za spiatočný lístok na Koh Rong sa pohybuje okolo 20-25 USD.

V Kambodži sa v jednotlivých mestách môžete pohybovať tuk-tukom, čo je obľúbený spôsob dopravy. Na cene sa so šoférom vždy dohodnite dopredu a hlavne treba zjednávať!

Jeden postreh z Phnom Penh: Také obrovské množstvo Lexusov, ako jazdilo v hlavnom meste Kambodže, sme ešte nikde pokope nevideli.

9. Bezpečnosť

Kambodža sa už dnes považuje za bezpečnú krajinu. Najväčšou hrozbou je riziko prepadnutia a okradnutia vo väčších mestách, hlavne po zotmení. Cenné veci si radšej neberte so sebou alebo ich uložte do hotelového trezoru.
Ďalšia vec, na ktorú si musíte dávať pozor je, že na vidieku mimo turistických trás sa stále nachádzajú nevybuchnuté munície a míny, preto nevstupujte na územie, kde vidíte nápis „Danger Mines“.
Za nás môžem povedať, že v tejto krajine sme sa ani raz necítili v ohrození alebo nebezpečí, jediná nepríjemná vec, na ktorú sme si museli zvyknúť bolo žobranie detí. Tento fenomén sa bohužiaľ vyskytoval všade a bol to pre nás veľmi smutný pohľad.
Chceli sme im nejako pomôcť, ale dostali sme odporúčanie, že im nemáme dávať peniaze, pretože rodičia ich takto zneužívajú na predaj a keď prinesú domov peniaze, nepošlú ich do školy.
Raz sme mali dokonca nepríjemnú skúsenosť, ked si od nás 7-8 ročný chlapec pýtal peniaze a potom kúsok od nás vytiahol zo sáčku plechovku, ku ktorej si pričuchol a keď sa o pár minút vracal naspäť, bol totálne sfetovaný. Úplne nás to zaskočilo.

10. Jedlo

Kmérska kuchyňa je rozmanitá, chuťovo fantastická a lacná. Má niektoré spoločné črty s thajskou a vietnamskou kuchyňou, jedlá však nie sú také pikantné. Na svoje si tu príde každý, mäsožravec aj vegetarián, stačí navštíviť lokálne trhy, kde si viete nakúpiť čerstvé exotické ovocie ako mango, ananás, rambutan, mangosteen, dračie ovocie, longan a iné za výbornú cenu.

Typické kambodžské jedlo sa volá amok a je to zmes mäsa (najlepšie chutí z ryby), kokosového mlieka a kari pasty. Podáva sa v banánovom liste alebo kokosovom orechu. Ako príloha samozrejme slúži ryža.
Obľúbeným jedlom je aj Lok lak, čo je hovädzie mäso s chuťovo výraznou omáčkou s čiernym korením, cibuľkou, zeleninou a ryžou.
Klasikou je smažená ryža alebo rezance s kuracím mäskom a zeleninou (milujem ich so sójovou omáčkou), mäso na sladkokyslý spôsob s čerstvým ananásom a polievky na milión spôsobov.

Príjemným prekvapením pre nás bolo, že tu dostanete čerstvé pečivo (bagety, sladké koláče a pod.). Určite vyskúšajte aj jedlo z pouličných stánkov, je famózne a vaše chuťové poháriky sa vám zavďačia 🙂 .

11. Tipy na miesta, ktoré by ste mali navštíviť


Hlavné mesto Phnom Penh
: Môžete tu obdivovať Kráľovský Palác, Národné múzeum alebo sa preniesť do smutnej histórie krajiny v Múzeu genocídy Tuol Sleng.


Tip: Pre inšpiráciu si prečítajte náš cestopis z mesta Phnom Penh.


Neďaleko Phnom Penh sa nachádzajú Vražedné polia (Killing fields), kde krutý režim Pol Pota a Červených Kmérov zabil státisíce nevinných ľudí.

