Koh Lipe – okúzľujúci ostrovček na juhu Andamanského mora

Koh Lipe

Ešte donedávna sa o Koh Lipe hovorilo ako o poslednom thajskom raji, dnes je vyhľadávaným miestom, kam jazdia turisti z celého sveta. Niet divu, pretože ostrov sa nachádza ďaleko od ruchu civilizácie, hlučných veľkomiest a znečisteného ovzdušia, čím ponúka ideálne podmienky na strávenie ničím nerušených chvíľ v zajatí prekrásnych pláží s jemným, takmer snehobielym pieskom, zeleno – tyrkysovým morom a dych vyrážajúcim podmorským svetom.

Koh Lipe je najjužnejší obývaný thajský ostrov ležiaci v Andamanskom mori a jeho rozmery sú skutočne miniatúrne – je 3,5 km dlhý a približne 2,5 km široký. Nie je to tak dávno, kedy bol súčasťou Národného parku Tarutao, no bol z neho vyčlenený, aby sa tu naplno rozvinul cestovný ruch a dnes sa už môže pochváliť desiatkami rezortov, reštaurácií či barov.
Koh Lipe je rajom pre všetkých milovníkov šnorchlovania a potápania, pretože v okolí ostrova je nádherný, pestrofarebný podmorský svet. Je jedným z mála miest, ktoré neboli zasiahnuté ničivou vlnou tsunami v roku 2004 a preto zostali nepoškodené koralové útesy v jeho tesnej blízkosti.

Pred mnohými rokmi bol ostrov domovom „morských cigánov“ a zástupcov tohto kočovného kmeňa tu môžete stretnúť aj v dnešnej dobe. Obyvatelia sa venujú najmä rybolovu a práci v oblasti cestovného ruchu. Počet stálych obyvateľov je približne 800.

Vďaka svojej polohe, tisíc kilometrov od Bangkoku a 60 km od pobrežia, nie je taký preplnený turistami ako iné, známejšie thajské ostrovy a človek tu nájde aj malý kúsok svojho súkromného raja.

Na Koh Lipe sme cestovali mimo sezóny, v období monzúnových dažďov a išli sme do určitého risku. Ale risk je zisk a v našom prípade to bola jasná výhra. Strávili sme tu 7 dní a z toho nám pršalo len raz poobede a občas spŕchlo v noci, ale to nám vôbec nevadilo, aspoň sa prečistil vzduch.

Cesta na ostrov bola hotovým dobrodružstvom, pretože nás čakal komplikovaný a dlhý presun z Hua Hin až na úplný juh Thajska. Ešte v Hua Hin sme si kúpili poriadne zásoby jedla na cestu a mohli sme zamieriť na vlakovú stanicu, odkiaľ nám išiel nočný vlak do mesta Hat Yai. Cesta vlakom bola síce dlhá, ale celkom pohodlná, keďže sme si priplatili za spací vozeň a takmer celý čas sme prespali. Ráno okolo šiestej hodiny sme úspešne dorazili na vlakovú stanicu v Hat Yai, odkiaľ nás čakala ešte ďalšia 2-hodinová cesta minivanom do Pak Bara a následne takmer 2 hodiny loďou na ostrov Koh Lipe.

Jednoznačne najhorším zážitkom bol pre mňa samotný presun rýchloloďou, pretože boli dosť veľké vlny a celkom to hádzalo našou loďou, takže vzhľadom na moju silnú morskú chorobu mi nebolo všetko jedno a v istej chvíli som chcela vyskočiť z lode 😀 . Zachvátila ma totálna panika a nedokázala som zdieľať nadšenie ľudí, ktorí si neskutočne užívali každý náraz lode o vlnu a ten nikdy nekončiaci kolotoč (a možno to bolo tými delfínmi, ktorí skákali okolo lode). Som vďačná za to, že existujú tabletky proti nevoľnosti 🙂 .
Po takmer dvoch hodinách utrpenia prišla sladká odmena a ako sme sa približovali k ostrovčeku, ostala som v nemom úžase, pretože nikdy predtým som nevidela more v toľkých odtieňoch modrej. Srdce mi zaplesalo a povedala som si, že celá tá únavná, nepríjemná cesta sem stála za to.

Naše ubytovanie Wapi resort sa nachádzalo na pláži Sunrise beach a bolo to len kúsok od prístavu lodí, takže sme sa ho vydali hľadať pešo. O niekoľko minút sme už stáli pred recepciou, prevzali si kľúče od izby a po zložení si batohov sme utekali na pláž, pretože sme sa nemohli dočkať, kedy uvidíme tú nádheru v celej svojej kráse. Hodili sme sa do úžasnej, tyrkysovej vody a boli sme šťastní ako blchy, tak prekrásne miesto sme už dávno nevideli a nezažili.
Podvečer sme ešte zavítali do neďalekej reštaurácie na neskorý obed (keďže celý deň sme sa presúvali na Koh Lipe, nebol čas na jedlo) a dali sme si fantastické Pad Thai. Neskôr sme si užívali dlhú prechádzku po pláži pri zapadajúcom slnku a bol to moment ako vystrihnutý z dokonalého romantického filmu.

Na Koh Lipe je úžasné to, že v jeho okolí sa nachádza niekoľko menších neobývaných ostrovov, na ktoré sa môžete jednoducho vydať lodnou taxi alebo na kajaku a obdivovať ten čarovný svet pod morskou hladinou. V oblasti totiž žije až 25% druhov tropických rýb sveta. Nasledujúce dni sme teda venovali šnorchlovaniu, potápaniu, kajakovaniu a objavovaniu prekrásnych pláží ostrova.
Samozrejme sme nemohli vynechať ani tradičnú thajskú masáž na pláži, ja som sa dala skrášliť na manikúre (po niekoľkých mesiacoch cestovania to už bolo viac než potrebné) a aj copíky mi zaplietli. Pre niekoho sú to možno maličkosti, no pre nás bol takýto wellness neskutočný luxus po toľkých mesiacoch odopierania.

Janko tu prvýkrát v živote skúsil potápanie s Adang Sea Divers, ktorí majú výborné hodnotenie na TripAdvisore a bol s nimi nadmieru spokojní. Ak aj vy uvažujete nad tým, že by ste sa išli potápať práve na Koh Lipe, určite ich odporúčame. Všetky kurzy a cenník nájdete na ich westránke.

Fantastický pocit z potápania Jankovi umocnil jeden nezabudnuteľný zážitok, o akom vždy sníval – že počas potápania chytí búrku na mori. To sa mu splnilo pri druhom ponore, kedy prišla hotová spúšť a niekoľko hodín silno pršalo, blýskalo sa a hrmelo. Ja som z toho taká nadšená nebola, pretože som o ňom nemala žiadne informácie, už sa pomaličky stmievalo a začala som sa báť, čo ak sa im na lodi niečo prihodilo.
Našťastie sa mi vrátil živý a zdravý, celý premočený a vysmiaty od ucha k uchu, že to bol najlepší zážitok v jeho živote a ja som zasa bola šťastná z toho, že sa nikomu nič nestalo 🙂 . Teda až na kormidelníka lode, ktorý schytal trošku elektrického napätia po údere blesku do mora. Ale aj preňho to nakoniec dobre dopadlo.

Hlavnou tepnou ostrova Koh Lipe je Walking Street, ktorá sa ťahá od Sunrise beach až po Pattaya beach a na tejto ulici sa sústreďuje väčšina obchodov, barov, kaviarní, reštaurácií a masážnych salónov. Je to taká obchodná ulica Koh Lipe, ktorá býva večer vždy preplnená turistami a pouličnými predavačmi najrôznejšieho sortimentu.
Môžete sa tu dosýta najesť, pretože street food je tu veľmi chutný a aj ponuka reštaurácií je mimoriadne široká – od typickej thajskej kuchyne, cez indickú, až po taliansku pizzu či pastu.

Tip: Ak budete mať chuť na dobrú pizzu, odporúčame reštauráciu La Luna. Aj keď sa pizza vo väčšine ázijských krajín nedá jesť, tu nám naozaj veľmi chutilo jednak chrumkavé cesto, ale aj rajčinový základ.

Celý ostrov lemujú nádherné pláže a malebné zátoky, ktoré poskytujú dostatok súkromia. Na svoje si tu prídu milovníci romantiky vo dvojici, rodiny s deťmi, ale aj party ľudia, ktorí sa túžia baviť až do rána bieleho.
Keďže sme tu boli mimo sezóny, turistov tu bolo naozaj len minimum a keď som sa bola prejsť po Sunset beach, rezorty tam boli zavreté a na celej pláži som bola úplne sama + traja psy, ktorí sa so mnou chceli šantiť 🙂 . Mala som celú panenskú pláž len a len pre seba, neskutočný pocit.
Aj ceny boli takmer tretinové oproti hlavnej sezóne, jediná nevýhoda bola snáď len v tom, že veľa ubytovacích zariadení a reštaurácií bolo zavretých a aj transfer na ostrov bol trošku komplikovanejší. Ale toto sme radi obetovali za pocit súkromia a pohody.

S Koh Lipe sa nám ťažko lúčilo, pretože sme sa tu cítili naozaj výborne, pozitívne vibrácie tohto miesta sú neskutočné a najradšej by sme tu zostali celú sezónu. Ostrovný život je jednoducho úžasný, pohodička, chill, fantastickí ľudia a nekonečné more. Takéto úniky z reality robia náš život dokonalým.