Siem Reap: Samozrejme každý, kto prichádza do Kambodže, túži vidieť magický chrámový komplex Angkor. Je to najnavštevovanejšia turistická atrakcia v krajine a určite právom. Z mesta Siem Reap je to približne 7 km ďaleko.
Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii chrámového komplexu Angkor, choďte do Národného múzea Angkor, kde nájdete veľkú zbierku artefaktov z čias Kmérov.
Keď budete v Siem Reap, nevynechajte ani návštevu rušnej ulice Pub Street, absolvujte tradičnú kmérsku masáž a ochutnajte fantastické jedlo na lokálnych trhoch.

Jazero Tonle Sap: Vydajte sa preskúmať aj okolie mesta, napríklad plávajúce dedinky na jazere Tonle Sap, kde uvidíte, ako sa ľudia prispôsobili ťažkému životu na vode.

Battambang: V meste Battambang zažijete svoju najdobrodružnejšiu jazdu vlakom na tzv. bamboo train (bambusový vlak), ktorý pozostáva len z bambusovej dosky položenej na štyri železné kolesá a je poháňaný malým motorčekom. Železničná trať vedie očarujúcou kambodžskou prírodou.
Na vrchole Sampeau Hill pri Battambangu zasa môžete obdivovať budhistické chrámy a svätyne, výhľady na celé okolie a spoločnosť vám pri tom budú robiť dotieravé opice. Pri západe slnka vás čaká jedinečné divadlo, kedy z Netopierej jaskyne každý večer vylietajú státisíce netopierov, ktoré sa vydávajú na lov.

Koh Rong: Doprajte si oddych na kambodžských plážach, ktoré sú ako z rozprávky. Jemný, snehobiely piesok, tyrkysové more, panenská pláž – to je ostrov Koh Rong na juhu Kambodže. Navštívte ho čím skôr, kým nie je ovplyvnený masovým turizmom.

Ak sa vám článok páčil a myslíte si, že by mohol byť nápomocný aj pre vašich známych, môžete ho zdieľať. Budeme vám za to vďační. Pokiaľ na nás máte nejaké otázky, neváhajte a napíšte nám na adresu kontakt@traveliv.sk , radi vám odpovieme.

Comments

  1. Daniel says:

    díky za link na vaše stránky na cestujlevne.com. Za 14 dnů odlétáme VIE-BKK-Siem Reap-Phnom Penh-Sihanoukville-Trat-BKK-VIE. Takže čerpáme informace. Určitě si po přečtení blogu uděláme výlet i na ostrovy. Díky i za čas, který věnujete blogu, sám mám zcestováno celkem dost (jen poslední rok Čína, Japonsko,Maledivy,Kuba a teď Kambodža), vždycky jsem si říkal že se o dojmy a poznatky musím podělit, ale krom pár výkřiků na FB či nějakých příspěvků na CL jsem se nikdy k ničemu nedokopal. Z JV Asie jsem byl zatím ve Vietnamu, asi 7x v Thajsku a Barmě. A souhlasím, že Barma je úplná pecka. Proč to píšu pod kambodžský blog netuším, asi proto, že jsem na váš blog přišel přes článek o Barmě.

    1. traveLiv says:

      Ďakujeme z celého srdca za milý komentár. Ani neviete, ako veľmi nás tešia vaše slová a zároveň sme radi, že náš blog vás inšpiroval aj k návšteve kambodžských ostrovov 🙂 . Určite nebudete ľutovať, Koh Rong, aj Koh Rong Samloem sú prekrásne ostrovy stvorené pre relax ale aj spoznávanie ostrovného života 🙂 . Nech sa vám aj naďalej tak dobre cestuje a želáme vám veľa úžasných cestovateľských zážitkov. Určite nám dajte vedieť po vašom návrate z Kambodže, ako sa vám páčila táto krajina a ak budete mať nejaké zaujímavé tipy na miesta, radi doplníme do článku 🙂 .

Pridaj komentár