Najkrajšie pláže

Pattaya beach – jednoznačne najpopulárnejšia pláž na Koh Lipe známa svojimi divokými žúrmi počas hlavnej sezóny, kedy býva aj poriadne preplnená turistami. Sústreďuje sa tu väčšina ubytovacích zariadení, barov, reštaurácií a v nočných hodinách je to miesto plné hudby a zábavy.
Naša skúsenosť z „obdobia dažďov“ – cez deň takmer ľudoprázdna pláž, minimum lodí pri brehu, keďže mimo sezóny nepremávajú lode na neďaleký ostrov Langkawi, krásna pláž s veľmi jemným bielym pieskom, pozvoľným vstupom do krištáľovo čistého mora takmer bez vĺn.

Sunrise beach – nádherná pláž na východe ostrova, z ktorej môžete sledovať očarujúce východy slnka, ak si privstanete. Pri tejto pláži sa nachádza napríklad aj škola, nemocnica a dedinka Chao Lay. Je vhodná aj pre batôžkarov, pretože je tu veľa ubytovacích zariadení za prijateľnú sumu. V južnej časti pláže sú luxusnejšie rezorty. Zo Sunrise beach máte úžasný výhľad na okolité menšie ostrovčeky, na ktoré sa viete jednoducho dostať kajakom za pár minút a vychutnať si nezabudnuteľné šnorchlovanie. Jedinou nevýhodou tejto pláže je, že sa tu nachádza prístav a preto je tu neustále rušno, ale voda je napriek tomu úžasne modrá a keď prejdete na južnú alebo severnú časť pláže, nebudú vás rušiť ani lode.

Sunset beach – tie najkrajšie západy slnka s najromantickejšou atmosférou zažijete práve na tejto pláži na severozápade ostrova. Je to najmenšia a najkľudnejšia pláž zo všetkých spomínaných a navštevuje ju len niekoľko turistov. Takto nejako asi vyzerali panenské thajské pláže predtým, než tu nastal turistický boom.

Ubytovanie na Koh Lipe

V hlavnej sezóne je o návštevu ostrova obrovský záujem a dopyt je väčší ako ponuka, preto je potrebné spraviť si rezerváciu už niekoľko mesiacov dopredu. Nachádzajú sa tu luxusné rezorty, ale aj skromnejšie chatky, či hostely na Walking Street. Kompletný zoznam nájdete na stránkach booking.com a agoda.com.

V období dažďov nájdete ubytovanie aj na mieste, pamätajte však, že v tomto období je veľa ubytovacích zariadení zatvorených. Ceny sú však oveľa priaznivejšie.

My sme bývali vo Wapi resort na Sunrise beach a naše chatky sa nachádzali priamo na pláži. Boli mimoriadne útulné a ako bonus sme celý čas mohli zadarmo používať plážovú tašku vyrobenú z bambusu, ekologickú fľašu, ktorú sme si po celý deň mohli napĺňať čistou pitnou vodou, lehátka a plážové osušky sme mali takisto zadarmo a v cene boli aj raňajky.
Personál bol perfektný, ochotne zodpovedali všetky naše zvedavé otázky a keď sa vyskytol nejaký problém, ihneď to riešili. Zabezpečili nám aj transport na malajzijský ostrov Langkawi (bez príplatku). Za poplatok 100 Bahtov si tu môžete vypožičať aj kajak a objavovať okolie ostrova. Ubytovanie na jednu noc tu stálo mimo sezóny 43 Eur/izba.

Ako sa dostať na Koh Lipe?

Cesta je trošku komplikovanejšia a zahrňuje trasy: Bangkok —-> Hat Yai —-> Pak Bara —-> Koh Lipe

Z Bangkoku do Hat Yai sa dostanete letecky (môžete využiť služby nízkonákladových leteckých spoločností AirAsia, Nok Air či Thai Lion Air), alebo vlakom, ako to bolo aj v našom prípade. Na tejto trase premáva aj nočný vlak so spacími vozňami a cesta je veľmi pohodlná.
Tip: Ak sa rozhodnete ísť nočným vlakom, rezervujte si spodné lôžka, pretože tie vrchné majú menší priestor, je tam strašná zima z klímy a svieti tam svetlo, aj keď zatiahnete záves.

Z Hat Yai do Pak Bara premávajú taxíky alebo minivany. Na letisku a železničnej stanici v Hat Yai je niekoľko cestovných agentúr, ktoré ponúkajú odvoz do Pak Bara, alebo vám zabezpečia celý transfer na ostrov Koh Lipe (tzn. minivan+ loď). Na internete si dobre prečítajte recenzie od cestovateľov a porovnajte si cenníky jednotlivých agentúr napríklad TU. My sme využili služby spoločnosti Sukhothai Tour Hat Yai a boli sme nadmieru spokojní.

Z Pak Bara na Koh Lipe jazdí celoročne niekoľko lodných spoločností. Cesta trvá približne 1,5 – 2 hodiny, v závislosti od typu lode, akou vyplávate. Všetky lode zastavujú pri provizórnom móle na mori neďaleko pobrežia, odkiaľ sa ešte musíte dopraviť na ostrov malými drevenými loďkami za poplatok 50 Bahtov/osoba.
Zoznam lodných spoločností a ich cenník nájdete na tejto stránke.

V hlavnej sezóne môžete kombinovať návštevu Koh Lipe aj s inými thajskými ostrovmi, ako napríklad Koh Lanta, Koh Phi Phi alebo Phuket, pretože na týchto trasách je zabezpečená lodná doprava. Takisto môžete zavítať na neďaleký malajzijský ostrov Langkawi, ktorý sa nachádza len hodinu loďou od Koh Lipe.
Mimo sezóny tieto lode nepremávajú!

Je tu ale riešenie, ako sa dostať z Koh Lipe na Langkawi a naopak aj v období dažďov, a to: z Koh Lipe loďou do Pak Bara, z Pak Bara taxíkom alebo minivanom do mesta Satun a z mesta Satun loďou na Langkawi. Takto sme cestovali aj my a opäť sme využili služby miestnej agentúry, ktorých je na Koh Lipe neúrekom, prípadne sa spýtajte na recepcii vášho ubytka, aby vám pomohli pri organizácii cesty na Langkawi.

Ceny

Ceny na Koh Lipe sú o poznanie vyššie ako vo vnútrozemí. Priplatíte si hlavne za ubytovanie, ktoré je tu v hlavnej sezóne dosť drahé. V rezorte napríklad zaplatíte za ubytovanie od 70 Eur/noc, v lacnejších hosteloch s priemerným až zlým hodnotením od 20 Eur/noc a od 50 Eur/noc za hostely či chatky s dobrým hodnotením.
Len pre porovnanie: za ubytovanie vo Wapi resort sme mimo sezóny platili 43 Eur/izba, v hlavnej sezóne stojí to isté ubytovanie 90 Eur/izba a vyššie.

Jedlo v reštauráciách je tiež o niečo drahšie a napríklad ceny v obchode 7eleven sú približne o 30% vyššie ako vo vnútrozemí (alkohol a pivo boli lacnejšie v menších miestnych obchodíkoch). My sme sa väčšinou stravovali v Madame Yoo Hoo, čo bol skôr taký warung s primeranými cenami za jedlo. Obed či večera tu stoja 3-4 Eurá a rozhodne musíte ochutnať ich vychýrené palacinky (cena od 30 Bahtov až do 60 Bahtov).

Ak sem prídete v období dažďov, alebo tzv. green season, dokážete ušetriť naozaj veľa peňazí. Ubytovanie je oveľa lacnejšie, potápačské centrá ponúkajú zľavy na kurzy a ponory (Janko dostal 10% -nú zľavu) a aj za aktivity na ostrove zaplatíte menej.

Kedy prísť?

Hlavná turistická sezóna trvá od decembra do marca, kedy je na ostrove príjemná teplota a minimum zrážok.
Od marca do mája je najteplejšie obdobie s vysokou vlhosťou vzduchu a v júnizačína obdobie dažďov, alebo tzv. green season, kedy sa tu vyskytujú mohutné dažďové prehánky a klesá počet slnečných dní. Neprší však stále, len občas trochu spŕchne.

Ideálne obdobie na vycestovanie je v mesiacoch december, január a február, pripravte sa však na vyšší počet turistov a ubytovanie si zarezervujte niekoľko mesiacov dopredu.
Ak radi riskujete, ostrov môžete navštíviť v období dažďov, kedy je tu menej ľudí, ceny sú veľmi priaznivé a niektoré pláže sú takmer ľudoprázdne.

Dúfam, že som vás týmto článkom naladila na tie správne dovolenkové vibrácie a tento ostrovček raz navštívite aj vy. Je to dokonalé miesto na relax a strávenie jedinečných chvíľ s najbližšími.

Ak sa vám článok páčil a myslíte si, že by pomohol aj ostatným, budem z celého srdca vďačná za jeho zdieľanie, pretože je to pre mňa najväčšia odmena za čas, ktorý som venovala jeho písaniu.

Comments

  1. Dea says:

    Ahoj… Mate nejaky mail kde by som sa mohla opýtať na koh lipe a langkawi? 🙂 dakujem

Pridaj komentár